Savaitgalis Rygoje. Kur verta užsukti?

Šv. Petro bažnyčia Rygoje / Fotolia nuotr.
Šv. Petro bažnyčia Rygoje / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2013-11-09 13:00
AA

Kaimyninės Latvijos sostinė Ryga atrodo tokia netolima, bet dar toli gražu ne visiems pažinta. Taigi, argi ne puiki idėja surengti nedidelę, bet smagią ir turiningą savaitgalio išvyką?!

Ką verta pamatyti ir patirti šiame mieste?

► Šv. Petro bažnyčia. Lankantis Rygoje, neįmanoma nepastebėti aukštai iškilusio gotikinio bokšto – aukščiausios miesto bažnyčios. Šv. Petro bažnyčia pradėta statyti XIII a. pradžioje. Įdomu, kad iš pradžių ji buvo prekybininkų maldos namai ir susirinkimų vieta. Dabar ši šventovė yra vienas iš seniausių ir vertingiausių gotikinių pastatų Baltijos šalyse. Na, o pakilus į 72 m aukštyje bokšte įrengtą apžvalgos aikštelę, atsiveria įspūdinga Rygos senamiesčio panorama.

► Juodgalvių namas. Vaikštinėjant po Rygos senamiestį, sunku nepastebėti šio puošnaus gotikinio stiliaus namo, pastatyto XIV a., sugriauto per Antrąjį pasaulinį karą ir vėliau atstatyto. Šis nepaprasto grožio pastatas buvo Didžiosios gildijos nuosavybė, o vėliau priklausė Juodgalvių brolijai. Sakoma, kad Juodgalvių namuose linksmindavosi turtuoliai keliautojai ir prekybininkai. Užsukite į vidų apžiūrėti atkurtų istorinių interjerų. 

Juodgalvių namas Rygoje / Shutterstock nuotr.

► Milžino skulptūra. Rygos miestą pirmaisiais XIII a. metais įkūrė vokiečių vyskupas Albertas, o štai legenda byloja, kad tai padarė milžinas Kristupas, gyvenęs jūros pakrantėje ir duonai užsidirbdavęs keldamas žmones per Dauguvos upę. Kartą, siaučiant audrai, per upę perkeliamas pasiprašė mažas berniukas. Milžinas kiek padvejojo, tačiau nusprendė įvykdyti jo prašymą. Benešant berniuką, jis tapo labai sunkus, bet Kristupas įveikė upę. Paaiškėjo, kad vaikas buvo Dievo sūnus, pakeliui rinkęs žmonių nuodėmes. Už atliktą darbą milžinas buvo apdovanotas auksu, kurį panaudojo Rygai įkurti. Tad šiandien galiūnui Kristupui ir gražiai legendai atminti viename Dauguvos krante stovi jo skulptūra su vaiku ant pečių, kurią galima aplankyti.

► Radijo ir televizijos bokštas. Jei norite pažvelgti į Rygą iš paukščio skryžio, galite pakilti į 97 m aukštyje esančią apžvalgos aikštelę Rygos radijo ir televizijos bokšte. Teigiama, kad 368 m aukščio bokštas yra aukščiausias Europos Sąjungos šalyse. Esant geram orui, iš čia matyti ne tik Rygos senamiestis ar naujamiestis, bet ir Rygos įlanka, čia įplaukiantys laivai.

Juodgalvių namas Rygoje / Shutterstock nuotr.

► Filmų muziejus. Pirmasis kino seansas Rygoje buvo surengtas 1896 m. gegužės 28-ąją. Nuo to laiko prabėgo daugiau nei 100 metų, kino pramonė pasikeitė neatpažįstamai, tad Latvijos sostinės senamiestyje įsikūręs Filmų muziejus, archyvuose saugantis daugiau nei 70 000 eksponatų, tikrai vertas kino mėgėjų dėmesio. Čia galima apžiūrėti kino juostų, fotografijų, filmų apžvalgų, kostiumų, filmavimo technikos, vaizdajuosčių ir daug kitų kino industrijos objektų.

