Šiauliečio namai Ukrainoje pirmą karo dieną tapo mūšio lauku: pabėgęs į Lietuvą – pagalbos negavo

Germanas Krilovas / Stopkadro nuotr.
Germanas Krilovas / Stopkadro nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2023-10-02 15:50
AA

Germanas Krilovas prarado savo namus Ukrainoje, jautė į galvą įremto šalto pistoleto vamzdį, matė okupantų žiaurumą ir atlaikė tardymus. Šiandien 62-ejų Germanas toli nuo karo žiaurumų – gyvena gimtinėje, Lietuvoje.

Šiaulietis nepriklausomybės pradžioje pradėjo bizniauti, vystė verslą Singapūre, prekiavo gintaru Malaizijoje, o prieš du dešimtmečius atvyko į Ukrainą ir ten pasiliko, nes įsimylėjo. Germanas vedė Leną, pora susilaukė trijų vaikų ir apsigyveno Donbaso miškų glūdumoje, netoli Severodonecko miesto. Šeima įsigijo kelias karves, avių bandą, augino vynuoges, persikus. Ūkis klestėjo. Tačiau viskas pasikeitė 2022 vasario 24-ąją. Germano sodyba tapo mūšio lauku.

„Mes pamatėm pirmus tankus, kurie važiavo, važiuodami šaudė, paskui sužinojau, buvo įsakymas, gyvų neimti, dėl to miškas buvo pilnas lavonų“, – laidoje KK2 pasakojo Germanas.

Patį pirmąjį karo vakarą Krilovų namai tapo okupantų štabu, užėję į Germano ir Leno namus, okupantai juos išplėšė. Germanas įtikino žmoną, kad ji turi pabėgti. Tuo metu kaip tik atsidarė žaliasis koridorius iš okupuotų teritorijų į Rusiją. Patekti į Ukrainą tuo metu buvo neįmanoma. Tad Lena ilgu aplinkiniu keliu per Rusiją pasiekė Latviją.

Germanas Krilovas / Stopkadro nuotr.

Tuo metu Germanas išdalino gyvulius kaimynams ir sužinojęs, kad už 150-ies kilometrų atidaromas žaliasis koridorius į Ukrainą, pėsčiomis ir pakeleivingomis mašinomis nusigavo iki blokposto.

Germanas ir Lena, ištrūkę iš fronto zonos susitiko Lietuvoje. Čia paaiškėjo, kad jie nelaikomi pabėgėliais, mat Germanas – Lietuvos pilietis. Tad jiems nepriklauso jokios kompensacijos, pašalpos ar parama.

Germanas Krilovas / Stopkadro nuotr.

„Buvau visose įstaigose, imigracijos skyriuje, kažkaip su manim net kalbėtis nieks nenorėjo. Sakau, aš Lietuvos pilietis, ką man daryti, aš likau be nieko. Aš nieko neturiu, man sunku. Sako, mes nežinom“, – paskos Germanas.

Germanas bandė kreiptis ir į socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, ir į Vilniaus savivaldybę. Nepagelbėjo niekas. Šiuo metu Krilovų šeima nuomojasi pusę namo Vilniaus rajone. Germanas dirba pavėžėju, o Lena –valytoja. Visą gyvenimą per dieną praradę žmonės didžiąją dalį uždarbio išleidžia vaistams.

Šiaulietis Germanas Krilovas – apie namuose slėptą Ukrainos kareivį, tardymus ir dieną, kai prarado viską – šį pirmadienio vakarą, 19.30 val., laidoje KK2 per LNK.