Šimtus griūvančių santuokų išgelbėjęs psichologas: „Neištikimybė turi gilias psichologines priežastis“

Neištikimas vyras / „Shuterstock“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2015-12-11 19:00
Andrew G. Marshallas laikomas praktiškai žinomiausiu Didžiosios Britanijos santuokų konsultantu. Daugiau kaip 30 metų darbo patirtį turintis specialistas, išleidęs ne vieną bestseleriu tapusią knygą, per savo karjerą yra išgelbėjęs šimtų į krizę patekusių porų santuokas.

Iš naujo pamilti vienas kitą jis išmokė net ir tuos, į kurių santuoką įbrido net ir skaudžiausios neištikimybės formos.

„Jei jums nepavyksta savo partneriui atleisti neištikimybės, lengviausia yra galvoti, jog vertėtų išsiskirti. Tačiau aš, jau 30 metų dirbdamas su krizės ištiktomis poromis, galiu suteikti jums šiek tiek vilties.

Nemanykite, kad vien dėl to, jog partneris jums buvo neištikimas, su jūsų santykiais kažkas iš esmės yra blogai. Nebūtinai. Juos galima sutvarkyti, tik tam prireiks specialių žinių ir noro įveikti šį barjerą“, – savo knygoje „Negaliu susitaikyti su savo partnerio neištikimybe“ (angl. „I Can't Get Over My Partner's Affair“) tikina psichologas.

Žemiau pateikiame knygoje aprašytas jo įžvalgas, kaip įveikti net ir didžiausias santykių krizes.


Manytumėte, kad jei jau kas buvo pagautas neištikimas, tai jis jau turėtų prisipažinti ir savo antrajai pusei iškloti visą tiesą. Manytumėte, kad tas neištikimasis jau turėtų žinoti, ar jis vis dar nori išgelbėti santykius, ar jau nebe.

Manytumėte, kad tas žmogus turėtų mokėti paaiškinti, kodėl nusprendė pasukti į kairę ir jei jau nusprendė gelbėti santykius, tuomet iš tiesų dėl jų jis ir kovotų.

Deja, daugeliui porų atsitiesimo po neištikimybės kelias nebūna toks aiškus ir tiesus. Ir dažnai jis tęsiasi gerokai ilgiau nei galima pagalvoti. Kartais dėl neištikimybės besigailintis žmogus prisiekia padarysiąs viską, kas jo galioje, kad išgelbėtų santykius, tačiau jau kitą dieną jis viską sugadina.

Kartais apgautoji pusė yra draskoma vidinės kančios ir prieštaravimų tarp noro išgelbėti santykius ir didelio kilusio nepasitikėjimo bei nerimo. Kartais neištikimybė būna tokia didelė (keletas romanų, mokamos sekso paslaugos ar neištikimybė su geriausia (-iu) antrosios pusės draugu ar drauge), kad poros atsitiesimas po jos būna daug sunkesnis.

Patikėkite manimi, aš mačiau, kokių didelių problemų gali atsirasti santuokoje. Štai kad ir viena mano pacientė, kuri kreipėsi į mane po to, kai aštuntąjį savo nėštumo mėnesį sužinojo, jog jos vyras turėjo nesuskaičiuojamus vienos nakties nuotykius su internete sutikta moterimi ir buvo priklausomas nuo pornosvetainių. Arba vyras, kuris nugirdo, kaip jo žmona užsiiminėja seksu telefonu.

Padėjau ir moteriai, kuri sužinojo, kad jos sėkmingas verslininkas vyras turėjo po vieną moterį kiekvienoje šalyje, į kurias vykdavo per komandiruotes. Dėl savo romanų tas vyriškis netgi praleido savo sūnaus studijų baigimo šventę bei ne vieną jo gimtadienį...

Ir tai nėra pasakojimai iš televizoriaus ekranų – tai visiškai įprastos ir kasdien sutinkamos poros.

