„Sisu“ – suomių būdas spręsti problemas. Kaip?

Arogantiška moteris / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
AA

Tai suomių kalbos terminas, nusakantis ryžtą, atkaklumą ir sugebėjimą racionaliai veikti sudėtingoje situacijoje. Kaip jį galime pritaikyti kasdieniame gyvenime? Kaip nesiskųsti, neverkšlenti ir nedejuoti, kad „viskas blogai“?

Mes visos nešiojamės jau išspręstų problemų bagažą: išgyvenome išsiskyrimus, problemas darbe, finansinius sunkumus, sudėtingus santykius – kiekviena situacija kažko išmokė ir subrandino. Bet, netgi jei turite savo taktiką ir srategiją, kaip nepasiduoti likimo niuksams, verta pasidomėti, kaip problemas sprendžia kitų kultūrų žmonės.

„Sisu“ – tai tarsi miegantis mūsų potencialas: jį turime visi, bet nebūtinai naudojame kasdien.

Iš pažiūros šalti ir ramūs suomiai slepia savo maištingą širdį ir stiprų, netgi karingą būdą. Ne veltui jų kalboje yra terminas ryžtui ir ištvermei apibūdinti – „Sisu“.

„Sisu“ – tai tarsi miegantis mūsų potencialas: jį turime visi, bet nebūtinai naudojame kasdien – dažnai tik tada, kai gręsia pavojus, kai reikia išlikti, nugalėti ir judėti pirmyn. „Sisu“ suomiams reiškia: „Nepasiduosiu jokiomis aplinkybėmis!“. Taigi, kaip pagal suomių modelį galėtume įveikti negandas?

Kontroliuokite stresą, nepasiduokite baimei

Tai ypač svarbu sudėtingose situacijose. Jei neigiamos emocijos jus užvaldys, jus bus lengva palaužti. Būtina išmokti suimti save į rankas, kontroliuoti nerimą, neutralizuoti panikos atakas ir apskritai – nepasiduoti destruktyvioms emocijoms.

Būkite tvirti

Žinote, kokia ši savybė? Ogi vis labiau nykstanti. Jei anksčiau buvo nemažai visomis prasmėmis užsigrūdinusių žmonių, tai dabartinėse visuomenėse jų jau reta. Tai todėl, kad tampame vis labiau nekantrūs – mums visko reikia čia ir dabar, niekas neturi kantrybės laukti.

Žmonės, kurie turi „sisu“ savybių, – priešingai: labai kantrūs, sugebantys susidoroti su nusivylimais ir nesėkmėmis, bet kartu išlikti kūrybingi. Jie sugeba išlaukti tinkamo momento, visuomet veržiasi tikslo link – kad ir nesubėdami, bet užtikrintai. Jie nenuleidžia rankų po pirmos nesėkmės ir nekreipia dėmesio į tuos, kurie pranašauja, jog jiems tikrai nepavyks (skeptikų choras visada gausesnis už palaikančiųjų – susitaikykite).

Būkite sąžiningi ir dosnūs

Pagarba sau ir aplinkiniams – svarbi vertybė suomiams. Jie sugeba rūpintis kitais, nes supranta, kad mes vieni su kitais susiję – tas ryšys padeda išgyventi, o bendruomeniškumas turi įtakos geresnei gyvenimo kokybei.

Nepalikite problemų savieigai

Žmonės, kuriems nesvetimas „sisu“, nebėga nuo problemų, o kiekvienai stengiasi rasti sprendimo būdą. Konfliktai, aišku, yra mūsų gyvenimo dalis, todėl sugebėjimas greitai, ramiai ir efektyviai spręsti mikroproblemas, be abejo, padeda mums ištverti sudėtingesnes situacijas ir likimo smūgius.

Pora / Vida Press nuotr.

Stiprybė – tai išmintingo, sumanaus ir ryžtingo žmogaus savybė, kuris nebijo susigrumti su sunkumais, žinodamas, kad jie žmogų augina ir brandina, daro stipresnį ir išvermingesnį. Terminas „sisu“ turi daug bendro su ryžtu ir tvirtybe. Daugeliui suomių tai – sinonimai.

Visa tai, ką perskaitėte, aišku, žinote, ar ne? Tačiau žinoti ir naudotis – ne tas pats. „Sisu“ – tai tiesiog geras pavyzdys, galintis tapti įkvėpimu kasdienai – kaip nesiskundžiant ir nedejuojant susidoroti su kasdieniais iššūkiais ir nusivylimais.

Skaitykite daugiau