Slenka plaukai. Ką daryti?

Problemos su plaukais / Shutterstock nuotr.
Problemos su plaukais / Shutterstock nuotr.
2013-03-07 08:58
AA

Kai šukuoji plaukus ir saujos jų lieka ant šepečio, toks vaizdelis nedžiugina nė vienos iš mūsų. Po žiemos ši problema neretai gerokai paaštrėja. Užtat ir siūlome pasikalbėti apie tai, kodėl slenka plaukai ir kaip šios problemos atsikratyti ar bent sušvelninti ją...

Niujorko plaukų persodinimo klinikos mokslininkai nustatė, kad šių laikų moterims smarkų plaukų slinkimą dažniausiai sukelia tokios priežastys: nuolat patiriamas stresas, dėl kurio organizme padaugėja vyriškojo hormono testosterono; paveldimumas (itin dažnai lemia plaukų slinkimą vyresnėms nei 40 metų moterims); įvairios lėtinės ligos (mažakraujystė, skydliaukės, infekcinės, odos, jungiamojo audinio ligos); cheminėmis medžiagomis užteršta plaukų kosmetika ir netaisyklingas šukuosenų formavimas (stipriai pinamos kasos, rišamos uodegos, plaukai tiesinami ar garbanojami specialiais prietaisais); fiziologiniai hormonų apykaitos pokyčiai, susiję su gimdymu, menopauze ir pan.

Moksliniais tyrimais patvirtinta ir tai, kad smarkiam plaukų slinkimui įtakos turi ir užterštas oras bei netinkamas žmogaus gyvenimo būdas (nejudrumas, įvairūs žalingi įpročiai ir t. t.), taip pat pernelyg suaktyvėjusi riebalų liaukų veikla (riebus sekretas užkemša galvos odos poras, todėl į plaukų šaknis nepatenka deguonies ir būtinų maisto medžiagų).

 

Labai svarbu tinkama mityba

Jei plaukai slenka smarkiai, būtina tinkamai maitintis. Maiste neturi stigti baltymų, sudėtinių angliavandenių, gyvūninių ir augalinių riebalų.

Labai svarbu su maistu gauti pakankamai omega-3 riebalų rūgščių (itin gausu jūrų žuvyse, linų sėmenų aliejuje), mineralų magnio, fosforo, geležies, jodo, cinko, vario ir vitaminų, ypač B6, B12, A, D, H. Taigi, jei smarkiai slenka plaukai, pirmiausia pakoreguokite kasdienį valgiaraštį. Jį papildykite kiaušiniais, liesa mėsa (jautiena, paukštiena ir kt.), liesais pieno produktais, įvairiais augaliniais aliejais, sojomis, viso grūdo košėmis, makaronais. Valgykite kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių (ypač tamsiai žalios spalvos, pavyzdžiui, špinatų, brokolinių kopūstų), taip pat džiovintų vaisių, riešutų. Per dieną išgerkite mažiausiai 8 stiklines vandens.

Venkite riebaluose kepto ir kitokio riebaus maisto, atsisakykite pusgaminių, greitųjų užkandžių, gazuotų ir kofeino turinčių gėrimų, ribokite saldumynų kiekį.

 

Kokią kosmetiką rinktis

Išsirinkti tinkamus preparatus slenkantiems plaukams prižiūrėti nelengva, nes jų pasiūla milžiniška. Bet kokiu atveju, jeigu nerimą kelia smarkus plaukų slinkimas, pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu. Įvertinęs plaukų ir bendrą organizmo būklę, reikalui esant, atlikęs tam tikrus tyrimus, jis rekomenduos veiksmingiausią gydymą. Įsigydama gydomuosius preparatus nuo plaukų slinkimo savo nuožiūra, rizikuotumėte apsirikti, nes reikia žinoti, kokių veikliųjų medžiagų turintys preparatai jūsų plaukams būtų naudingiausi.

Nustatyta, kad esant vadinamajam vyriško tipo (kada moters organizme padaugėja vyriškojo hormono testosterono) plaukų slinkimui, veiksmingi plaukų priežiūros preparatai su kofeinu (pavyzdžiui, „Plantur 39“) ir losjonas su medžiaga minoxidilum (2-5%).  

Plaukų šaknis stiprina ir preparatai su asiūklių, varnalėšų, ginkmedžių, dilgėlių ekstraktais. Nereikėtų pamiršti ir naminių priemonių, pavyzdžiui, šviežių svogūnų sulčių – jomis galima papildyti bet kokią naminę plaukus puoselėjančią kaukę.