Taip pat skaitykite: Psichologas Tomas Lagūnavičius: „Gražios moters šaltumas – ne jos, o vyro problema“

Manau, šiais laikais neištikimybę nepaprastai lengva „įvykdyti“ ir yra kur kas sunkiau po jos atsitiesti. Manau, kad šis neištikimybės suvešėjimo fenomenas vis dėlto turi tris pagrindines priežastis.

Pirmoji – internetas. Yra nesuskaičiuojama galybė tinklalapių, egzistuojančių vien tam, kad suteiktų „lengvai prieinamą“ seksą. Ir nors anksčiau būdavo neįprasta kam nors būti neištikimu su daugiau kaip vienu partneriu, dabar, deja, tai jau tapo norma. O kur dar slaptos seksualinės fantazijos, kurias padedant internetui, galima visiškai laisvai išpildyti.

Kokie žmonės apskritai yra linkę į neištikimybę? Dažniausiai – tai tie, kurie nuolat stengiasi visiems įtikti, būti mėgstami ir kurie nuolat stengiasi kitus padaryti laimingais.

Vis tik kartais būna ir kur kas psichologiškai gilesnių neištikimybės priežasčių. Ganėtinai dažnai pas mane atėję ant skyrybų slenksčio jau stovintys sutuoktiniai turi problemų dar iš vaikystės ar yra kilę iš ne itin darnių šeimų.

Trečioji neištikimybės priežastis yra ta, kad šiais laikais daugelis vyrų ir moterų turi daug priešingos lyties draugų. Prieš 30 metų, kuomet tik pradėjau dirbti santuokų konsultantu, to nebuvo. O dabar jau tapo įprasta, kuomet palaikomi ryšiai su savo buvusiais partneriais, nes jie juk yra „draugai“. Mano patirtis rodo, kad galiausiai tai vis tik baigiasi sudaužytomis širdimis.

Štai sunkiausios neištikimybės formos, su kuriomis man teko susidurti ir pastebėjimai, kokios priežastys po jomis iš tiesų slypėjo.

„Jis buvo neištikimas su geriausia mano drauge“

Tokia neištikimybė yra neabejotinai skaudžiausia iš visų – vis dėlto, juk tai žmonės, kuriais labiausiai pasitikėjote.

Būtent taip nutiko mano pacientei Juliai, kuri kreipėsi į mane sužinojusi, jog jos vyras turėjo dvejus metus trukusį romaną su geriausia jos drauge. Negana to, per šį laiką Julia su vyru bandė įsivaikinti...

Taip pat skaitykite: Seksologas Viktoras Šapurovas – apie naujas sekso tendencijas ir vyrų neištikimybę: „Ji užprogramuota“

Julia nepaprastai pasitikėjo savo drauge, pasakodavo jai visus savo ir vyro santykių pakilimus bei nuosmukius, dalijosi džiaugsmais ir vargais dėl įsivaikinimo proceso ir kai galiausiai jis buvo sėkmingas – netgi pasikvietė draugę kartu su jos vyru ir vaiku vykti atostogų. Taigi nėra ko stebėtis, kad sužinojusi tiesą Julia buvo tiesiog sugniuždyta.

Kita pacientė – Allison papasakojo man, kaip ji sužinojo, kad jos vyras buvo neištikimas su jos artima drauge. Paklausiusi savo vidinio balso, ji patikrino savo vyro telefono sąskaitos išklotinę ir pastebėjo, kad jis itin dažnai bendrauja su jos drauge. Galiausiai paaiškėjo, kad jų romanas už Allison nugaros tęsėsi dvejus metus.

Dėl tokios kardinalios išdavystės jūsų vyras ar žmona gali staiga pasirodyti esantis visiškai jums nepažįstamas žmogus. Taigi visų pirma paklausite, kokie žmonės apskritai yra linkę į neištikimybę?

