Šlapimo nelaikymas: geros žinios apie kompensuojamas priemones

Shutterstock nuotr.
Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2019-01-28 14:05
AA

Slaugote šlapimo nelaikantį šeimos narį, kuris neišsiverčia be šlapimą sugeriančių priemonių? Šeimoje turite artimą vyrą, kuriam po prostatos operacijos praverstų įklotai? Galbūt tyliai kenčiate nevalingą šlapimo ištekėjimą ir bijote kreiptis pagalbos? Svarbu žinoti, kad tokiais atvejais, gydytojui diagnozavus šlapimo nelaikymą, galima tikėtis kompensuojamų sauskelnių, įklotų, vienkartinių paklodžių.

Iki praėjusių metų vasaros šios priemonės buvo kompensuojamos tik pacientams, kuriems šlapimo nelaikymas išsivystė dėl išsėtinės sklerozės, insulto, traumų, cerebrinio paralyžiaus, esant įskilam stuburui, arba tiems, kuriems buvo nustatytas nuolatinės slaugos poreikis. Kitiems teko sukti galvas, kaip savarankiškai išgalėti apsirūpinti reikiamomis priemonėmis.

Dvi geros žinios

Nuo 2018 m. liepos 1 d. šlapimą ir (arba) išmatas sugeriančios priemonės gali būti skiriamos visiems pacientams, kuriems diagnozuotas vidutinio arba sunkaus laipsnio šlapimo nelaikymas ir (arba) išmatų nelaikymas. Tiesa, esant lengvam šlapimo nelaikymui, kompensuojamos priemonės nepriklauso, o, nustačius vidutinį šlapimo nelaikymą, kompensuojami tik įklotai.

Kita gera žinia, kad dabar sunkų šlapimo nelaikymą patiriantiems pacientams kompensuojama daugiau sauskelnių – vietoj 30 per mėnesį skiriamos 45 sauskelnės. Jeigu pacientui diagnozuojamas ir išmatų nelaikymas, jam priklauso dar 45 sauskelnės. Taigi turintiems ir šlapimo, ir išmatų nelaikymą pacientams per mėnesį įmanoma gauti 90 sauskelnių.

Kur kreiptis?

Pirmiausia reikia kreiptis į bendrosios praktikos (šeimos) gydytoją, vidaus ligų ar vaikų ligų gydytoją. Šis, įvertinęs šlapimo arba išmatų nelaikymo sutrikimo rizikos veiksnius ir laipsnį, turi diagnozuoti sutrikimą ir išrašyti receptą kompensuojamoms priemonėms gauti. Prireikus nuodugnesnio ištyrimo, šeimos gydytojas gali siųsti patvirtinti diagnozę pas gydytoją specialistą (pavyzdžiui, ginekologą, urologą).

Informacija parengta pagal LR sveikatos ministro įsakymus Nr. V-1508 ir Nr. V-871.

Gydytojui nustačius šlapimo ir (arba) išmatų nelaikymą, per mėnesį galima gauti šias kompensuojamas priemones.

Esant vidutiniam šlapimo nelaikymui – 60 įklotų, kurių sugeriamumas nuo 300 ml.

Esant sunkiam šlapimo nelaikymui – 45 sauskelnes;

Esant išmatų nelaikymui – 45 sauskelnes.

Daugiau informacijos ieškokite interneto svetainėje www.buksausas.lt.

TENA „Pans Plus“/Organizatorių nuotr.

Kokias sauskelnes naudoti?

Labai svarbu pasirinkti patikimas ir odos sveikatą užtikrinti padedančias sauskelnes. Švedų gamintojo „TENA“ sauskelnės yra patikrintos dermatologų, patogios, paprastai naudojamos, pagamintos iš minkštos, orui laidžios medžiagos. Jos ne tik greitai sugeria šlapimą ir užrakina jį viduje, bet ir puikiai apsaugo nuo pratekėjimo, neleidžia atsirasti nemaloniam kvapui. Lovoje gulintiems, mažai judantiems ligoniams rekomenduojama naudoti anatomines sauskelnes „TENA Slip“, užsegamas lipdukais šonuose. Aktyviems, vaikščioti galintiems pacientams idealiai tinka kelnaičių tipo sauskelnės „TENA Pants“, dėvimos kaip įprasti apatiniai. Sauskelnių dydį geriausiai parinkti pagal paciento nešiojamų drabužių dydį: S, M, L, XL. Jei šlapimo nelaikymas vidutinis ar sunkus, patariama rinktis „Plus“ (6 lašelių) sugeriamumo arba „Super“ (7 lašelių) sugeriamumo sauskelnes.

Daugiau informacijos apie šlapimo nelaikymą ir patarimus, kaip spręsti higienos nepatogumus, rasite interneto svetainėje www.tena.lt.

Temos: