Šiemet „Sidabrinės gervės“ apdovanojimų nebus: bankrutuoja Lietuvių kino akademija

Lukas Trimonis, Eglė Vertelytė ir Eglė Mikulionytė / Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-07-15 16:29
Lietuviško kino pasaulyje liūdnos žinios. Pirmadienio popietę paskelbta, kad kasmet rengiamų „Sidabrinės gervės“ apdovanojimų nebus. Jų organizatoriai – Lietuvių kino akademija (LiKA) – susidūrė su finansinėmis problemomis.

Lietuvių kino akademijos nariai gavo laišką, kuriame rašoma, kad organizacija turės skelbti bankrotą ir nebegalės vykdyti savo veiklos.

„Šiandien privalome konstatuoti, kad nepavyko surinkti reikiamo kiekio lėšų skoloms padengti. <...> Esant tokiai finansinei situacijai, įstatymai įpareigoja LiKA direktorę teikti prašymą skelbti organizacijos bankrotą”, – 15min.lt cituoja laiško turinį.

Pasak naujienų portalo, apdovanojimus svarstoma ir vėl rengti po metų – 2020-aisiais – kai bus įsteigta nauja akademija. Ar apdovanojimai išlaikys savo pavadinimą ir konceptą, kol kas nėra aišku.

Liūdna žinia socialiniuose tinkluose dalijasi ir žinomi žmonės. Režisierius Romas Zabarauskas tikisi, kad naujoji akademija susidoros su iššūkiais.

„1968 metais Jean-Luc Godard ir François Truffaut nutraukė įpusėjusį Kanų kino festivalį, palaikydami visos Prancūzijos studentų protestus. „Mes kalbam apie solidarumą su studentais ir darbininkais, o jūs kalbate apie operatorinius vėžimėlius ir stambius kadrus. Jūs esat šunsnukiai!“ – piktinosi Godard'as, Kanuose pasigedęs filmų apie realias to meto visuomenės problemas ir ydas.

Šiandien, liūdna žinia – bankrutuoja Lietuvių kino akademija, nebebus „Sidabrinių gervių“. Viešai įvardintos priežastys daug banalesnės – skolos. Bet juk jei reikalas visuotinis, kodėl nebuvo galima ir skolas išpirkti bendrai? Galiu paaukoti ir aš, žinau ir kitus, kas galėtų. Bet dabar jau vėlu...

1969 Kanuose įsisteigė nepriklausoma programa – maištinga „Režisierių savaitė“. Ji iki šiandien kviečia žiūrovus labiau angažuotam žvilgsniui.

Gal ir mes galime šią priverstinę pauzę suvokti prasmingai? Permąstyti savo vertybes ir idėjas? Tikiuosi, būsima kino akademija atgims su nauja jėga ir pritrauks tokią narių įvairovę, kuri esant reikalui aiškiai išsakys poziciją tiek meniniais, tiek etiniais klausimais,“ – rašo režisierius R. Zabarauskas.

Apgailestavimą dėl susidarusios situacijos išreiškė ir aktorė Emilija Latėnaitė-Beliauskienė. Ji pasakojo dar neturėjusi progos įsigilinti į kino pasaulį sukrėtusią žinią, tačiau dėl to labai liūdinti.

„Šalis be kino apdovanojimų.... Kažkas ne taip. Laukiu kultūros ministerijos reakcijos, – Zmones.lt komentavo E. Latėnaitė. – Labai tikiuosi, kad šita situacija išmokys svarbias pamokas ir „Sidabrinė gervė“ prisikels, kaip feniksas. Dabar jausmas toks, kad vietoje kasmetinės šventės ištiko gedulas.“

2010 m. įkurta Lietuvių kino akademija, kasmet šalies profesionalams teikdama apdovanojimus „Sidabrinė gervė“, siekdavo puoselėti Lietuvos kino kultūrą tiek šalies, tiek pasauliniu mastu.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai