Savaitgalio festivaliai: psichodelinė „Yaga“, pūkuotos „Roko naktys“ ar grėsmingosios „Granatos“?

„Granatos Live 2014“ akimirka / Step Draw nuotr.
„Granatos Live 2014“ akimirka / Step Draw nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2015-07-29 17:27
AA

Ir vėl savaitgalis vienas, o festivalių bent septyni. Ir vėl tenka apgailestauti, kad dar negalime susikurti būrio klonų, išsiuntinėti juos vienu metu į kelias vietas, o paskui džiaugtis visų surinktais ir parneštais įspūdžiais. Tenka rinktis ir nusiskinti labiausiai sau patinkantį vaisių šio savaitgalio festivalių šiltnamyje.

Alternatyvaus gyvenimo būdo, muzikos ir menų festivalis „Yaga“

Data: Liepos 30 – rugpjūčio 3 d.
Vieta: Spenglos ežero apylinkės, Varėnos raj.
Kaina: 65 eurai. Atvykusiems nuo šeštadienio vidurdienio – 45 eurai. Vaikams iki 12 metų – nemokamai. Parkingas – 10 eurų (nuo šeštadienio vidurdienio – 7 eurai).

Muzika: Psichodelinė ir alternatyvioji elektronika, apdėliota cyberfolk, trance, world music ir kitais įdomiais pagardais.
Žvaigždės: „Juno Reactor Live“, „Onogana“, „Spaceboy Live“, „Without Letters“, „Glosolalia“, „Kya“, „Malice In Wonderland“ ir dar debesis įvairiausių atlikėjų nuo Lietuvos iki Australijos.

Veiklos festivalyje: Skaičiuodamas įvairias veiklas, meninius projektus, originalias paskaitas ir kitas gėrybes skaičių pamečiau ties 50. Įvairios vizualinės iliuzijos, cirkas miške, seminarai apie gyvenimo tikslų, idėjų įgyvendinimą, kūrybiškumo išlaisvinimą, masažai, astrologija, joga, ufologija, meniniai performansai, ledų gamyba su azotu, batika, chna, dambreliai, mandalų piešimas... Tai be konkurencijos daugiausiai veiklų dalyviams pasiūlantis festivalis Lietuvoje.
Veiklos greta festivalio: Šalia yra Merkinė su savo piliakalniu, apžvalgos bokštu ir paslaptingąja piramide, miškuose jau galima rasti grybų, bet kam visa tai, kai „Yagoje“ suksis toks milžiniškas veiklų pasaulis.
Šventė šeimai: Viskas gerai, tik naminius gyvūnus geriau palikite artimiesiems ar draugams.

Festivalio „Yaga“ akimirka / Organizatorių nuotr.

Istorija: Festivalio svetainėje galima rasti atsiminimų, siekiančių 2003 metus. Kurį laiką kas dvejus metus sugrįždavusi „Yaga“ šventykla dabar jau vyksta kasmet ir pretenduoja tapti brangiausiu festivaliu Lietuvoje. Tačiau užtenka įsigilinti į atlikėjų, veiklų sąrašą ir pavartyti nuotraukas iš ankstesnių festivalių, kad suprastum, jog kiekvienas centas atsipirks.
Internete: yaga.lt

Visi akcentuoja gerą festivalio aurą, atsipalaidavusius dalyvius, draugišką aplinką ir muzikos, vaizdų bei veiklų kokybę. 

Taip jau susiklostė, kad nesu buvęs nė viename „Yaga“ festivalyje, tačiau užtenka pasiklausyti ten buvusių draugų pasakojimų, kad susidarytum įspūdį. Nė vieno blogo atsiliepimo. Visi, kaip susitarę, akcentuoja gerą festivalio aurą, atsipalaidavusius dalyvius, draugišką aplinką ir muzikos, vaizdų bei veiklų kokybę. 

Kartu tai yra ir brangiausias ar vienas iš brangiausių festivalių Lietuvoje. Ar tik organizatoriai nepersistengė su savo 65 eurais? Manau, kad ne. Didelė kaina yra geriausias būdas atsijoti savo auditoriją ir prisikviesti tuos, kurie tikrai nori čia būti. 

Festivalio „Yaga“ akimirka / Organizatorių nuotr.

Keista matyti, kai pirmamečiai ar antramečiai festivaliukai bando plėšti po 40 eurų ir paskui liūdnai svarsto, kodėl buvo tiek mažai lankytojų. Tuo tarpu „Yaga“ nėra naujokai ir jie žino, ką daro. Jie nenori parduoti 10 tūkstančių bilietų. Jie nori parduoti tūkstantį, bet būtent tiems žmonėms, kurie mato prasmę čia būti.

Nuo masių apsaugo ir festivalio vietovė. „Yaga“ įsikūrusi Spenglos ežero prieigose, miško vidury. Netgi pasistačius automobilį specialiame parkinge dar nereiškia, kad jau atvykai į renginio vietą – iki ten nuveš specialus nemokamas mikroautobusas. Tokia šiek tiek klampi logistika gali atbaidyti dalį smalsuolių, bet tikriesiems festivalio gerbėjams yra dar vienas linksmas nuotykis. 