Dažniausiai – tai tie, kurie nuolat stengiasi visiems įtikti, būti mėgstami ir kurie nuolat stengiasi kitus padaryti laimingais. Iš pradžių jie stengiasi dėl savo partnerio užgniauždami savo poreikius, tačiau tai daro iki tam tikro momento – kol jų pačių poreikiai perima viršų ir ypač jei jie kertasi su partnerio norais. O tada tokie žmonės pasikeičia 180 laipsnių kampu. Ir tam tikrais atvejais gali kilti neištikimybės pagundų.

Poroms labai svarbu pastebėti, kuomet pradeda kirstis vienas kito norai ir lūkesčiai, – šioje stadijoje santykius dar išgelbėtų nuoširdus ir atviras pokalbis.

Poroms labai svarbu pastebėti, kuomet pradeda kirstis vienas kito norai ir lūkesčiai, – šioje stadijoje santykius dar išgelbėtų nuoširdus ir atviras pokalbis. Vis tik ženklus pastebėti nelengva, ypač jei jau nukentėjęs ir poros bendravimas tarpusavyje.

Daugelis porų daro pagrindinę klaidą – jos mano, kad savo partnerį jie „kiaurai“ pažįsta, todėl prarasdami budrumą jie šių pasikeitimų ir nepastebi. O ir pastebėti juos sunku, kai galiausiai pora vienas kitam kelia vien reikalavimus ir įsakymus.

Pasiekus tokią stadiją ir atsiranda pagundos. O juk žmonės dažniausiai įsimyli tuos, kuriuos dažnai mato, taigi – bendradarbius arba žmones iš artimo draugų rato...

Kai jau sužinote apie neištikimybę, patarčiau nekaltinti savęs. Taip pat neverta apie neištikimybę pasakoti visiems artimiesiems – taip tik sukelsite nereikalingų dramų, verčiau jau savo jausmus išliekite dienoraštyje.

O tada pasikalbėkite ir nuspręskite, ką darysite toliau – gelbėsite santykius ar suksite skirtingais keliais. Na, o su drauge santykius verčiau jau visiškai nutraukite...

„Jis buvo neištikimas, kad išpildytų savo seksualines fantazijas“

Judith kreipėsi į mane, kai jos ilgametis vyras staiga pradėjo žmonos praktiškai maldauti kartu nueiti į svingerių vakarėlį. Judith buvo šokiruota tokio prašymo ir kartu nustebinta, kodėl po tiek  jų santuokos metų jos vyras to taip staiga užsinorėjo.

Taip pat skaitykite: Išpažintys: kodėl vyrai pasuko neištikimybės keliu?

„Taip, ir anksčiau jo seksualinis apetitas buvo didesnis, tačiau kodėl staiga jis užsigeidė į mūsų seksą įtraukti ir kitus?“ – klausė manęs Judith.

Taigi kodėl tiek daug vyrų turi įvairių slaptų seksualinių fantazijų? Tikriausiai nustebsite, tačiau iš tiesų su seksu neturi tai nieko bendro.

Priežastis, kodėl vyrams patinka tokios ir panašios fantazijos, yra gan paprasta: maži berniukai yra mokomi užspausti savo jausmus. Akivaizdu, kad šie jausmai niekur nedingsta. Jie iškyla kitomis formomis. Ir dažniausiai tai pasirodo miegamajame. Juk visuomenė išmokė, kad vienintelis laikas, kuomet vyras gali išreikšti savo jausmus, yra tada, kai jis užsiima seksu.

Būtent dėl šios priežasties emocinės vyrų problemos yra taip glaudžiai susijusios su jų libido.

Jill kreipėsi į mane po to, kai sužinojo apie savo vyro neištikimybę. Pirmas sakinys, kurį ji man pasakė, puikiai iliustravo ir tai, kokie iš tiesų buvo jų santykiai: „Mes turime keturias dailias dukras“.

Pasakiau Judith, kad jos vyras vienu metu galėtų pasimylėti kad ir su 10 moterų, tačiau jis vis tiek nesijaus iki galo patenkintas, nes tokiu būdu jis neišspręs savo emocinių problemų ir padrąsinau ją kartu su vyru kreiptis pagalbos ir šias jo problemas išsiaiškinti.

„Jis buvo neištikimas po to, kai atsirado vaikų“

Jill istorija parodo tikriausiai vieną dažniausių vyrų neištikimybės priežasčių. Per daug neišsiplečiant, tai – vaikai.

Jill kreipėsi į mane po to, kai sužinojo apie savo vyro neištikimybę. Pirmas sakinys, kurį ji man pasakė, puikiai iliustravo ir tai, kokie iš tiesų buvo jų santykiai: „Mes turime keturias dailias dukras“.

Pasakiau Jill, kad jai būtina suprasti, kodėl tokiose situacijose vyrai dažniausiai nustoja mylėti savo žmonas. Daugeliu atvejų taip būna todėl, kad jie patys nesijaučia mylimi. Iš tiesų dažniausiai žmonos, besirūpinančios namų buitimi ir vaikų gerove, pačios pirmos apleidžia santykius ir pamiršta dažniau rodyti meilę savo vyrui.

Įprastai ištekėjusios moterys pradeda flirtuoti ir leidžiasi kalbinamos kito vyro tik tada, kai esamuose santykiuose jos pasijunta vienišos, liūdnos ar viskuo nusivylusios.

Jau ir nesuskaičiuočiau, kiek tokių pas mane atėjusių vyrų man pasakodavo, kad jų žmona yra „puiki mama“, bet toli gražu ne „puiki žmona“. Taigi kai moteris atėjusi pas mane iš pat pradžių pradeda kalbėti apie vaikus, tai reiškia, jog būtent jie jai yra gyvenimo centras. O to ilgai neištvers net ir nepaprastai savo vaikus mylintis tėtis.

Nors kai kurie vyrai užgniaužę nusivylimą ir bando sugyventi su žmonos abejingumu, kiti – meilės ir artumo išeis ieškoti kitur.

„Jis buvo neištikimas, kol aš dar buvau nėščia“

Neištikimybė žmonai, kuomet ji laukiasi, turbūt yra paskutinis dar likęs sekso tabu. Tačiau tokių atvejų pasitaiko ir po šiuo destruktyviu aktu slypi gilios psichologinės priežastys.

Jei vyras būna neištikimas tuo metu, kai jo žmona laukiasi ar yra ką tik pagimdžiusi, tai aiškus ženklas, kad tėvu jis būti nenori arba nėra tam pasiruošęs. Dažnai taip gali būti dėl to, kad vyras bijo atkartoti savo tėvo klaidas, arba baiminasi, kad nesugebės išlaikyti šeimos.

„Žmona flirtuoja su savo buvusiu“

Craigas kreipėsi į mane baimindamasis prarasti žmoną. Nors neištikima ji dar nebuvo, tačiau kuomet sutuoktiniai buvo stipriai susipykę, Craigo žiniomis, jo žmona vėl pradėjo bendrauti su savo buvusiuoju. Craigas suprato, kad tai pavojinga.

Taip pat skaitykite: Kodėl moterys palieka vyrus, kuriuos myli? 

Ir jis buvo teisus. Įprastai ištekėjusios moterys pradeda flirtuoti ir leidžiasi kalbinamos kito vyro tik tada, kai esamuose santykiuose jos pasijunta vienišos, liūdnos ar viskuo nusivylusios. Tad paklausiau Craigo, ar jis tikrai išklausė savo žmoną, o gal tiesiog ją atstūmė jai net nepabandžius nieko paaiškinti?

Labai dažnai moterys būna neištikimos ne iš aistros ar geidulio, tačiau dėl to, kad jos santuokoje ar santykiuose yra problemų. Vyras, kurio ji ieško, dažniausiai yra tų problemų simptomas, o problemos dažniausiai kyla iš to, kad jos vyras kažką darė ne taip. Galbūt jis tiesiog neišklausė.

Ji24.lt

Naujausi straipsniai

Atidarykite vasaros sezoną Varėnoje / Projekto partnerio nuotr.

Reklama

D.Praspaliauskas / Stop kadras

Reklama