Skirtingi moterų tipai: Barbė, supermama, šamanė, našlaitėlė...

Moteris / 123rf nuotr.
Moteris / 123rf nuotr.
Šaltinis: „Laimė“
2013-07-20 20:03
AA

Galime keisti vyrus arba būti vienmylės. Dirbti arba likti namie. Pačios sprendžiame, kokios moterys norime būti. Ar tikrai taip? Galbūt šeši moterų prototipai padės išsiaiškinti, kaip nutiesti savą kelią į moterystės esmę ir laimę.

IŠ KUR TAI KYLA?

Nuo vaikystės mokomės, ką reiškia būti moterimi. Pirmas moteriškumo pavyzdys, aišku, yra motina. Jei ji moko, kaip „miela mergaitė“ turi sėdėti ir kalbėti, iš „mielų mergaičių“ išauga „mielos moterys“, kurių pagrindinis tikslas – pateisinti aplinkinių lūkesčius. Jei gimdytoja nuolat skųsdavosi ir ieškojo paguodos dėl PMS ar mėnesinių, dukra gali nepriimti savo kūno ir net nemėgti intymumo.

Tėvo elgesys irgi daug lemia, kokia moteris bus užaugusi jo mergaitė. Jei šis su dukra elgėsi kaip su sūnumi: vesdavosi į mišką ir sporto rungtynes, – ko čia stebėtis, kad tokia moteris sugeba ginti savo nuomonę... Juk vyrai visada teisūs. O mes visos iš savo šeimos mokomės, kaip gyventi. Bet perimdamos tradicijas ne visada būname laimingos. Nes net ir geriausi tėvai bei nuostabiausios tradicijos priklauso kitam laikui – mes pačios esame kitokios, mūsų norai, lūkesčiai – irgi. Ką jau kalbėti, kad ne visada norime gyventi pagal tėvų įdiegtas nuostatas.

Pirmas žingsnis moters, kokia trokštame būti, link – suprasti, kokia esame. Įsivaizduokite šešias didžiąsias moteris – jų prototipus. Tradicijų saugotojos ir laužytojos... vertos ypatingos pagarbos, ir visuomenė ją teikia. Be kita ko, jos padeda mums pažinti save ir įsigilinus į kiekvieno tipažo bruožus susikurti savo taisyklių sąvadą, kaip tapti laiminga moterimi.

NAŠLAITĖLĖ

Viso pasaulio melomanų dievinama operos dainininkė Maria Callas iš tiesų buvo baikšti našlaitė, visą gyvenimą ieškojo atramos ir meilės. Ištekėjo už 30 metų vyresnio vyro, kuris atstojo jai auklę, vadybininką, finansininką. Bet vis tiek nebuvo laiminga.

Winona Ryder / „Scanpix“ nuotr.

Kaip ir dabar jai į anūkes tinkanti aktorė Winona Ryder, kuriai šlovė nei pinigai nesuteikė saugumo jausmo. Alkoholis, narkotikai, kleptomanija virstančios vagystės iš parduotuvių – Winonos pasirinktas būdas lengviau pritapti pasaulyje.

Moteris našlaitėlė nebūtinai atrodo kaip mergaitė su degtukais iš H. Ch. Anderseno pasakos. Tačiau šio tipo moterims būdingas vienas dalykas – visur ir visada jaučiasi nesaugiai. Jų tyko laisvieji radikalai, vėžį sukeliantys konservantai, paukščių gripas, godūs giminaičiai, klastingos kolegės ir vyrai, galvojantys tik apie seksą. Našlaitėlė ieško žmogaus, kuris ją gintų nuo visų šių pavojų. Prisisiurbia prie draugės, tampa priklausoma nuo gydančio gydytojo, pavyzdžiui, psichoterapeuto. Ne dėl to, kad kito žmogaus padedama įveiktų baimę. Tiesiog jo buvimo pakanka, kad nerimas išsisklaidytų. Jeigu tas, kurį pasirinko gelbėtoju, keletą minučių pavėlavo grįžti namo, našlaitėlė puola į depresiją, iš kurios ją vėlgi gali ištraukti tik jis.

Našlaitėlė nuolat jaučiasi pažeminta ir nelaiminga. Sielvartą skandina nevalingai apsipirkinėdama arba spoksodama televizorių. Neužmezga romanų, kurie baigiasi laimingai, nes ieško ne partnerio, o globėjo.

Iš kur atsiranda našlaitėlės? Iš vaikų, kurie augo manydami, kad niekuo negalima pasitikėti, o jie patys irgi jokio darbo gerai nepadarys. Kai našlaitėlė norėdavo įsisiūti švarkelio sagą, mama atimdavo adatą ir siūlus. Kiekvieną dieną ją perspėdavo, kad vaikai kieme gali atimti žaislus, o vėliau – užgauti pašaipūs paaugliai.

Našlaitėlės gyvenimo baimę įmanoma įveikti. Tačiau vargu ar čia padės net geriausias partneris – tai padaryti gali tik ji pati. Nereikia gilintis vien į savo pojūčius ar ego. Apsidairykite ir pamatysite žmonių, tikrai silpnesnių už jus. Pamėginkite jiems padėti. Nekaltinkite smulkmeniškai savęs dėl visko, kas jums nutinka. Ar iš tiesų viršininkė sukritikavo projektą dėl to, kad jis blogas? Gal ji ką tik išsiskyrė su vyru ir ieško, ant ko išgiežti apmaudą?! Būkite objektyvi pati sau. Neieškokite lemtingų ženklų – jis nepaskambino, nes išsikrovė mobilusis, o ne todėl, kad jus paliko! Tapkite kokios nors srities eksperte, pavyzdžiui, tobulai išmokite anglų kalbą. Radusi veiklos pamiršite, kad reikėjo kažko bijoti.

SUPERMAMA

Mano draugė Erika, lietuvių supratimu, gimdė vėlai – peržengusi trisdešimtmetį. Nuolat deklaravusi norinti daryti karjerą (dirbo vadybininke nedidelė prekybos firmoje, tikėjosi paaukštinimo), staiga nusprendė, kad kūdikio gerovė – užvis svarbiausia. Tai buvo tik jos pasirinkimas, pirmiausia skirtas sau pačiai. Draugės atmintinai išmoko jos monologus apie milžinišką motinystės svarbą ir jos pačios nelaimingą vaikystę. Erika nuolat vaidijosi su vyru: šis esą per mažai vertino jos pasiaukojimą...

Iš kur atsiranda supermamos? Jas suformuoja stereotipas, kad „tikra moteris“ turi nuolat aukotis dėl kitų. Tai supermamos gyvenimo alfa ir omega.

Supermama tik nusišypso, kad vyras ketvirtą kartą per mėnesį važiuoja į komandiruotę, – juk turi būti supratinga. Bet vos užsiveria jo uždaromos durys, geria valerijonus norėdama nusiraminti ir rėkia ant vaikų.

Supermama tik nusišypso, kad vyras ketvirtą kartą per mėnesį važiuoja į komandiruotę, – juk turi būti supratinga. Bet vos užsiveria jo uždaromos durys, geria valerijonus norėdama nusiraminti ir rėkia ant vaikų. Kažkas ją įtikino, kad bus mylima tik tada, kai pildys kitų lūkesčius. Tačiau sielos gilumoje tokia moteris jaučia, kad gyvenimas, paskirtas tarnauti kitiems, yra nepakenčiamas, mat trūksta svarbiausių dalykų, kuriuos tikimasi gauti už nuolankią tarnystę, – meilės ir pagarbos. Vyras, kurį ji puikiai supranta, vis ilgiau užtrunka darbe, vaikai, kuriems gal tik gulbės pieno tetrūksta, užsirakina savo kambaryje.

Supermamai nereikia viso gyvenimo paversti auka. Ir anaiptol ne visi šito iš jos tikisi. Vaikai ir vyras tikrai labiau vertins mamą ir žmoną, linksmą grįžusią iš lipdybos kursų, nei tą, kuri atsisakiusi kursų prikepė kotletų, bet slampinėja po virtuvę nutaisiusi tragišką veido išraišką it Marija Stiuart eidama į ešafotą. Ko čia stebėtis, kad kotletai, iškepti su pykčiu, stringa gerklėje.

Princesė Diana dėl savo vaikų ir karalystės gerovės pakentė vyro išdavystes ir nuolatinius vaidus rūmuose. Ją vargino bulimijos priepuoliai, apimta įtampos pjaustėsi dilbius, kol galų gale pasakė: „Užteks!“ Pamirškite tai, ką privalote daryti. Pagalvokite, ko norite. Prekybos centre pamačiusi kompaktinę plokštelę, apie kurią svajoja jūsų vyras, ir knygą, kurios seniai troškote jūs, įsidėkite į vežimėlį knygą. Pamatysite, tai pamažu net pradės patikti!

BARBĖ

Winona Ryder / „Scanpix“ nuotr.

Pamiršusi gėdą Jane Fonda leidosi į seksualinius eksperimentus, nes taip norėjo režisierius Roger Vadimas. Finansavo vieno iš vyrų politinę karjerą ir nekreipė dėmesio į jo romanus. Be perstojo rūpinosi savo kūnu. Propagavo aerobiką, kol pažeidė sąnarius. Kad pasiektų trokštamą figūros idealą, ryžosi ne vienai plastinei operacijai...

Barbė – nauja supermamos versija. Tik ji aukojasi ne šeimai, o amžinai jaunystei ir grožiui. Keliasi šeštą valandą, kad iš ryto pirmiausia spėtų užsukti į sporto klubą, nuveža vaikus į mokyklą, per pietų pertrauką nulekia į masažą, imasi papildomų darbų, kad galėtų nusipirkti stebuklingą paakių kremą. Vakare su vaikais važinėjasi riedučiais, o naktį dėvi raudonus naktinukus ir patiria superorgazmą. Per akimirkos pertraukėlę, kuri retkarčiais išpuola per jos kupiną įvykių dieną, žvilgteli į veidrodį ir nusprendžia, kad jau metas dar kartą apsilankyti grožio klinikoje. Tokia moteris priklauso nuo kitų dėmesio ir jo nepatirdama puola į paniką.

Barbės išauga iš vaikų, kurių tėvai niekada nebuvo patenkinti atžalų sėkme. Net jei dukra vienintelė klasėje baigė mokslus su pagyrimu, tėvai tepasakys, kad jos pusseserė per paskutinį skambutį atrodė geriau. Barbės motina rūpinosi savimi ir tikino, kad jos su dukra atrodančios kaip seserys. Norėdama būti visų geriausia, barbė gyvena nuolat apimta streso. Tačiau vytis idealą todėl ir sunku, kad jo neįmanoma pasiekti, kitaip tai jau nebe idealas.

Nelengva prisipažinti, kad negalite būti geriausia visose srityse. Bet norėdama susivokti savo gyvenime barbė privalo tai padaryti! Nešvaistykite laiko ir liaukitės kopijavusi kitus. Jūs jau nebe maža mergaitė... Padarykite nuolaidų sau: užuot springusi nekenčiamomis salotomis, suvalgykite lėkštę makaronų. Nelaikykite kūno priešu. Užmegzkite su juo kontaktą, pavyzdžiui, maudydamasi trinkitės ne kempine, o švelniai glostykite ranka. Mindama dviratį sporto klube neskaičiuokite, kiek kalorijų išeikvosite, o pajuskite, kaip dirba raumenys. Ir gerai pagalvokite, ar tikrai juoko raukšlelės – blogiau nei lyg kaukė nejudrus veidas po botokso injekcijos.

KELIAUTOJA

Winona Ryder / „Scanpix“ nuotr.

Madonna gyvena kaip panorėjusi. Ji nebuvo miela mergytė, o pašėlusi lemtinga moteris, dabar – mylinti motina. Muzika, dainos, filmai, knygos vaikams; joga, meditacija, galiausiai kabala... Šita moteris puikiai moka griebti gyvenimą už ragų ir elgtis savavališkai. Net jei aplinkiniams tai nepatinka.

