15min paaiškina: balsų skaičiavimo sistema „Eurovizijoje“

Eurovizija Stokholme / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Eurovizija Stokholme / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: 15min.lt
2016-05-10 21:01
AA

„Eurovizija“ šiemet bus kitokia negu anksčiau. Konkursas savo gerbėjus nustebins visiškai nauja balsų skaičiavimo sistema. Tokių reikšmingų permainų „Eurovizijos“ organizavimo tvarkoje nėra buvę daugiau negu 40 metų – nuo 1975 m. Kaip atrodys naujoji sistema?

Konkurso balsavimo rezultatus kiekvienoje šalyje ir toliau lems tiek jos žiūrovų, tiek profesionalios komisijos balsai. Tačiau nauja tai, kad žiūrovų ir komisijos balsai šiemet bus skaičiuojami bei pranešami atskirai.

Iki šių metų kiekvienos konkurse dalyvaujančios valstybės publikos ir profesionalios komisijos balsai tiesioginės transliacijos metu buvo pranešami kartu, prieš tai žiūrovų ir komisijos vertinimus sudėjus bei padalinus iš dviejų. Tai reiškia, kad žiūrovų ir komisijos balsavimo rezultatai sudarydavo po 50 proc. galutinio šalies skiriamo balų skaičiaus. Maksimaliai kiekviena valstybė kitai valstybei skirti galėjo 12 taškų.

Donatas Montvydas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Dabar komisijos ir žiūrovų balsai bus skaičiuojami visiškai atskirai ir vieni kitiems nebedarys įtakos. Tai reiškia, kad viena valstybė kitai valstybei galės skirti daugiausia 24 taškus – 12 taškų skirs žiūrovai ir 12 komisija.

Tiesioginės transliacijos metu bus skelbiami tik komisijos skirti balsai. Tai reiškia, kad Lietuvos balsus skelbsianti žurnalistė Ugnė Galadauskaitė praneš tik pusę Lietuvos skirtų balų.

Donatas Montvydas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Žiūrovų balsavimo rezultatai bus paskelbti tik transliacijos pabaigoje. Visų valstybių žiūrovų skirti balsai bus pranešti kartu.

Organizatoriai tikisi, kad toks sprendimas padidins intrigą. Iki šiol „Eurovizijos“ nugalėtojas dažnai paaiškėdavo gerokai anksčiau, negu būdavo baigti skelbti balsavimo rezultatai. Tuo tarpu dabar nugalėtojas paaiškės paskutinę akimirką.

Teoriškai netgi paskelbus visų šalių komisijų balsavimo rezultatus trečią vietą užimantis ir šimtu taškų nuo lyderio atsiliekantis atlikėjas gali laimėti konkursą, jei jį palaikys daugelio valstybių žiūrovai, o komisijos favoritas liks tik, pavyzdžiui, dešimtas.

Naujoji balsavimo sistema turėtų būti palanki šalims, kurias anksčiau teigiamai įvertindavo žiūrovai, bet visiškai neigiamai – komisija, arba atvirkščiai. Pavyzdžiui, pernai Rusijai Lietuvos žiūrovai skyrė 3 vietą, bet komisija – tik 20-ą. Apskaičiavus vidurkį, Rusija liko 11-a ir negavo nė taško iš 12 galimų. Jei pernai būtų galiojusios šiemetinės taisyklės, Rusija būtų gavusi 8 taškus iš 24 galimų – nė vieno iš komisijos, bet 8 iš žiūrovų.

Priešingas pavyzdys: Jungtinės Karalystės žiūrovai Lietuvai pernai skyrė pirmą vietą, o komisija – tik keturioliktą. Apskaičiavus vidurkį, Lietuva liko septinta ir gavo 4 taškus. Tuo tarpu šiemet, pasikartojus analogiškai situacijai, Lietuva gaus 12 taškų, tačiau apie tai bus pranešta tik pačioje transliacijos pabaigoje, kai bus paskelbti visų šalių žiūrovų skirti taškai.

Bent jau pernai Lietuvai naujoji balsavimo sistema būtų išėjusi į naudą. Šalis būtų gavusi ne 30, o 76 taškus.

Norintys sužinoti, kaip balsavo kiekvienos atskiros šalies žiūrovai ir komisijos, po konkurso oficialius balsavimo rezultatus ras oficialiame „Eurovizijos“ interneto puslapyje.

Dabartinė „Eurovizijos“ balsavimo sistema, kuomet savo favoritui kiekviena valstybė skiria 12 taškų, antrai vietai – 10 taškų, 3 vietai – 8 taškus, ketvirtai – 7 ir taip toliau, egzistavo nuo 1975 m.

„Eurovizijos“ pusfinaliai vyks gegužės 10 ir 12 d., o didysis renginio finalas vyks Stokholme gegužės 14 d. Lietuvai atstovaus Donatas Montvydas su daina „I've Been Waiting For This Night“.

Donatas Montvydas / Luko Balandžio / 15min nuotr.