„Scanoramą“ užvers garsaus islandų kompozitoriaus kino novelė apie žmonijos prigimtį

Kadras iš Jóhanno Jóhannssono kino novelės „Paskutinieji ir pirmieji žmonės“
Šaltinis: Žmonės
AA

Lapkričio 22 d., sekmadienį, užsiversiantis Europos šalių kino forumas „Scanorama“ savo žiūrovams pristatys išskirtinę premjerą – pernai anapilin iškeliavusio garsaus islandų kompozitoriaus Jóhanno Jóhannssono kino novelę „Paskutinieji ir pirmieji žmonės“, šiais metais pristatytą Berlyno kino festivalyje.

„Tęsiame tradiciją palydėti festivalį įsimintinu ir originaliu meno kūriniu, permąstančiu ir praplečiančiu kino suvokimo ribas. Išvysti jį kaip skirtingų menų, o kartais meno ir mokslo jungtį. Pirmasis ir paskutinysis garsaus kompozitoriaus filmas panardina į nuostabaus grožio vaizdus, neprilygstamosios Tildos Swinton pasakojimą ir nepamirštamą garso takelį. Tikiu, kad ši grožio ir tragizmo sintezė nepaliks abejingų“, – teigia festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

J.Jóhannssonas debiutinį albumą „Englabörn“ išleido 2002 m. Jis sukūrė muziką daugiau nei trisdešimčiai filmų, tarp jų – Deniso Villeneuve’o kūriniams. 2006 m. kartu su kompozitoriais Giedriumi Puskunigiu ir Vidmantu Bartuliu parašė garso takelį Audriaus Stonio trumpametražiam dokumentiniam filmui „Ūkų ūkai“. 2015 m. pelnė „Auksinį gaublį“ už geriausią garso takelį, skambantį filmę „Visko teorija“ (rež. James Marsh). Tais pačiais metais debiutavo kine trumpametražiu filmu „Vasaros pabaiga“.

Filmo kadras

Pirmas ir paskutinis kompozitoriaus ilgametražis filmas paremtas kultiniu Olafo Stapledono to paties pavadinimo mokslinės fantastikos romanu ir fotografo Jano Kempenaerso knyga „Spomeniks“. Ties vaidybinio ir dokumentinio kino riba balansuojantis kūrinys jungia muziką, vaizdą ir T.Swinton pasakojimą. Ji kreipiasi į šiandienius žmones ateities žmonių vardu ir kviečia permąstyti žmonijos laimėjimus bei ydas.

Filme iškyla 6-7-ojo dešimtmečio socialistiniai monumentai, kurių dydis verčia abejoti jų žemiška kilme. Daugelis jų stūkso atokiose vietovėse buvusios Jugoslavijos teritorijoje, primindami karo tragizmą ir kovą prieš fašizmą. Skulptūrų dydis stebina, trikdo ir kviečia mąstyti apie modernius kulto objektus. Atskleisdamas jų istorinį kontekstą, J.Jóhannssonas savitai interpretuoja žmonijos prigimtį ir jos santykį su laiku, o istoriniai statiniai virsta ne praeities, o ateities artefaktais.    

Šiemet festivalio uždarymas vyks lapkričio 22 d. 18 val. – ceremoniją tiesiogiai bus galima stebėti „Scanoramos“ Facebook paskyroje. Nuo 19 val. žiūrovams virtualioje kino salėje kinas.scanorama.lt bus prieinama uždarymo filmo „Paskutinieji ir pirmieji žmonės“ peržiūra.

Skaitykite daugiau