Shia LaBeoufas apie ne(iš)gydytą potrauminį stresą: „Kartais mane apima paniška baimė“

Shia LaBeoufas / Vida Press nuotr.
Shia LaBeoufas / Vida Press nuotr.
Šaltinis: „Žmonės“
2018-04-09 21:51
AA

Aktoriaus Shios LaBEOUFO (31) gyvenimas keistai ritmingas – geras filmas, skandalas, didelė atgaila ir vėl iš naujo. Gali būti, kad tokio elgesio ištakos – ne(iš)gydytas potrauminio streso sindromas.

Apie jį aktorius prabilo visai neseniai, prisipažinęs žurnalistams, kad iki šiol miega su pistoletu po pagalve, nes vaikystėje girdėjo, kaip nepažįstamasis, įsiveržęs į jų butą Tuchungoje, viename iš Los Andželo rajonų, išprievartavo jo motina Shayną Saide. Berniukui tuomet buvo dešimt. Policininkai niekada nerado prievartautojo, o Shia iki šio negali pamiršti savo bejėgiškumo. „Kartais mane apima paniška baimė – o ką, jei kada nors į mano namus kas nors įsibraus ir aš negalėsiu nė piršto pajudinti?“ – atvirai svarsto aktorius.

Jau vien tokio potyrio užtektų jei ne pateisinti, tai bent suprasti daugelį keistų Shios elgesio momentų: pastaraisiais metais jis tapo oficialiu interneto trolių forumo „4chan“ taikiniu; vieno Los Andželo baro savininkas reikalauja, kad kino žvaigždė sumokėtų penkis milijonus (!) JAV dolerių už konfliktą boulingo takelyje; buvo areštuotas, kai užpuolė vyriškį, mėginusį sutrukdyti jo protesto akcijai prieš prezidentą Trumpą (dėl to balandžio 4 dieną aktoriaus dar laukia teismas).

Ką jau kalbėti apie ankstesnes bėdas: triukšmas teatre „Studio 54“, mėginimas apiplėšti benamį ir išprovokuoti muštynes vienoje iš centrinių Niujorko gatvių, plagiato skandalas: 2013-ųjų Shios trumpametražė juosta „Howard Cantour.com“ labai priminė 2007 metais pasirodžiusį Danielo Cloweso komiksą, o į atsiprašymo tekstą aktorius surinko mintis, kurias... apgailestaudami dėl savo poelgių yra išsakę kiti žmonės.

Pastarąjį, šeštą, – kaip suskaičiavo žurnalistai – kartą jis buvo areštuotas praėjusią vasarą Džordžijoje filmuodamasis juostoje keistu pavadinimu „The Peanut Butter Falcon“ („Žemės riešutų sviesto sakalas“). Priežastis standartinė – viešosios tvarkos bei ramybės drumstimas ir alkoholinių gėrimų vartojimas viešoje vietoje. Užuot kaip padorus amerikietis paklusęs pareigūnams, Shia išvadino kopus kalėmis ir kekšėmis. Ypač kliuvo juodaodei pareigūnei (už tai jam teko ypač atsiprašinėti kaip už rasistinį išpuolį).

Nenuostabu, kad, atsižvelgdamas į praeities nuopelnus, teismas jam skyrė ne tik tūkstantį dolerių baudos, metus kalėti lygtinai, bet ir nurodė praleisti 10 savaičių reabilitacijos klinikoje bei išklausyti pykčio terapijos kursą. Jei tikėtume aktoriaus žodžiais, tada jam pirmą kartą ir diagnozuotas potrauminio streso sindromas.

Padėjo laikas, praleistas klinikoje, ar konfliktas su kolega iš minėtojo filmo Zacku Gottsagenu, sergančiu Dauno sindromu, bet Shia rimtai ryžosi dar kartą permąstyti savo gyvenimą. „Visada maniau, kad menas – svarbiausia, visa kita – gyvenimas – tik po to. O paskui supratau, kad vieno be antro nebūna...“ – sako jis. Kai Shia buvo areštuotas, Gottsagenas papriekaištavo, kad tas, pats būdamas garsus, atima iš jo šansą prasimušti. Ir pridūrė, kad nebenori su juo, Shia, dirbti. LaBeoufas prisipažįsta: šie žodžiai privertė jį praregėti.

Shia LaBeoufas protesto akcijoje prieš Donaldą Trumpą / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Aš netikiu į Dievą. Bet ar aš mačiau Dievą? Ar jį girdėjau? Taip, per Zacką. Jis priėmė mane su meile, ta meilė buvo tikra ir jis manęs nekritikavo. Esu jam už tai dėkingas – kaip žmogus. Zackas – tikras stebukladarys. Jis parodė man, jog privalau priimti pagalbą, kai kas nors ištiesia ranką“, – kalba jis apie kolegą.

Ne veltui gerbėjai jį atlaidžiai vadina „geru aktoriumi, nors ir dideliu šikniumi“.

Dabar Shia prašo dar vieno šanso. Ir greičiausiai gaus – ne veltui gerbėjai jį atlaidžiai vadina „geru aktoriumi, nors ir dideliu šikniumi“. O kino žmonės kaip niekas kitas supranta, jog aktoriaus profesija sugeba pakenkti net psichiškai stabilių žmonių sveikatai. Ką jau kalbėti apie tuos, kurie ir taip niekada neturėjo pusiausvyros, kaip Shia.

Profesines grėsmes taikliai suformulavo LeBeoufo kolega Tomas Hardy, dirbęs su juo juostoje „Virš įstatymo“. „Aktoriaus prašo, kas būtų drausmingas ir pareigingas. Malonus bendraudamas ir dirbdamas. O paskui per akimirką turi persikūnyti į psichopatą. Įtikinamai. Norėdamas ištverti tokį krikštą ugnimi ir neišprotėti, privalai būti labai stiprus. Stabilūs žmonės nevaidina dramose.“

Atrodo, Shia rimtai užimtas stabilumo paieškomis. Net interviu atsakymus jis derina su savo psichoterapeutu, aptaria visus galimus scenarijus. Prisileidžia tik žmoną britų aktorę Mią Goth (24) – jie kartu vaidino „Nimfomanėje“, o 2016 metų spalio 10 dieną davė meilės priesaiką Las Vegaso koplyčioje. Kaip ir anksčiau, yra labai artimas su mama, kalbasi su ja kiekvieną dieną. Su tėvu irgi bendrauja, be to, abu juos remia finansiškai (tėvai išsiskyrė, kai Shiai buvo dešimt).

Shia LaBeoufas ir Mia Goth / „Scanpix“/Xposurephotos.com nuotr.

Dar viena terapijos forma, padedanti atsakyti į neatsakytus klausimus tėvui, turėtų tapti šeimos drama „Honey Boy“. Filmas remsis paties aktoriaus biografija ir pasakos apie jo santykius su Jeffrey Craigu LaBeoufu – Vietnamo karo veteranu (kartą, apsėstas karo prisiminimų, jis net nukreipė ginklą į sūnų), alkoholiku, narkomanu, smurtautoju. Honey boy – saldžiu berniuku – vaikystėje buvo vadinamas pats Shia, bet naujojoje juostoje jis vaidins ne save (šis vaidmuo atiteko aktoriui Lucui Hedgesui), o savo tėvą.