Seriale „Karūna“ – psichiatrinėje ligoninėje uždarytų Elizabeth II pusseserių istorija

Karalienė Elizabeth II, jos pusseserė Katherine Bowes-Lyon  / Vida Press nuotr.
Karalienė Elizabeth II, jos pusseserė Katherine Bowes-Lyon / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-11-17 09:17
AA

Daug dėmesio sulaukęs „Netflix“ serialas „Karūna“ („The Crown“) pasakoja karalienės Elizabeth II gyvenimo istoriją. Tiesa, naujajame sezone kūrėjai atskleidžia ir mažiau jai malonias detales – kalba apie psichiatrinėje ligoninėje uždarytas karalienės pusseseres.

Seserys Katherine ir Nerissa Bowes-Lyon, karalienės Elizabeth II pusseserės, buvo apleistos ir visų užmirštos ne vieną dešimtmetį, rašo „Vogue“. 

Antrojo pasaulinio karo metais, būdamos 15-os ir 22-ejų metų amžiaus, dėl įgimtų sutrikimų merginos buvo slapta paguldytos į Sario grafystėje esančią Royal Earlswood gydymo įstaigą, skirtą žmonėms su protine negalia.

Šioje įstaigoje jos praleido didžiąją savo gyvenimo dalį ir buvo nelankomos, netgi paskelbtos mirusiomis. Teigiama, kad apie šias moteris nežinojo net karališkosios šeimos atstovai.

Psichiatrijos ligoninė, kurioje gydytos Elžbietos II pusseserės / Vida Press nuotr.

Naujajame serialo sezone rodoma, kaip apie savo giminaites sužinojusi princesė Margaret rėkia ant savo motinos Elizabeth.

„Uždarytos ir apleistos tavo dukterėčios – tavo mylimiausio brolio dukterys. Tai žiauru ir nesuvokiama bei visiškai atitinka tą negailestingumą, kurį pati patyriau šioje šeimoje. Jei nesi pirma eilėje, jei esi kitoks, turintis kitokių poreikių arba, neduok Dieve, ne tokio temperamento, tave paslėps, arba dar blogiau: paskelbs mirusia“, – kalba serialo herojė.

Seriale karalienė Elizabeth Margaretai atsako, kad jos šeima neturi kito pasirinkimo.

Teigiama, kad slėpti giminaites nuo viešumos buvo būtina – tais laikais šeimos nario, susiduriančio su psichiniais sunkumais, turėjimas užtraukdavo gėdą. Tuo labiau, kad karalienės dukterėčios buvo gydomos ligoninėje, kuri dėl tuomet vyravusių stigmų buvo vadinama „nacionaline bepročių prieglauda“. Išsaugoti savo reputaciją turėjo karaliene tapusi merginų teta Elizabeth, o vėliau ir jos dukra Elizabeth II. 

Būti stigmatizuotais nenorėjo ir merginų tėvai, nusprendę atžalas uždaryti į psichiatrinę ligoninę. Jų tėvas buvo karalienės Elizabeth vyresnysis brolis Johnas Bowes-Lyonas.

Teigiama, kad J.Bowes-Lyonsas slėpti dukrų negalią nusprendė dėl to, kad ši galėjo trukdyti jų šeimos socialinei padėčiai ir kitos dukros santuokai. Nerissa ir Katherine turėjo seserį Anne, kuri vėliau tapo Danijos princese.

Katherine Bowes-Lyon / Vida Press nuotr.

Manoma, kad seserų protinę negalią sukėlė iš motinos Fenellos paveldėtas genetinis sutrikimas. Kaip rašo „Vogue“, psichiatrinėje ligoninėje buvo gydomos ir trys Katherine bei Nerissos pusseserės: Edonea, Rosemary ir Etheldreday. Jos buvo Fenellos sesers Harrietos dukterys ir turėjo tokius pačius įgimtus sutrikimus.

Royal Earlswood ligoninėje Katherine ir Nerissa jautėsi vienišos ir buvo visiškai apleistos – net drabužiais dalijosi su 230 kitų ligonių. Nerissa mirė 1986-aisiais, būdama 66-erių metų amžiaus, o Katherine – prieš šešerius metus, sulaukusi 87-erių.

Nors istorija apie psichiatrinėje ligoninėje gyvenusias karalienės Elizabeth II pusseseres yra tikra, tačiau seriale dėl meninių motyvų kai kurie faktai buvo iškraipyti. 

Seriale vaizduojama, jog karalienės Elizabeth II motina apie mergaites žinojo nuo pat pradžių, tačiau 1996-aisiais viename laikraštyje pasirodė straipsnis, jog ji apie jų egzistavimą sužinojo tik 1982-aisiais. Šiame straipsnyje taip pat buvo rašoma, kad karalienė ligoninei skyrė didžiulę pinigų sumą, už kurią seserims turėjo būti perkamos būtiniausios prekės, gimtadienio dovanos.

Visgi įrodymų, kad karališkosios šeimos atstovai lankė psichiatrinėje ligoninėje gyvenusias giminaites nėra. Taip pat neaišku, ar princesė Margaret kada nors apie tai kalbėjosi su savo motina.

Jungtinės Karalystės karalienė Elizabeth II (49 nuotr.)
+43