Festivalio „Yaga“ akimirka / Organizatorių nuotr.

TAIP PAT SKAITYKITE: Savaitgalio įkvėpimai su Andriumi Mamontovu

Tokios plačios atlikėjų geografijos, tokios veiklų, seminarų ir meninių projektų gausos daugiau neturi niekas.

Apie festivalio muzikinę ir meninę dalį galima pasakyti trumpai drūtai: tokios plačios atlikėjų geografijos, tokios veiklų, seminarų ir meninių projektų gausos daugiau neturi niekas. Ir nieko baisaus, jeigu atlikėjų vardai nieko nesako. Kuo mažiau žinai apie festivalį, tuo daugiau atradimų turi po jo. Apskritai, skaitant festivalio organizatorių informaciją atsiranda tvirtas pasitikėjimas, kad jie tinkamai pasirūpins tavo savaitgaliu ir tavo investuotais pinigais.  

Verdiktas: Aš nesu tas žmogus, kuris už patekimą į „Yaga“ mokėtų 65 eurus, tačiau galbūt kada nors tokiu tapsiu. Jeigu jums tai neatrodo žiauri suma už įdomų, kokybišką ir baisiai intensyvų savaitgalį lietuviškame miške su psichodeliniais motyvais – važiuokit į „Yaga“. 

Madingos muzikos festivalis „Granatos“

Data: Liepos 30 – rugpjūčio 2 d.
Vieta: Rumšiškės, Kauno raj.
Kaina: 44 eurai (šeštadienio bilietas – 39 eurai). Vaikams iki 10 metų – nemokamai. 

Muzika: Madinga šiuolaikinė popmuzika ir keletas įdomių alternatyvaus skambesio kolektyvų. 
Žvaigždės: „Tas bičas, kur Euroviziją laimėjo“ (Måns Zelmerlöw), Jessie Ware, „Clean Bandit“, „Jungle“, „Submotion Orchestra“, Rebeka, Leon Somov & Jazzu, „Tie geresni“, ba., GJan ir dar nemažas būrys geros muzikos atlikėjų. 

Festivalio „Yaga“ akimirka / Organizatorių nuotr.

Veiklos festivalyje: Kaip ir kiekviename tradiciniame Lietuvos festivalyje, čia bus sporto rungtys, taip pat vandens katapulta, mankštos, protmūšiai, kortų turnyrai, menų ir rankdarbių zona. Nieko labai stebinančio – vis dėlto, tai muzikos festivalis
Veiklos greta festivalio: Dėkinga festivalio vieta leidžia išnaudoti Kauno marių siūlomas vandens pramogas, čia pat – Rumšiškių muziejus, norintys gali aplankyti Kauną ir pamatyti, kaip miestas nuo paskutinio apsilankymo pasikeitė į gerąją pusę. 

Festivalio „Yaga“ akimirka / Organizatorių nuotr.

Istorija: Pernai jau buvau pradėjęs nerimauti dėl „Granatų“ ateities, nes dalyvių skundai užgožė oficialiąją festivalio komunikaciją, o šiemet viskas atrodo gerai. Trečią kartą Rumšiškėse sprogstantis muzikos užtaisas šiemet bus ypač įvairus ir spalvingas.
Internete: granatos.lt 

TAIP PAT SKAITYKITE: Būtina pamatyti: 10 gražiausių visų laikų filmų

Festivalių tiesiog per daug, rinka vis dar gyvena pagal principą „du lietuviai – trys festivaliai“. 

Pasigirsta vis daugiau diskusijų, kodėl mes neturime tokio stipraus festivalio, kaip lenkiškas „Opener“ ar bent latviškas „Positivus“. Atsakymas paprastas – festivalių tiesiog per daug, rinka vis dar gyvena pagal principą „du lietuviai – trys festivaliai“. Tokiomis sąlygomis, kai visi kovoja dėl trupinukų, žmonėms yra daug sunkiau apsispręsti, kur važiuoti, o rėmėjams – ką paremti. Visi blaškosi kiekybėje, užuot susitelkę ir parodę kokybę. 

Festivalio „Yaga“ akimirka / Organizatorių nuotr.

Mano įsitikinimu, rinka bręsta. Prireiks dar kelerių metų, kol išsigrynins didieji festivaliai, juos apsups patikimų ir investuoti nebijančių rėmėjų ratas, padidėję biudžetai leis pakviesti didesnes žvaigždes, o paskui jas ateis ir didesnės gerbėjų minios. „Granatos“ gali būti vienu iš tokių didžiųjų festivalių. Tuoj paaiškinsiu, kodėl.

Visų pirma, vieta. Rumšiškės yra tobula erdvė dideliam festivaliui. Vanduo šalia, abu didmiesčiai šalia, privažiuoti lengva, vietos kiek nori... Tam tikrais atžvilgiais, geriau net už pajūrį. 

Festivalio „Yaga“ akimirka / Organizatorių nuotr.