Siekiant pristabdyti plaukų slinkimą, sugrąžinti jiems sveiką išvaizdą, veiksminga mezoterapija (per procedūrą į galvos odą specialia adata įleidžiamas gydomasis preparatas su reikalingiausiomis medžiagomis).

 

Ekologiškos plaukų kosmetikos pranašumas

Moksliškai nustatyta, kad ilgai ir dideliais kiekiais naudojami įvairių cheminių komponentų turintys grožio preparatai užslopina natūralias odos funkcijas. O šimtu procentų natūralūs, t. y. pagaminti tik iš natūralių augalinių medžiagų, priešingai – šias funkcijas stimuliuoja. Dėl to nekyla abejonių, kad toms moterims ir merginoms, kurioms smarkiai slenka plaukai, verta išbandyti ekologišką plaukų kosmetiką. Specialistai pataria nusipirkti komplektą tokių preparatų (šampūną, toniką, kaukę, aliejų) ir naudoti ne trumpiau nei pusę metų. Pasak jų, maždaug per tiek laiko atsinaujina natūralios galvos odos funkcijos, poodyje suaktyvėja gyvybiniai procesai, todėl plaukai atgauna sveiką išvaizdą, sustiprėja jų šaknys.

Verta žinoti. Pastebėta, kad daugelis ekologiškų šampūnų sunkiai pašalina iš plaukų cheminių modeliavimo priemonių likučius. Pasiryžusi įprastus plaukų priežiūros preparatus iškeisti į ekologiškus, nepamirškite pasirūpinti ir natūralia šukuosenų modeliavimo kosmetika (vašku, želė ar pan.).

 

Galvos masažas

Ši procedūra gerina galvos odos kraujotaką, todėl plaukai geriau auga, dailiai žvilga, mažiau slenka.

Masažuoti galvą galite pirštų galiukais, medinėmis šukomis ar šepečiu. Kiekvieną vakarą pernelyg nespausdama 8–10 min. pašukuokite švarius plaukus. Jeigu galvą masažuosite rankomis, galvos odą suvilgykite nenuskalaujamu stiprinamuoju žolelių losjonu, pirktiniu rozmarinų vandeniu ar šilta dilgėlių ištrauka. Tada pirštų pagalvėlėmis sukamaisiais judesiais masažuokite iš apačios viršugalvio link ne trumpiau nei 10 minučių. 

 

Natūralių aliejų nauda

Eteriniai aliejai / Fotolia nuotr.

Plaukų šaknis stiprina, juos gražina įvairūs eteriniai ir augaliniai aliejai. Pasirinktu augaliniu aliejumi (ypač veiksmingi varnalėšų, simondsijų, kviečių daigų, migdolų) patartina galvos odą įtrinti kartą ar du per savaitę valandą prieš trenkant galvą švelniu šampūnu.

Plaukams stiprinti ir žvilginti tinkamas toks mišinys: 5 šaukštus karšto vandens vonelėje pašildyto varnalėšų aliejaus sumaišykite su 3 šaukštais šviežių apelsinų sulčių. Įtrynusi juo galvos odą ir plaukus, bent 7 min. pamasažuokite galvą sukamaisiais judesiais. Po 30 min. ištrinkite švelniu šampūnu.

Siekiant pristabdyti plaukų slinkimą, kelis lašus eterinio rozmarinų, šalavijų, apynių, kanangų aliejaus patartina kaskart įvarvinti į plaukų priežiūros preparatą (šampūną, balzamą, kaukę ar kt.). Bet kurį iš minėtų eterinių aliejų tinka naudoti ir galvos odos masažui, tik jį reikia maišyti su augaliniu aliejumi.

 

Ar žinote, kad...

♦ Vešlūs plaukai ne tik puošia žmogų, bet ir atlieka apsauginę funkciją: saugo galvą nuo šalčio ir karščio, sulaiko sveikatai pavojingus saulės spindulius.   

♦ Plaukuotoje žmogaus galvos dalyje auga iki 150 000 plaukų. Jų šaknys yra giliai epidermyje slypinčiuose folikuluose.  

♦ Paprastai žmogaus plaukų augimo ciklas trunka dvejus trejus metus. 

♦ Nėra ko nerimauti, jei per dieną iškrinta 40–100 plaukų – tai normalu.

♦ Plaukų slinkimui įtakos turi ir sezoniškumas. Pastebėta, kad įvairaus amžiaus žmonėms plaukai smarkiau slenka rudenį ir pavasarį.