„Scanorama“ nutiesė kino gerbėjams raudoną kilimą – prasidėjo Europos šalių kino forumas

Dominykas Kubilius ir Laura Paukštė, Gražina Arlickaitė ir Cecilia Ruthstrom-Ruin, Vidas Petkevičius su žmona Violeta / Luko Balandžio nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Rudens šventė kino mylėtojams. Taip žaismingai apibūdinamas kasmetinis Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Tradiciškai pirmąją lapkričio savaitę prasidedantis festivalis ketvirtadienio vakarą sostinės kino teatre „Forum Conemas Vingis“ 12-ąjį kartą atvėrė duris.

„Dvylika metų kino, dvylika metų su kinu ir kine“, – juokėsi festivalio direktorė Gražina Arlickaitė kaip ir kasmet į iškilmingą festivalio atidarymą pakvietusi būrį iškilių asmenybių.

Raudonu kilimu žengė kino, teatro, muzikos, pramogų ir verslo pasaulio atstovai, politikai. Čia atvyko ir svečių iš užsienio.

Renginyje buvo galima sutikti aktorius Elvyrą Žebertavičiūtę ir Vidą Petkevičių su žmona Violeta, Sigitą Parulskį, kino kritikę Lolitą Bytautaitę su vyru Deividu Rimkevičiumi, prodiuserius Dominyką Kubilių ir Laurą Paukštę, aktorę Jurgą Jutaitę, režisierę Giedrę Žičkytę ir daugelį kitų.

Vilniuje iškilmingai atidarytas 12-asis Europos šalių kino forumas „Scanorama“ (44 nuotr.)
+38

Visiems jiems buvo pristatytas švedų režisieriaus Roy‘aus Anderssono filmas „Balandis tupėjo ant šakos ir mąstė apie būtį“. Filmas „Scanoramos“ atidarymui buvo pasirinktas neatsitiktinai – Venecijos kino festivalyje jis pelnė „Auksinį liūtą“.

Dar vakaro pradžioje žiūrovus linksmino džiazo trio atliekama muzika, o atidesni kino gurmanai netruko suprasti – pagrindinis jos leitmotyvas skambėjo ir 2009-ųjų metų festivalyje rodytame filme „Tu gyvenime džiaukis“.

Gražina Arlickaitė / Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr.

Tradiciškai „Scanoramos“ atidaryme žodį taria ir šalies, kuriai priklauso festivalio atidarymo filmas, atstovai. Šiemet sveikinimo kalbą sakė Švedijos ambasadorė Lietuvoje Cecilia Ruthstrom-Ruin.

„Lietuviai pamilo Švedijos ir kitų šalių kiną. Mes vertiname „Scanoramą“ už dėmesį kitų šalių kinui. Kultūra ir ypatingai kino menas yra puikus būdas pažinti naują kultūrą“, – sakė ji.

Gražina Arlickaitė / Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr.

Tūkstančiai filmų, šimtai susitikimų, diskusijų su talentingais režisieriais, aktoriais, prodiuseriais – tiek visko patirta ir pamatyta, kad jau sunku ir prisiminti.

Prieš dvejus metus jubiliejų atšventusi „Scanorama“ tapo brandesnė ir šiemet nekomercinio kino mylėtojus kviečia į akistatą su savimi. Lapkričio 6–23 dienomis vyksiantis festivalis žiūrovams parengė išskirtinę filmų programą iš visos Europos, kurioje gero kino gerbėjais ras įsimintiniausias metų premjeras, naujausius ryškiausių Europos režisierių darbus ir įdomiausias lietuviško kino naujienas.

Viso festivalio metu bus parodyta kone 100 filmų iš visos Europos. Žiūrovai galės pamatyti daug dėmesio Kanų, Berlyno, Roterdamo ar Karlovi Varų festivaliuose sulaukusias juostas, sukurtas  žymiausių šio amžiaus kino režisierių: François Ozono, Jeano Luco Godard’o, Alejandro Jodorowsky’o, Richardo Linklatero, Wimo Wenderso, Segejaus Loznicos, brolių Dardenne’ų, Allaino Resnais.

Gražina Arlickaitė / Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr.

Žiūrovų patogumui, visi festivalio filmai yra suskirstyti į atskiras programas: naujausius skandinaviškus filmus rodys „Naujienos iš Šiaurės“, įdomiausius Europos režisierių darbus bus galima pamatyti programoje „Kertant Europą“, mėgstantiems dokumentiką siūloma nepraleisti programos „Neišgalvotas gyvenimas“, o išskirtinių filmų mėgėjams – „Specialiųjų seansų“.

Čia bus rodomos retroperspektyvos „Theodoras Angelopoulas iš arčiau“ ir „Joanna Hogg iš arčiau“, „In memoriam Icchokas Meras“, Šarūno Barto jubiliejui dedikuotas seansas, konkursinė programa „Naujasis Baltijos kinas“ ir jau apdovanojimais įvertintų trumpametražių filmų programa „Europos kino akademijos nominatai ir laureatai 2013“.

„Scanorama“ nepamirš ir savo jaunųjų žiūrovų jiems skirdama programą „Atsivesk mamą ir tėtį“ bei nudžiugins Lietuvos kino gerbėjus trimis lietuviškomis dokumentinio kino premjeromis, tarp kurių bus galima išvysti ir naują G.Žickytės dokumentinę juostą „Meistras ir Tatjana“. Joje režisierė pasakoja apie legendinio lietuvių fotografo Vito Luckaus gyvenimą.

Iskirtinis dokumentininko Audriaus Stonio darbas „Avinėlių vartai“, pasakojantis apie krikšto kilmę, ir debiutinis ilgametražis Julijos Zubavičienės darbas „Lida, Vanda, Liusia“, kuriame ji įsodino savo močiutes į automobilį ir išsiuntė į kelionę po Europą.

Į festivalį sugrįžta ir naktinių kino seansų programa „Šiaurės pašvaistė“. Jos metu vakarinių pramogų mėgėjai bus kviečiami į vėlyvą trumpametražių filmų maratoną, kurio metu galės mėgautis ne tik geru kinu, bet ir puikia kompanija, gardžia kava ir skanėstais.

Gražina Arlickaitė / Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ lapkričio 6–23 dienomis vyks Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Skaitykite daugiau