„Šiaurės kryptis“ ir „Timid Kooky“ skambės filme „Dainos lapei“

„Timid Kooky“, Kristijonas Vildžiūnas ir Zigmantas Butautis / Asmeninio albumo nuotr.
„Timid Kooky“, Kristijonas Vildžiūnas ir Zigmantas Butautis / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2022-08-16 09:12
AA

Rugsėjo 2 dieną Lietuvos kino teatruose pradedamas rodyti naujas Kristijono Vildžiūno vaidybinis filmas „Dainos lapei“. Filme pasakojama istorija apie tai, kaip po mylimosios mirties roko dainininkas Dainius užsisklendžia pelkių supamame nuošaliame vienkiemyje. Trokšdamas su ja susitikti sapne, jis mokosi sapnaregystės meno. Dainiui padeda vietinių degtindarių išnaudojamas berniukas, kurį jis priglaudžia pas save.

Orfėjo ir Euridikės mito motyvais paremta siurrealistinė sakmė audžiama Dainiaus sapnuose, susipynusiuose su posovietiniame letarge skendinčia provincijos miestelio realybe. Dainiaus vaidmenyje debiutuoja grupės „McLoud“ vokalistas Lukas Malinauskas. Muziką filmui sukūrė kultinė lietuvių indie roko grupė „Šiaurės kryptis“.

Lygiagrečiai su filmu pristatomas ir jo garso takelio albumas „Dainos lapei“, kuris jau rugsėjo mėnesį bus išleistas vinilo plokštelės pavidalu leidykloje „Suru Records“. Albume – šešios naujos grupės „Šiaurės kryptis“ dainos bei dvi instrumentinės kompozicijos. Šiuos kūrinius Kristijonui Vildžiūnui ir Zigmantui Butaučiui studijoje padėjo įrašyti triukšmingojo vilniečių trio „Timid Kooky“ muzikantai.

„Timid Kooky“ / Asmeninio albumo nuotr.

„Grupės „Šiaurės kryptis“ albumą „Netiekto“ iki šiol laikau vienu geriausių ir įdomiausių išleistų Lietuvoje. Tad pasitaikius progai bendradarbiauti su grupe bei išgirdus filme skambančių dainų demo įrašus nei kiek neabejojau“, – teigia leidyklos „Suru Records“ vadovas Andrzej Bong.

„Dainos lapei“ – pirmas mūsų originalus darbas po debiutinio albumo „Netiekto“ (1993), nes „Ledynai“ (2017) buvo paremtas senomis, neįrašytomis dainomis. Šį kartą buvo neramu prieš pradedant įrašus. Ar sugebėsime, ar mūsų – roko senjorų nauja muzika prilips prie jauno filmo herojaus, muzikanto? Apsidrausdamas galvojau tik apie filmą ir nemaniau, kad tos dainos galėtų pretenduoti į savarankišką albumą. Zigmantas man pritarė. Bet po įrašų, praslinkus pandemijos bangoms, jis šviežia ausimi paklausė ir pareiškė, kad vis tik albumas yra. Dainos limpa viena prie kitos, kuria savo pasakojimą ir gali būti klausomos net nemačius filmo,“ – pasakoja režisierius K.Vildžiūnas.

„Aš labai džiaugiuosi, kad mūsų su Kristijonu filmui sukurta muzika ims gyventi atskirą gyvenimą kaip muzikos albumas“, – mintimis apie garso takelį dalinasi „Šiaurės kryptis“ gitaristas Zigmantas Butautis.

Kristijonas Vildžiūnas ir Zigmantas Butautis / Asmeninio albumo nuotr.

Anot jo, filmo „Dainos lapei“ garso takelis pirmiausia įdomus tuo, kad sukurtas ir įrašytas dar prieš atsirandant filmui. „Tai leido pernelyg neprisirišti prie filmo ir kurti muziką kaip „Šiaurės krypties“ dainas. Žinoma, Kristijonas rašė tekstus, žinodamas kokių jų reikia ir apie ką jie turi būti, bet muzikai buvo palikta laisvė, dėl to į šitas dainas galima žiūrėti dvejopai – ir kaip į garso takelį, ir kaip į pilnavertį „Šiaurės krypties“ albumą,“ – sako Z.Butautis.

