Žvaigždžių sukčiavimo byla: nusikalstamoje schemoje dalyvavo apie 300 žmonių

Felicity Huffman herojė Lynetė iš serialo „Nusivylusios namų šeimininkės“ dėl savo atžalų taip pat buvo pasiryžusi bet kam/Vida Press nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-04-13 10:19
Aktorės Felicity Hufman (56) ir Lori Loughlin (54) – ne vienintelės garsenybės, apkaltintos universitetų kyšininkavimo skandale. Bet jos sumokės daugiausia – nes, be kita ko, nuvylė nuoširdžiai jas mylinčius žiūrovus.

Naujasis skandalas, sukrėtęs ne tik Holivudą, susijęs su itin jautriomis temomis – vaikų studijomis, paminta amerikietiškosios svajonės samprata (esą atkakliu darbu gali turėti viską, tačiau šiuo atveju darbas nieko nereiškė, o tėvų milijonai turėjo didžiulę įtaką), na ir neribotomis elito galimybėmis, seniai erzinančiomis vidurinę klasę. Ne veltui ir kaltinimai pateikti ne tik dėl sukčiavimo, bet ir dėl moralinių nuostolių.

Norėdami įtaisyti atžalas į prestižinius universitetus turtingi ir įtakingi žmonės – Holivudo žvaigždės, teisininkai, verslininkai, medikai, samdomi garsių bendrovių vadovai – nesirinko priemonių. Tyrimą atliekantys pareigūnai jau dabar sako, kad tai didžiausio masto sukčiavimas JAV švietimo srityje – per pastaruosius aštuonerius metus rūpestingi tėvai (byloje figūruoja penkiasdešimt žmonių) kyšiams išleido apie 25 milijonus JAV dolerių. Vienkartinė įmoka galėjo siekti net 6,5 milijono, vidutinė – apie 200 tūkstančių.

Tiek mokėjo ne Felicity – ji viso labo parėmė labdaros fondą 15 tūkstančių dolerių (taip buvo pridengiami kyšiai). Nedidelė auka už tai, kad jos dukters Sophios (18) testų atsakymai būtų pataisyti. Patikėtinis arba padėjo merginai per egzaminą, arba pataisė atsakymus vėliau, tad rezultatas buvo 400 taškų geresnis nei ankstesnis ir leido jai patekti į reikiamą koledžą. Panašiai Huffman su vyru aktoriumi Williamu H. Macy (69) ketino pasirūpinti ir jaunyle Georgia (17), bet vėliau apsigalvojo. Taigi – Macy ir pati Sophia liko niekuo dėti (pareigūnai teigia, kad dauguma vaikų nenutuokė, ko griebėsi tėvai, norėdami išleisti juos į mokslus), kaltinimai pateikti tik šeimos motinai.

Williamas H. Macy ir Felicity Huffman apkaltinti kyšininkavimu/Vida Press nuotr.
Williamas H. Macy ir Felicity Huffman apkaltinti kyšininkavimu/Vida Press nuotr.

Brangiau dukrelių studijos atsiėjo populiariojo devintojo dešimtmečio serialo „Pilna troba“ (ir jo tęsinio „Pilnesnė troba“ bei serialo „Sendaikčių išpardavimo paslaptis“) žvaigždei Lori Loughlin ir jos sutuoktiniui dizaineriui Mossimo Giannulli (55). Jie išleido pusę milijono dolerių, kad Isabella Rose (20) ir Olivia Jade (19) įstotų į Pietų Kalifornijos universitetą. Šįkart veikta sudėtingiau: merginos pateko į mokymo įstaigą kaip irklavimo komandos narės (sporto laimėjimai – didelis pranašumas stojant). Sakoma, kad nuo jaunųjų Loughlin ir pradėjo vyniotis kamuolys: universitete atsirado žmogus, kuris žinojo, kad jos niekada nesportavo, tai kaip gali būti puikios irkluotojos?