Keliautojos stichija – permainos. Išsikraustyti į kitą šalį ar net žemyną? Žinoma! Perstatyti baldus? Kodėl gi ne?.. Ji negali ilgai dirbti vienoje firmoje. Jei partneris nenori žaisti pagal jos taisykles, – bus keičiamas partneris, o ne taisyklės. Labiau už viską bijo rutinos bei apribojimų ir jų vengia. Gena pati save ir tikisi pagaliau rasti tai, kas padės pajusti prasmę. Tik bėda: nežino, kas tai galėtų būti.

Keliautojos tėvai džiūgavo, kad dukrelė turi originalių sumanymų, bet nesistengė, kad ši juos įgyvendintų. Dukra įprato būti vertinama dėl to, kad pradeda naujas užduotis, o ne todėl, kad baigia senas. Keliautoja taip pat gali tapti mergina, kuri buvo auklėjama pagal karinę drausmę. Draugės galėdavo grįžti vėlai, o jai nurodydavo: 19.00 privalai būti namie. Tačiau ištrūkusi iš tėvų globos tokia mergina bėga nuo visko, kas gali kaip nors ją suvaržyti.

Dažnai jaučiasi vieniša ir nelaiminga. Norėdama tai pamiršti, vėl puola į permainų sūkurį. Darbas, vakarai šokių studijoje, japonų kalbos ir vairavimo kursai... Ar visa tai turi prasmę? Žinoma. Su sąlyga, jei keliautoja stabtelės ir susimąstys, nuo ko bėga. Ar ne nuo baimės, jog kitaip bus vidutinybė, ne tokia originali, kad būtų mylima?

Keliautoja turėtų liautis įrodinėti sau ir kitiems, kad ji – asmenybė. Vakar buvote budistė, šiandien katalikė, rytoj rišitės ant rankos raudoną kabalistės siūlą. Ar jūsų ieškojimų tikslas nėra pats ieškojimas?! Suvokite, ką iš tiesų norite daryti ir ko siekiate. Svarbiausia – žinokite, kad tas, kuris jus pamils, pamils tokią, kokia esate iš prigmties.

KARIAUTOJA

Susan Sarandon – moteris, kuri žino, ko nori. Ir moka už tai kovoti. Pavyzdžiui, garsieji protestai prieš karą Irake. Aktorė drąsiai pareiškė nepritarianti G. W. Busho politikai, nors tai galėjo pakenkti jos karjerai Holivude.

Winona Ryder / „Scanpix“ nuotr.

Angelina Jolie įsitraukė į UNICEF veiklą nekreipdama dėmesio į kandžias replikas, kad šitaip ieškanti lengvos šlovės. Gavo piloto licenciją ir gabena badaujantiems Afrikos vaikams maistą bei vaistus.

Kariautoja kaunasi už savo įsitikinimus. Jei kuo nors tiki, nepripažįsta kompromisų. Jei yra šviesiaplaukė, nesijuokia iš anekdotų apie blondines vien tam, kad įtiktų juos pasakojančiai kompanijai. Nekonfliktuoja su tėvais, tačiau neleidžia jiems kištis į savo gyvenimą. Gina tiesą: protestuoja, kai kolegė gauna nepelnytą nuobaudą...

Kariautoja – tėčio dukra. Gimdytojas neglostydavo atžalos paplaukiui ir nesakydavo, kad mergaitė turi būti miela. Mokė žaisti sviediniu ir išmanyti vyriško gyvenimo taisykles. Dar kariautojos dažnai išauga iš mergaičių, kurios vaikystėje turėjo rūpintis mama ir seserimis.

Tokios moterys moka ginti save. Atvirai sako, ką manančios. Kartais norint laimėti nereikia mojuoti kardu – pakanka pokalbio; bet kariautoja, nusiteikusi nugalėti ir parblokšti priešą, nepripažįsta kompromisų. Priešas jai – kiekvienas, kurio požiūris kitoks. Pasaulį ši moteris mato tik dviejų spalvų – juodą arba baltą.