Režisierius K.Vildžiūnas prisimena, kad vos gimus idėjai kurti filmą, mąstęs apie roko miuziklą ir jį lydintį konceptualų albumą, tačiau realybė tokias mintis pakoregavo. „Būsimo filmo vizualinė karštinė, kaip aš ją vadinu, įkvėpė ir muzikinę. Pradėdamas ruoštis filmui, ėmiau sapnuoti muziką. Vidurnakty atsibudęs, bėgdavau į vonią su „rekorderiu“ ir tyliai įniūniuodavau susapnuotas melodijas. Nors tik viena melodija rado kelią į dainą filme, nustebino, kad visos susapnuotos dainos buvo skirtingų stilių. Tokios ir filmo dainos, tik jos sugrotos su vientisa energija ir suvestos vienos rankos – grupės „Timid Kooky“ ir įrašų inžinieriaus Jurgio Masilionio.“ – pasakoja K.Vildžiūnas.

Tiek K.Vildžiūnas, tiek Z.Butautis sako, kad roko grupės „Timid Kooky“ įsitraukimas į filmo garso takelio kūrimą tapo didele dovana filmui. „Dainų eskizai, jiems prisijungus, transformavosi, suskambėjo su šviežia energija ir įgavo vientisumo. Praleidome nemažai laiko su jais repetuodami kambarėlyje virš autoserviso. Man tai buvo tarsi grįžimas į praeitį. Net keista, kaip mažai pasikeitė repeticijų sąlygos per 30 metų. Būgnų ir gitarų kubų garsai atsimuša nuo plikų sienų, kurdami kurtinančią garso mėsmalę, kurioje reikia sugebėti išgirsti ką kas groja ir nenusidainuoti – linksma,“ – sako K.Vildžiūnas.

„Atsimenu, kai garso inžinierius J. Masilionis pasikviesti į pagalbą pasiūlė „Timid Kooky“, pagalvojau, kad esu juos girdėjęs, bet, kad su šitais slibinais galima kartu kažką daryti – niekuomet nebūčiau pagalvojęs. Tačiau tik susitikus įvyko kažkokia chemija. Nebežinau kokie mes buvom, kai buvom jų metų, bet susitikus apėmė jausmas, kad susidūrėm su kažkokiu gaivalu, kurio galbūt nesugebėsim atlaikyti. Bet kai kažkokia jėga blaško, geriausias būdas jai nesipriešinti. „Kooky’ių“ darbas ir įsitraukimas buvo nepriekaištingas. Mes gavome tai, ko norėjome ir dar daugiau. Esame jiems labai dėkingi,“ – pasakoja Z.Butautis.

„Timid Kooky“ / Asmeninio albumo nuotr.

Pasak jo, įdomi detalė, kad 1993-iaisiais „Šiaurės kryptyje” bosine gitara grojo Gediminas Simniškis, Lietuvos roko banginis iš tokių legendinių grupių, kaip „IVKGYG“, „Antis“ ir kt. O šiandien grupėje „Timid Kooky“ groja jo sūnus Tomas. „Toks keistas laiko kilpos efektas. Mes buvom panašaus amžiaus kaip Tomas, kai grojome su jo tėvu. Nors nieko tai nereiškia, bet toks sutapimas smagus,“ – sako Z.Butautis.

Patys grupės „Timid Kooky“ nariai sako, kad pasiūlymas prisijungti prie garso takelio filmui kūrimo buvo pakankamai netikėtas. “Esame sinefilai, todėl, žinoma, daug negalvodami sutikom. Juo labiau, kad padirbėti su legendine „Šiaurės kryptimi“, alternatyvinių grupių vėliavneše, senais rokeriais – Kristijonu ir Zigmantu – buvo labai smagu, – pasakoja „Timid Kooky“ narys Dovydas Subičius. – Pats darbas buvo tikrai įdomus. Dar nematydami filmo, bandėme jį pajausti iš Kristijono pasakojimų, suprasti kokia aura turi supti pagrindinį filmo herojų, jo sapnus. Labai siurrealus jausmas buvo pamatyti filmą ir išgirsti jame skambančias dainas, kurios organiškai įsiliejo į filmą. Mums tikrai labai gera, kad turėjome galimybę prisiliesti prie šio filmo, kurio pasirodymą vainikuos dar ir filmo garso takelio albumas.“

Albumo viršelyje panaudotas dailininko Algio Griškevičiaus filmo „Dainos lapei“ motyvais sukurtas tapybos darbas.