Atrodo, kad tėvų pastangos ir taip buvo visiškai tuščios – Olivia, be kita ko, „YouTube“ ir instagramo žvaigždė, visai netroško mokytis. Iš savo mados ir grožio temoms skirtų paskyrų socialiniuose tinkluose ji neblogai vertėsi: merginos turtas vertintas puse milijono – lygiai tiek, kiek tėvai sumokėjo už jos ir sesers teisę studijuoti. Teisę, kurios jos jau atsisakė: Olivia ir Isabella palieka universitetą ir ieškos kito koledžo ar rinksis savo kelią. Šeimos skandalas ir taip pakenkė Olivios karjerai (instagrame naujų įrašų nebėra nuo kovo pradžios, paskutinis klipas apie naują sezoną ir naujus drabužius „YouTube“ paskelbtas kovo dešimtąją, trys dienos iki mamos arešto).

Panašia schema – atrasti nesamus sportinius vaikučių nuopelnus ir taip lengviau patekti į universitetus – naudojosi ir kiti kaltinamieji. Į ją buvo įvelti garsiausių universitetų (nuo Jeilio iki Stanfordo) treneriai ir darbuotojai, galintys manipuliuoti dokumentais. FTB ir kitų bylą nagrinėjančių struktūrų duomenimis, per visą Ameriką nusikalstamoje schemoje dalyvavo apie 300 žmonių.

Lori Loughlin su dukromis Olivia Jade ir Isabella Rose. Duris į geidžiamą mokymo įstaigą seserims padėjo atverti tariami pasiekimai irklavimo srityje/„Scanpix“ nuotr.
Lori Loughlin su dukromis Olivia Jade ir Isabella Rose. Duris į geidžiamą mokymo įstaigą seserims padėjo atverti tariami pasiekimai irklavimo srityje/„Scanpix“ nuotr.

Nusikalstama veika apkaltintos ne tik garsiosios aktorės, tačiau jos – vienos labiausiai matomų istorijos personažų. Abiejų ponių laukia griežtos bausmės: kalbama apie 20 metų kalėjimo (viso šio reikalo organizatorius, buvęs studijų konsultantas Williamas Singeris gali už grotų praleisti 65 metus). Jos jau buvo areštuotos, paskui paleistos už užstatą: Huffman sumokėjo ketvirtį milijono dolerių, Loughlin – visą milijoną. Nors turint galvoje, kad Huffman ir Macy bendras turtas vertinamas 65 milijonais, o Loughlin su vyru – apskritai šimtu milijonų dolerių, sumos neturėjo išgąsdinti.

Kitas dalykas – visuomenės pasmerkimas ir pažeista reputacija. Felicity ir Lori jau ištrynė savo socialinių tinklų paskyras (atžalos, kurioms tėvai taip norėjo padėti, irgi sulaukia savosiose ne švelnių žodžių), nežinia, kaip bus dėl darbo pasiūlymų. Tai yra greičiausiai jų nebebus. Balandį kaip tik turėjo pasirodyti komedija „Otherhood“, kurioje Huffman vaidina motiną iš pasiturinčio priemiesčio, netikėtai užgriūvančią Niujorke gyvenančius suaugusius vaikus, bet vargu ar publika norės ją žiūrėti. Ypač tos pačios motinos iš priemiesčių, įsitikinusios, kad Felicity, Lori ir kitų galingų bei įtakingų atžalos užėmė universitetuose jų vaikų vietas. Nusivylę amerikiečiai nesiskundžia – nusivylę amerikiečiai eina į teismą. Ir tokia nusivylusi vieniša motina mokytoja Jennifer Kay Toy iš San Fransisko jau pateikė kolektyvinį 500 milijardų dolerių (!) ieškinį kyšininkavusiems tėvams. „Dabar suprantu, kad vienintelis mano sūnus nepateko į koledžą ne dėl to, jog per mažai stengėsi ar nesimokė, bet dėl to, kad kai kurie turtuoliai nusprendė, jog galima meluoti, apgaudinėti, vogti, papirkinėti ir taip nutiesti kelią savo atžaloms į gerą universitetą“, – emocingai teigiama pareiškime.

Naujausi straipsniai