Šį šeštadienį – muziejų naktis. Kokiame apsilankyti?

Moteris muziejuje / Shutterstock nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-05-19 12:00
Muziejų naktis – kasmetinis renginys, organizuojamas visoje Lietuvoje, kuris sutraukia nemažai gyventojų. Renginio tikslas – leisti apžiūrėti muziejų eksponatus naktį, būtent tada, kai įprastai neįmanoma to padaryti. Naktinis apsilankymas muziejuje kitoks – labiau intriguojantis, leidžiantis pamatyti tai, kas dažniausiai nematoma.

Jau kurį laiką visoje Lietuvoje organizuojama muziejų naktis tik parodo, kad kultūra nenyksta, bet stengiamasi priartėti prie žmogaus, bendruomenės ir kalbėti jai artimesniu tonu. Lietuvos muziejų asociacija kiekvienais metais kviečia muziejus registruoti savo renginius muziejų nakčiai, per kurią daugelis Lietuvos muziejų ir galerijų veikia kur kas ilgiau nei visada ir lankytis galima nemokamai. Toks renginys pritraukia žmonių, kurie galbūt net nėra dažni muziejų lankytojai.

Muziejų naktį lankytojams parengiamos specialios programos, pristatomos ekspozicijų naujienos arba dar nematyti eksponatai. Renginiai organizuojami ir didžiuosiuose, ir mažesniuose Lietuvos miestuose.

Dažniausiai lankytojams parengiamos specialios programos, pristatomos ekspozicijų naujienos arba reti, nematyti eksponatai. Renginiai organizuojami ir didžiuosiuose, ir mažesniuose Lietuvos miestuose. Šiais metais muziejų naktis vyksta gegužės 20 d., šeštadienį, tad tuo metu galima aplankyti daugelį Lietuvos muziejų.

Artėja prie visuomenės?

Jei gatvėje sutikto žmogaus paklaustumėte, kada jis paskutinį kartą lankėsi muziejuje, tikriausiai atsakytų, kad tai buvo seniai, gal mokyklos laikais, arba išvis nepamena. Kažkodėl muziejus asocijuojasi su nuobodybe, tačiau yra priešingai. Daugybė muziejų modernėja ir stengiasi artėti prie visuomenės. Rengia interaktyvias parodas, kad galėtų įsitraukti ir lankytojai.

Žmonėms nebereikia pasenusio muziejaus, jie nori atvirų, patraukiančių įstaigų. Todėl muziejai tampa kūrybiškos lankytojus traukiančios vietos, skatinančios domėtis istorija ir nekasdiene veikla. Neretai muziejai jau gali pasiūlyti ne tik edukacines programas ir interaktyvias ekspozicijas, tačiau nori, kad įsitrauktų bendruomenės: išsakytų pastabas, pageidavimus. Šiuolaikinis muziejus yra svarbi bendruomenės dalis, galinti įgyvendinti įvairias iniciatyvas, rengti diskusijas, kurios svarbios net tik praeičiai analizuoti, bet ir turėtų įtakos dabarčiai bei ateičiai. Muziejų naktis ir gali būti bandymas priartinti kultūrą prie visuomenės.

Shutterstock nuotr.
Shutterstock nuotr.

Kur apsilankyti muziejų naktį

Pinigų muziejus: nenutylėtos istorijos (Kaunas). Pinigų muziejus kvies atskleisti paslaptis ne tik apie pinigus ir bankus, bet ir Lietuvos istoriją. Lankytojai galės dalyvauti paskaitose – viktorinose, kuriose galės laimėti vertingų prizų, žiūrėti filmus, susipažinti su interaktyvia ir modernia Pinigų muziejaus ekspozicija, gauti smagių Pinigų muziejaus suvenyrų. Renginys vyks visą dieną, tad iš anksto suplanuokite, kur norite sudalyvauti.

TAIP PAT SKAITYKITE: Įpročiai, per kuriuos prarandate pinigus

Kosminiai pasauliai su M. K. Čiurlioniu (Kaunas). Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus taip pat visus norinčiuosius kvies apsilankyti. Programa suplanuota jau nuo pat 11 val. ryto. Bus galima išgirsti apie kosminius simbolius ir paslaptis M. K. Čiurlionio kūryboje, pamatyti naujai įgytus kūrinius, apžiūrėti kostiumo dizaino parodas, įkvėptas M. K. Čiurlionio kūrybos ir asmenybės. Taip pat sudalyvauti interaktyvios virtualios realybės projekte „Angelų takais“, o lankytojai net galės išbandyti virtualios realybės akinius ir specialią programėlę.

Lietuvos sporto muziejus (Kaunas). Bus galima aplankyti muziejaus pagrindinę ekspoziciją, Algirdo Šociko Bokso ekspoziciją, Jadvygos ir Jono Ramanauskų Lietuvos cirko istorijos ekspoziciją. Muziejaus edukacinėje klasėje bus demonstruojami unikalūs kadrai apie Lietuvos praeities ir dabarties sporto herojus, jų pasiekimus, o muziejaus kiemelyje vaikai ir suaugusieji galės pažaisti naują sporto atmainą – Trikrepšį. Tad įspūdžių bus per akis.

Valdovų rūmuose (Vilnius) šeštadienį atgims istoriniai personažai. Vyks improvizuotas žaidimas vaidmenimis, o lankytojai bus kviečiami tapti vienu iš keturių personažų (Vytautu Didžiuoju, Bona Sforca, Žygimantu Augustu ar Vladislovu Vaza) ir atlikti užduotis. Kaip sako renginio vedėjai, tai bus galimybė pasimatuoti Valdovų rūmų šeimininkų batus.

Beje, vaizdinės kompozicijos padės pasijusti valdovais bei valdovėmis, sužinoti istorinių paslapčių. Renginio vedėjai kviečia nepamiršti atsinešti fotoaparatų ar išmaniųjų telefonų. Beje, bus suteikta išskirtinė galimybė apžiūrėti tris muziejuje veikiančias tarptautines parodas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Tinkamai parinktas papuošalas – talismanas ir apsauga

Lietuvos etnokosmologijos (Molėtai) muziejus naktį kviečia atvykti pasiklausyti istorijų apie kosmosą ir visatą, išgirsti įdomių pasakojimų apie lietuvių tradicijas ir dievybes. Be viso to muziejuje bus galima išgirsti įdomių istorijų apie ateivius, sužinoti, ko astronomai negali pamatyti net pačiais galingiausiais teleskopais.

Renginio metu bus galima aplankyti kosmonautikos parodą, sudarytą iš Ukrainos Žytomyro S. P. Koroliovo muziejaus rinkinių ir pasiklausyti istorijų apie žmonių skrydžius į kosmosą.

Ir pati smagiausia dalis – bus parengtas vienas didžiausių visuomenei skirtų 80 cm skersmens teleskopas. Esant giedram dangui bus galimybė per jį pažvelgti į didžiausią saulės sistemos planetą Jupiterį.

Palangos gintaro muziejus (Palanga) šeštadienį taip pat kvies lankytojus panaktinėti po muziejų neįprastu laiku. Bus galima pasiklausyti klasikinės muzikos koncerto, pasižiūrėti filmą po atviru dangumi, netrūks ir veiklos vaikams.

Į muziejų nakties renginius kviečia ir daugelis kitų Lietuvos muziejų: Raudondvario dvaro muziejus, Lietuvos aviacijos muziejus, Radijo ir televizijos muziejus, Alantos dvaro muziejus, Trakų istorijos muziejus, Kernavės archeologijos ir istorijos muziejuje, Raseinių krašto istorijos muziejuje ir kt.

TAIP PAT SKAITYKITE: Pėsčiųjų žygiai ir bėgimo maratonai: kokiuose sudalyvauti artimiausiu metu

Ji24.lt

Naujausi straipsniai