► Rygos istorijos ir laivininkystės muziejus. Viešėdami Rygoje, būtinai apsilankykite Rygos istorijos ir laivininkystės muziejuje – seniausiame viešame muziejuje ne tik Latvijoje, bet ir viename iš seniausių Europoje. Muziejus įsikūręs Rygos katedros ansamblyje. Jame galima išvysti daugybę įdomybių: laivų ir laivininkystės vystymąsi nuo X a., įvairių laivo įrenginių, jūrinių žemėlapių ir kt. Įspūdingas ir pats pastatas bei dengta galerija, jungianti jį su miesto katedra.  

► Brėmeno muzikantai. Kas nėra girdėjęs žymiosios Brėmeno muzikantų istorijos? Ir nereikia keliauti į Brėmeno miestą Vokietijoje, kad pasigrožėtumėte keturių drąsių gyvūnėlių skulptūromis. Vienoje iš Rygos senamiesčio aikščių į dangų žvelgia būtent jie – asilas, šuo, katė ir gaidys.

Juodgalvių namas Rygoje / Shutterstock nuotr.

► „Laimos“ šokolado kambarys. Lankydamiesi Rygoje, nepamirškite žymiojo „Laimos“ ženklo, legendinės pasimatymų vietos. Tačiau tai dar ne viskas! Užsukite į „Laimos“ šokolado kambarį, kuriame galima išvysti nepaprastų eksponatų: senovinių šokolado pakuočių kolekciją, 100 metų senumo šokoladinę lėlę, dokumentinį filmą, sukurtą dar 1924 m., pasakojantį apie kompanijos veiklą, ir kt. Na ir, žinoma, paskanauti „Laimos“ šokolado ir saldainių.

► Parkas Bastejkalns. Pailsėti ir praleisti kelias valandas Bastejkalns parke – tikras malonumas. Vingiuojantys takeliai, kalvelės, kanalai, mažytis pasislėpęs namukas – šis parkas tikras rojaus kampelis šalia Rygos senamiesčio.

Juodgalvių namas Rygoje / Shutterstock nuotr.

► „Dzintars“ kosmetikos fabrikas. Viena iš nepaprastų pažintinių pramogų Rygoje – tai apsilankymas „Dzintars“ kosmetikos fabrike. Čia galima susipažinti su iš ekologiškų medžiagų gaminamos dekoratyvinės kosmetikos gamybos istorija ir subtilybėmis.

► Kačių namai. Kačių namai – tai dar vienas nepaprastas pastatytas Rygos senamiestyje. Pasak legendos, čia gyvenęs labai turtingas pirklys, nepriklausęs jokiai gildijai, mat vokiečiai latvio nė į vieną nenorėjo priimti. Trokšdamas atsilyginti ir pašmaikštauti, pirklys priešais vokiečių gildijos pastatą pasistatė namus, kurie buvo aukštesni ir gražesni. Galiausiai ant stogo latvis pritupdė kačių, uodegomis atsuktų į vokiečių pusę. Vokiečiai įsižeidė, padavė pirklį į teismą, tačiau pastarasis paaiškino negalįs katėms įsakinėti. Galiausiai vokiečiai nusileido, priėmė latvių pirklį į gildiją, o šis kates susodino snukučiais į vokiečių pusę.

Juodgalvių namas Rygoje / Shutterstock nuotr.

► KIM? Šiuolaikinio meno projektų ervdė KIM? įsikūrusi Spykerių kvartale, šalia senosios Rygos. Projekto pavadinimas – tai sutrumpinta latvių kalbos frazė „kas yra menas?“ (latvių k. kas ir māksla?). Tad KIM? yra projektas ir siūlo pamąstyti pristatydamas reguliarias, kas mėnesį keičiamas Latvijos ir užsienio šiuolaikinio meno parodas.

► Rygos Jugendo stiliaus muziejus. Art Nuveau, arba Jugendo stiliaus architektūra Baltijos šalyse garsėjanti Ryga, prieš kelerius metus turistams pristatė ir Judendo stiliaus muziejų, įkurtą pastate, kuriame iki 1907 m. gyveno ir dirbo garsus latvių architektas Konstantinas Pėkšėnas (1859–1928). Butas visiškai rekonstruotas to laikotarpio stiliumi ir supažindina su Judendo periodo interjero sprendimais rygiečių namuose.

Juodgalvių namas Rygoje / Shutterstock nuotr.

Rygoje savaitgalį leido ir savo įspūdžiais dalijosi Dalia Smagurauskaitė