Slegianti meilė. Kaip sutarti su „sunkia“ mama?

Mama ir dukra / Vida Press nuotr.
Mama ir dukra / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-06-19 20:01
AA

Jei būrio paauglių paklaustumėte: „Na, mergaitės, kurios iš jūsų santykiai su mama ne patys geriausi?“, bent 80 proc. rankų šautų į viršų. Lažinamės, kad panašiai jaučiasi ir suaugusios moterys? Tik jų jausmų raiška subtilesnė. Jos sako: „Nenoriu tapti tokia, kaip mama…“

Kas rytą prieš jums išeinant į darbą mama teiraujasi: „Ar pasiėmei raktus?“ Nors raktus pamiršusi buvote tik kartą gyvenime – tai nutiko maždaug prieš dvejus metus. Dešimtą valandą vakaro ji skambina ir teiraujasi, ką veikiate ir kada grįšite namo, nors jums jau seniai – ne 25-eri. Ji pernelyg domisi jūsų draugais ir jūsų mylimaisiais. Peikia jūsų kurtą interjerą. Auklėja jūsų vaikus, remdamasi savo pačios vertybėmis... Mamos kartais erzina, ar ne?..

Gerai, jei tik kartais. Gerai, jei galite su mama susipykti ir vėl susitaikyti ir nuo to nesugriūva nei jūsų, nei jos pasaulis. Tačiau yra mamų (pavadinkime jas sunkiomis), kurios vaikus verčia rinktis: „Arba tu įtiksi man (nesvarbu, kiek tai kainuos tavo ateičiai, vystymuisi, brandai), arba būsi nesuprastas ir atstumtas.“ Vaikui mama – visas pasaulis ir netgi šiek tiek daugiau. Jos nemeilė, jos pajuoka jam reiškia psichologinę mirtį. Paniška nesąmoninga baimė trunka dar ilgai ir kai kūdikis išauga savarankiška asmenybe. Todėl mažo žmogaus pasirinkimas aiškus – įtikti, kad išliktų.

Mama ir dukra / Vida Press nuotr.

Sunkios mamos reikalauja, kad vaikas įvykdytų tam tikras sąlygas – tik tada jis bus vertas jų meilės.

Šiuo atveju nekalbame apie asocialias mamas, kurios nesirūpina savo vaikais. Sunkios mamos yra rūpestingos ir mylinčios, tik jų rūpestis ir meilė nėra besąlygiški – jie turi savo kainą, kurią vaikai privalo sumokėti. Tokios mamos negali suvokti vaiko, kaip augančios ir kintančios būtybės su savo poreikiais ir norais, savo talentais ir silpnybėmis. Būna, kad taip nutinka ir geroms mamoms. Tačiau sunkios mamos šitaip elgiasi nuolat. Jos reikalauja, kad vaikas įvykdytų tam tikras sąlygas – tik tada jis bus vertas jų meilės.

Nėra vienareikšmio sunkios mamos apibrėžimo. Kartais dukters santykiai su mama siaubingi, o sūnus ją dievina. Kartais ta pati moteris būna rūpestinga mama penkiametei, tikra žiežula – paauglei ir gera draugė – per trisdešimt perkopusiai dukrai. Mama gali visus savo lūkesčius užkrauti vienam iš vaikų, o kitam leisti eiti savo keliu. Tai lemia daugybė dalykų – vaikų ir mamos asmenybės, lytis, gimimo eiliškumas.

Ką daryti?

1. Brėžkite ribas. Santykiai tarp jūsų ir mamos – unikalūs. Tai, kas vyksta tarp jūsų, neturi kartotis kitur. Todėl stenkitės baimių, nerimo, įtampos ir viso to, kas susiję su mama, nesinešti į kitus, naujai kuriamus santykius – ar tai būtų ryšiai su bendradarbiais naujame kolektyve, ar naujutėlis meilės romanas, ar tiesiog moterų draugystė. Tai nėra taip paprasta, kaip atrodo. Tam, kad pamatytumėte, kas vyksta tarp jūsų ir mamos, turite pajėgti bent iš dalies atsiriboti nuo šių santykių ir pažvelgti į juos iš šalies. Koks mamos vaidmuo? Koks – jūsų? Kokios situacijos kartojasi? Kokių jausmų, minčių jums tai kelia? Daug kas slypi pasąmonėje. Todėl lengva nebus.

2. Keiskite savo požiūrį į motinos pyktį. Taip, jis gąsdino jus didžiąją gyvenimo dalį, o gal ir dabar tebegąsdina. Tačiau įtikti mamai visur ir visada vien tam, kad išvengtumėte jos pykčio proveržių, nėra gera išeitis. Užuot svarsčiusi, ką aš galiu padaryti, kad ji nusiramintų, supraskite, kad jos jausmai, taip pat ir pyktis – jos pačios problema. Jūs negalite kontroliuoti svetimų emocijų. Galite mamai padėti suprasti, kas vyksta jos sieloje, tačiau tik tuomet, jeigu ji priims jūsų pagalbą.

Mama ir dukra / Vida Press nuotr.

3. Mama – dar ne visas pasaulis. Mažam vaikui – visas. Tačiau suaugęs žmogus geba kurti naujus santykius. Todėl ypač branginkite ir saugokite tuos žmones, kurie padeda jums suprasti, kad esate unikali ir verta meilės – tokia, kokia esate; kurie skatina jus augti, tobulėti ir skleistis; kurie pastebi gerąsias jūsų asmenybės savybes; kuriems nereikia įtikti. Tai padės patikėti, kad pasaulyje egzistuoja ne vienintelis santykių modelis.

4. Nepasiduokite provokacijai! Sunkių mamų vaikams dažnai atrodo, kad, kartą sugriuvę, santykiai niekada nebegrįš, todėl jie visomis išgalėmis stengiasi įtikti mamoms ir moka didelę emocinę kainą už šio ryšio išsaugojimą. Pakanka vien prisiminti chrestomatinę istoriją apie vyrą, kuris taip rūpinosi mama, kad net paaukojo savo santuoką. Todėl nusibrėžkite aiškią ribą, iki kurios galite nusileisti mamai, tačiau už jos – jokiu būdu nenuolaidžiaukite. Pavyzdžiui, jūs galite skambinti jai kasdien, lankyti kiekvieną savaitgalį, tačiau nė neketinate atsisakyti atostogų užsienyje. Susidūrimas gali būti baisus, sunki mama gali imtis pačių įvairiausių manipuliacijų, bandyti sukelti kaltės jausmą, apeliuoti į dukters sąžinę, skųstis sveikata, vienatve ir pan. Tačiau jei atsilaikysite, pamatysite, kad santykiai ne tik nesugriuvo – jie pagerėjo!

Mama ir dukra / Vida Press nuotr.

5. Prisiimkite atsakomybę. Kaltinti mamą dėl visko, kas nesiklosto jūsų pačios gyvenime, – lengviausia. Tačiau, jei norite gyventi laimingai, teks pačiai imtis atsakomybės. Mamos nepakeisite – tai ne jūsų jėgoms. Tačiau galite keisti savo pačios gyvenimą, savo požiūrį į pasaulį ir ateitį. Galite keisti ir savo su mama santykius. Bus sunku, nes, nepaisant ilgos pykčio, nuoskaudų, nusivylimų ir abipusių kaltinimų istorijos, teks išmokti suprasti ir atleisti. Ir galiausiai nuoširdžiai ištarti: „Ačiū tau, mama.“