Atpažinote savo bruožus? Atkreipkite dėmesį, kokie motyvai jus gena į mūšį. Už teisybę kovoti reikia, tačiau neturi prasmės karas dėl karo. Susilaikykite prieš smogdama ir paklausykite, ką sako tas, kurį puolate. Dažnai reikalą galima sutvarkyti taikiu būdu. Visada esate tvirta ir nenusileidžiate? Neapsimeskite, kad neturite jokių silpnybių, kartkartėmis paprašykite pagalbos. Gyvenime yra daugiau spalvų, tik reikia nebijoti jas pastebėti.

ŠAMANĖ

Aktorė Cate Blanchett atskleidė save ir dirbdama, ir mylėdama. Jei neabejoja esanti teisi, nenusileidžia net garsiam režisieriui. Bet kartu ji kantri motina. Vakarais su vyru ir vaikais seka vieni kitiems pasakas. Cate tikra žvaigždė, tačiau gali važiuoti apsipirkti autobusu. Nieko nesistengia mėgdžioti ar apsimesti kitokia nei yra. Neįtikėtina, kokią prabangą sau leidžia, – būti savimi.

Winona Ryder / „Scanpix“ nuotr.

Žurnalas „Forbes“ pavadino Oprah Winfrey įtakingiausia pasaulio moterimi. Juodaodei, kilusiai iš neturtingos šeimos, tikrai nebuvo lengva tai pasiekti. Tačiau pavyko – ir viena svarbiausių sėkmės prielaidų: ji niekada neapsimetė niekuo kitu. Nesutrukdė nė tai, kad nebuvo baigusi prestižinio universiteto... Oprah ne tik pelnė šlovę, bet ir nuveikė daug gero.

Šamanė priima save tokią, kokia yra. Atranda laimę ir gyvenimo džiaugsmą klausydamasi katino murkimo ar mėgaudamasi obuolio skoniu. Myli savo kūną, nes tai jos sielos namai, o ne etalonas, išdailintas žurnalo viršeliui. Nedalija pasaulio į draugus ir priešus. Tiki, kad net juodžiausia tamsa turi šviesos blyksnių, tačiau nedvejodama stoja ginti silpnesnių, nes nemano, jog gėris triumfuos pats savaime.

Nelengva tapti tokia moterimi. Tam reikia akis į akį susitikti su savo šešėliu, t. y. pažinti savybes, kurių nesinori priimti. Nebijokime to susitikimo – geriau suprasime pačios save. Jei augote šeimoje, kur nebuvo priimta rodyti silpnybes, jūsų šešėlis bus silpnumas. Jei didžiausia vertybė buvo rūpintis kitais, bet kokį dėmesį sau laikysite egoizmo apraiška... Kai pažinsite ir priimsite savo tamsiąją pusę, pajusite pilnatvę. Nebereikės eikvoti jėgų apsimetant tuo, kuo nesate. Patikėsite, kad jūs verta meilės ir švelnumo. Ir nė nepajusite, kai ims supti žmonės, kurie apie jus mano taip pat. Tada nebereikės sukti galvos, kad mūsų nemyli draugės ar vyras!

Norite pažinti savo šešėlį? Pagalvokite, kuo jus erzina kiti žmonės. Gali būti, kad kaip tik šių savybių nenorite prisipažinti turinti pati!  

MOTERŲ LAIMĖ

Kiekvienas moterystės aspektas gali kuo nors pasitarnauti. Jei turite kovotojos sielą, našlaitėlės amplua išmokys, kaip pelnyti aplinkinių paramą. Jei esate našlaitėlė, supermamos vaidmuo įtikins, kad globodama silpnesnius pajusite savo stiprybę. Manote, kad supermama jūsų dvasioje pasiglemžė visas kitas moteriškumo apraiškas? Nusipirkite naujo kremo – jis dar niekam nepakenkė, o barbė pasufleruos, kokį pasirinkti. Keliautoja visoms parodys, koks naudingas ieškojimo kelias. Iš kiekvieno tipažo galima paimti tai, kas geriausia, ir išvengti spąstų, kurie gresia prisirišus prie vieno kurio stereotipo. Šitaip kasdien vis labiau priartėsime prie šamanės, kuri moka džiaugtis gyvenimu. Ir tuo, kad yra moteris!