Slidinėjimo apranga – ne tik dėl grožio

Slidinėjimo apranga / Fotolia nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2013-01-13 10:39
Be abejo, mums, moterims, labai svarbu, kad slidinėjimo apranga būtų madinga, stilinga, nestorintų ir dargi derėtų su slidžių spalva. Tačiau specialistai sako, kad grožis toli gražu ne pats svarbiausias geros slidinėjimo aprangos kriterijus. Taigi į ką reiktų atkreipti dėmesį renkantis slidininko drabužius?

Jei esate bent kartą slidinėjusi kalnuose, sutiksite, kad tai – nuostabus būdas pamankštinti kūną ir išvėdinti galvą. Neneigsime, šis malonumas nemažai kainuoja. Taupant slidinėjimo įrangą ir kai kuriuos aksesuarus galima išsinuomoti, bet be slidinėjimo drabužių vargu ar išsiversite.

Perkant slidinėjimo drabužius, specialistai pataria pernelyg netaupyti, nes nuo to priklauso judėjimo komfortas ir jūsų sveikata. Įsigijusi kokybišką slidinėjimo kostiumą, tikrai nesigailėsite, nes jis laikys ne vienus metus. Abejojate, ar verta išlaidauti drabužiams, kuriuos galėsite vilkėti vos kartą per metus? Bet juk slidinėjimo apranga kuo puikiausiai tinka ir kitoms žiemos pramogoms, taip pat išvykoms į gamtą šaltu oru. Taigi tai investicija, kuri išties atsiperka.

 

Šildo ir leidžia kūnui kvėpuoti

Kalnų slidininko aprangą turėtų sudaryti trys sluoksniai.  Ir kiekvienas jų atlieka tam tikrą funkciją.

Pirmasis sluoksnis – prie kūno prigludę apatiniai drabužiai, jie nematomi, bet be galo svarbūs. Apatinių funkcija – sugerti prakaitą ir perduoti drėgmę į išorinį sluoksnį. Slidinėjimui skirti apatiniai drabužiai dažniausiai siuvami iš sintetinių audinių. Naujausios technologijos leidžia sukurti laidžius orui, greitai džiūstančius audinius, kurie malonūs kūnui, nesukelia alergijos. Be to, šie audiniai pasižymi antibakterinėmis savybėmis, todėl net stipriai prakaituojant nėra nemalonaus kvapo. Kodėl netinka medvilniniai apatiniai? Nors medvilnė gerai sugeria drėgmę, jos neišgarina, o vilkint šlapius apatinius galima greitai peršalti.

 

Antrasis sluoksnis – tai dažniausiai džemperis, pasiūtas iš tokio audinio, kuris praleidžia į išorę drėgmės garus. O izoliacinės medžiagos funkcija – palaikyti pastovią kūno temperatūrą: neleisti kūnui perkaisti ilgai judant ir staigiai atvėsti sustojus.

 

Trečiasis sluoksnis – tai viršutinė aprangos dalis -  striukė ir kelnės, kurios turėtų apsaugoti nuo išorės veiksnių: vėjo, šalčio bei drėgmės ir dar „kvėpuoti“, kad išgarintų lauk kūno drėgmę. Įprasti neperšlampami audiniai tam netinka, nes jie sulaiko drėgmę viduje. Tobulinant audimo technologiją, sukurta membraninių audinių, kurie gerai išgarina kūno drėgmę ir neleidžia išorės drėgmei prasiskverbti į vidų. Audinio atsparumo vandeniui ir oro pralaidumo rodikliai turėtų būti nurodyti gaminio etiketėje. Kuo jie aukštesni, tuo geriau.

Jei nesirengiate slidinėti ekstremaliomis oro sąlygomis, rinkitės striukę, kurios viršutinio audinio atsparumas vandeniui bent 5000 mm, oro pralaidumas 5000–10000  g/kv.mm/24 val. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į viršutinio drabužio siūles. Jos turėtų būti laminuotos, kad nepraleistų drėgmės.

 

Svarbiausia – patogumas

Renkantis slidinėjimo kostiumą, derėtų paisyti ne vien grožio, bet ir patogumo. Nors dailiai prigludusi striukė ar aptemptos kelnės atrodo stilingai, bet ar tokie drabužiai nevaržys judesių slidinėjant? Kalnų slidininkams siuvami ištisi kombinezonai arba kelnių ir striukės kostiumas. Kombinezonai buvo ypač mėgstami slidininkų, nes griūvant geriau apsaugodavo nuo sniego.

Šiuolaikinių striukių vidinėje pusėje įsiūta susegama juosta saugo ne prasčiau. Nuo sniego taip pat saugo kelnės aukštu juosmeniu, dažnai jos siuvamos su plačiomis petnešomis, kad nesmuktų. Jei striukė trumpoka, prie jos patartina derinti kelnes aukštesniu juosmeniu. Slidinėti vilkint dviejų dalių kostiumą patogiau, nes reikalui esant striukę galima nusivilkti, o norint nusimauti kelnes nereikia nusirengti viršutinės dalies.

Rinkdamasi slidinėjimo kelnes ar striukę, patikrinkite užtrauktukus. Striukės užtrauktukas turi būti uždengtas, kad neprapūstų vėjas. Kišenių užtrauktukai turėtų būti atsparūs vandeniui, lengvai atitraukiami ir užtraukiami, o jų pakabukai gana dideli ir neslidūs, kad būtų galima suimti nenusimovus pirštinių.

Striukės rankogaliai turėtų būti reguliuojamo pločio, užsegami, kad saugotų nuo sniego. Vidinė apykaklės pusė pasiūta iš švelnaus sintetinio audinio, kad netrintų veido odos. Taip pat patartume rinktis striukę su gobtuvu, jis tikrai pravers vėjuotą dieną.

 

Būtini aksesuarai

Kojinės

Kad apsiavus slidinėjimo batus pėdoms būtų šilta ir sausa, reikalingos specialios kojinės. Jos  dažniausiai gaminamos iš natūralaus pluošto ir elastano arba laikros. Kokybiškos kojinės turi gerai praleisti drėgmę ir kuo mažiau sudrėkti. Rinkitės kojines, kurių pėdų galai, kulnai ir blauzdos yra tankesnio audimo, pašiltinti. Kojinės privalo pasižymėti antibakterinėmis savybėmis, kad būtų sunaikintos nemalonų kvapą sukeliančios bakterijos.

 

Pirštinės

Slidinėjimo pirštinės skirtos apsaugoti rankas nuo šalčio ir sužalojimų. Jos turėtų būti pasiūtos iš patvaraus, vėjui ir drėgmei nepralaidaus audinio, pašiltintos drėgmę išgarinančia medžiaga, bet ir gana lanksčios, su specialiomis kilpelėmis ant riešo, kad nusimovusi nepamestumėte. Atkreipkite dėmesį, kokia medžiaga apsiūti pirštinių delnai ir pirštų galai: ji turėtų būti tvirtesnė, neslysti. Pirštinių galai turėtų būti ilgesni ir platesni, kad užsimautų ant striukės rankovių, suveržiami ties riešu. Yra ir kumštinių slidinėjimo pirštinių. Tokias rinkitės, jei nuolat šąla rankos.

 

Kepurė

Daugiausia kūno šilumos išgarinama per galvą, todėl slidinėdama šaltesniu oru be kepurės tikrai neišsiversite. Rinkitės ne per daug šiltą, megztą arba pasiūtą iš tokio audinio, kuris nedirgintų odos. Jei slidinėjate su šalmu, kepuraitė turėtų būti kuo plonesnė. Itin šaltą, vėjuotą dieną taip pat pravers slidinėjimo kaukė. Šiltesniu oru pakaks galvos juostos arba ausinių. Kaklą galima apsukti šaliku, bet kur kas patogiau mūvėti per galvą užmaunamą minkšto audinio movą.

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

 

Akiniai

Net slidinėjant apniukusią dieną patartina dėvėti specialius slidinėjimo akinius, apsaugančius akis nuo UV spindulių. Tiks akiniai, kurių stiklai pagaminti iš polikarbonato, jie tvirtesni ir saugesni nei plastmasiniai. Akinių rėmeliai ir stiklai turi būti lankstūs. Taip pat svarbu, kad akiniai turėtų apsaugą nuo rasojimo, gerai priglustų prie veido, bet nespaustų ar netrintų. Nesigailėsite įsigijusi akinius su keičiamais skirtingų spalvų stiklais. Vieni tiks saulėtą, kiti apniukusią dieną ar esant rūkui, treti – slidinėti sutemus.

 

Šalmas

Kanadoje atliktas tyrimas parodė, kad slidinėjant su šalmu net 35 proc. sumažėja galvos traumų rizika. Šalmas taip pat apsaugo nuo rimtų kaklo traumų. Priminsime, kad kai kuriuose Vakarų Europos slidinėjimo kurortuose jaunesniems nei 14 m. vaikams slidinėti be šalmų griežtai draudžiama. O štai britų draudimo kompanijos turi planų netrukus įvesti taisyklę, kad slidininkams, kurie traumos metu nedėvėjo šalmo, nebūtų mokamos sveikatos draudimo išmokos. Patikėkite, šalmas – ne šiaip aksesuaras. Tam tikrais atvejais jis gali išgelbėti jūsų gyvybę. Žinomas ne vienas atvejis, kai slidininkai žuvo būtent dėl to, kad nedėvėjo šalmo.

Tinkamai parinktas šalmas neturi spausti galvos, bet negali būti ir per daug laisvas. Taip pat svarbu, kad nugaroje jis neliestų kaklo.

 

Kaip prižiūrėti slidinėjimo aprangą

Slidinėjimo drabužiai paprastai yra skalbiami, Simboliai gaminio etiketėje nurodo, kokios temperatūros vandenyje ir kokiu režimu galima skalbti gaminį. Pateikiamos kitos priežiūros rekomendacijos. „Membraninius“ drabužius patartina skalbti bent kartą per sezoną, nes laikui bėgant membraną užkemša prakaite esančios druskos. Valyti cheminiu būdų tokių drabužių negalima. Šis būdas išvalys nešvarumus, bet sugadins membraną, ir drabužiai taps nepralaidūs orui.

Jokiu būdu neskalbkite slidinėjimo aprangos agresyviomis skalbimo priemonėmis, nes jos taip pat gadina membraną.

 

Naujausi straipsniai