„Scanoramos“ uždaryme – garbingi svečiai ir ypatingas apdovanojimas Gražinai Arlickaitei

Dagas Malmeris Halvorsenas ir Gražina Arlickaitė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Kone dvi savaites Vilniuje kino mylėtojus džiuginęs festivalis „Scanorama“ baigėsi. 12-asis Europos šalių kino forumas sekmadienio vakarą sostinės „Vingio“ kino teatre iškilmingai paskelbė renginio uždarymą.

Pasveikinti festivalio organizatorių į šventinį vakarą rinkosi ir kultūros, meno, pramogų pasaulio atstovai. Visiems jiems buvo parodytas specialiai uždarymui parinktas norvegų režisieriaus Bento Hamerio filmas apie laimę, meilę ir nusivylimą „1001 gramas“. Šiemet ši juosta tapo pretendente į „Oskaro“ apdovanojimą.

Tradiciškai atidarymo ir uždarymo filmus „Scanoramoje“ pristato šalių, iš kurių kilę juostų autoriai, atstovai, neretai šalies ambasadoriai. Ne išimtis buvo ir šis kartas. Renginio metu Norvegijos ambasadorius Lietuvoje Dagas Malmeris Halvorsenas ne tik tarė padėkos žodį festivalio direktorei Gražinai Arlickaitei, bet ir įteikė jai garbingą apdovanojimą – Norvegijos Karališkąjį ordiną.

Norvegijos ambasadorius Lietuvoje Dagas Malmeris Halvorsenas ir Gražina Arlickaitė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

G.Arlickaitei šis įvertinimas suteiktas už šalies kultūros puoselėjimą. Ji buvo apdovanota Norvegijos Karališkojo ordino „Už nuopelnus“ Karininko kryžiumi. Šiuo apdovanojimu įprastai įvertinami užsieniečiai ir Norvegijoje negyvenantys šalies piliečiai.

Iškilmingas festivalio „Scanorama“ uždarymas Vilniuje (24 nuotr.)
+18

„Gauti šį ordiną man yra didžiulė garbė ir įkvepiantis įpareigojimas. Nuo pat pirmųjų festivalio metų „Scanorama“ skyrė ypatingą dėmesį Šiaurės Europos šalių kinui ir Lietuvos žiūrovams pristatė gausybę puikų filmų iš Norvegijos, todėl esu laiminga, kad mūsų veikla pastebėta ir įvertinta. Dėkoju visiems bičiuliams Norvegijoje, kurie palaikė ir padėjo stprinti ryšius su Norvegijos Karalyste“, – dar prieš kelias dienas sužinojusi apie apdovanojimą džiaugėsi G.Arlickaitė.

Renginyje taip pat buvo paskelbti trumpametražių filmų konkursinės programos „Naujasis Baltijos kinas“ laimėtojai. Nominacijoje „Specialus paminėjimas“ lyderiais pripažinti buvo du filmai: už satyrišką pasaulio atvaizdavimą apdovanota estų režisieriaus Christiano Holmo juosta „Blogiausiu atveju“ bei dar vienas estų darbas – režisierės Girlin Bassovskajos darbas „Tėtė“, šis filmas įvertintas už asmeninės istorijos perteikimą, animaciją.

Norvegijos ambasadorius Lietuvoje Dagas Malmeris Halvorsenas ir Gražina Arlickaitė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Geriausiu trumpametražiu lietuvišku filmu buvo pripažintas 10 minučių Marijos Stonytės filmas „Kelių eismo taisyklės“. 23 metų režisierė sulaukė ne tik gausių ovacijų, bet ir gavo solidžią, 10 tūkst. litų premiją.

Visos „Scanoramos“ geriausiu trumpametražiu filmu išrinktas estės Evos Anu-Laura Tuttelberg darbas „Kitoje miško pusėje“. Ji įvertinta už gebėjimą 29 minučių juostoje sulieti fantaziją su realybe.

Tiesa, pati kino kūrėja renginyje dalyvauti negalėjo, todėl festivalio organizatoria pabandė jai paskambinti telefonu ir taip paskelbti džiugią naujieną. Eva pakėlė ragelį, tačiau atsiliepė užsimiegojusi. Pasirodo šiuo metu ji vieši Meksikoje. Sužinojusi džiugią naujieną ji padėkojo, tačiau, panašu, pažadinta nespėjo suprasti, kas įvyko.

Norvegijos ambasadorius Lietuvoje Dagas Malmeris Halvorsenas ir Gražina Arlickaitė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Prasidėjęs kaip Šiaurės šalių kino forumas, festivalis „Scanorama“  užaugo ir šiandien savo geografija apima visą Europą, tačiau ryšys su Šiaurės Europos šalimis iki šiol yra vienas reikšmingiausių festivalio akcentų.

Lapkričio 16-ąją pasibaigęs Vilniuje jis persikels į Kauną, kur viešės lapkričio 13-23 dienomis. Vėliau, lapkričio 13-16 dienomis, festivalio filmai bus rodomi Klaipėdoje, o lapkričio 22-23 dienomis – Šiauliuose.

Skaitykite daugiau