Taip pat galima išskirti darbą su rėmėjais. Jau dabar matyti, kad „Granatos“ neapsiriboja paprasčiausiu „duokit pinigų, uždėsim logotipą“ principu. Scenų pavadinimai parduoti „Nescafe“ ir „Utenos“ prekių ženklams, pramogos taip pat turi savo savininkus, kurie organizuodami veiklas, kartu ir pristato savo produktus ar paslaugas. Tai rodo, jog su rėmėjais yra dirbama.

Mano subjektyvia nuomone, „Granatų“ atlikėjų sąrašas šiemet geriausias.

Trečias dalykas – žinomi vardai. Mano subjektyvia nuomone, „Granatų“ atlikėjų sąrašas šiemet geriausias. Galbūt „Clean Bandit“ ar „Jessie Ware“ nebūtų didžiausios žvaigždės didžiuosiuose Europos festivaliuose, bet Lietuvos kontekste jie skamba stipriai, o alternatyvioji dalis, nuo „Submotion Orchestra“ iki lietuviško repo žvaigždyno, apskritai yra labai daug žadanti.

Verdiktas: „Granatos“ šiemet bus vienas stipriausių lietuviškų festivalių už gana sukalbamą kainą. Jeigu nekeliate didelių reikalavimų veikloms ir esate nusiteikęs paklausyti geros muzikos, nedvejokite. 

Sunkiosios muzikos festivalis „Roko naktys“

Data: Liepos 31 – rugpjūčio 1 d.
Vieta: Zaraso sala, Zarasai
Kaina: Nuo 29,20 euro. Parkingas – 10 eurų. 

Muzika: Tai, kas telpa į tradicinio roko rėmus + keli šiek tiek sunkesnės muzikos kolektyvai. 
Žvaigždės: BIX. BIX amžiams. O taip pat „Alestorm“, „Combichrist“, „Private Line“, „Neonfly“ ir keli apysunkiai lietuviai.

Festivalio „Yaga“ akimirka / Organizatorių nuotr.

Veiklos festivalyje: Iš esmės galima „copy-paste‘inti“ praėjusią savaitę Zaraso saloje vykusių „Galapagų“ veiklų sąrašą – pro šalį daug neprašautum. Laikinos tatuiruotės, vėjo malūnėliai, kūrybinės dirbtuvės...
Veiklos greta festivalio: Ežeras, kitas ežeras, Zarasų apžvalgos takas virš ežero ir dar daugiau ežerų.
Šventė šeimai: Važiuokit su šeimyna drąsiai, tik mažiesiems dalyviams per planuojamą „pole dance“ šokėjų pasirodymą gali tekti trumpam uždengti akis.

Festivalio „Yaga“ akimirka / Organizatorių nuotr.

Istorija: „Roko naktys“ yra legendinis, bet kartu ir naujas festivalis. Trumpam užleidęs sostą „Galapagams“, pernai jis su tam tikromis „kliūrkomis“ (paskutiniu momentu buvo pakeista festivalio vieta) grįžo į renginių sąrašą. Sunkesnės muzikos renginių Lietuvoje nėra daug, todėl gali būti, kad „Roko naktys“ greitai susigrąžins turėtą auditoriją.
Internete: rokonaktys.lt

Apžvelgdamas šios vasaros festivalius jau trečią kartą kalbu apie to paties organizatoriaus Algirdo Barniškio-Blėkos renginius. Varniuose praūžė „Bliuzo naktys“, o Zarasuose dar praėjusią savaitę siautė „Galapagai“. Iš esmės organizatoriams net nereikėjo scenų išmontuoti – vos penkios dienos ir čia pat pasirodo trečias brolis „Roko naktys“.

Festivalio „Yaga“ akimirka / Organizatorių nuotr.

Sunkų kelią nuėjo šitas dinozauras. Trumpam net buvo atgulęs pelnyto poilsio ir užleidęs vietą „Galapagams“, tačiau kai šie susiprato, jog nelabai išeina būti ir sunkios, ir populiarios muzikos festivaliu, „Roko naktys“ buvo iškviestos iš mirusiųjų, šiek tiek pagrimuotos ir po nepavykusios kelionės į Varėną sugrąžintos Zaraso salon.

Festivalio „Yaga“ akimirka / Organizatorių nuotr.

Festivalis sugrįžo, bet kažkas su juo vis dar negerai. Užtenka pasiskaityti „Roko naktų“ aprašymą oficialioje svetainėje. Cituoju: „Nuo 2003 metų rengiama roko muzikos šventė, plėsdama savo repertuarą, prieš kelerius metus susivienijo su muzikos ir pramogų festivaliu „Galapagai“, tačiau šiemet abu festivaliai vyks atskirai. „Ištikimiausių „Roko naktų“ gerbėjų prašymu vėl atgaivinsime šia legendinę dviejų dienų fiestą, kuri bus skirta tikro roko mylėtojams. O aktyviausiems „Roko naktų” gerbėjams nuliūsti tikrai nereikėtų – renginys tikrai įvyks kaip atskiras festivalis”, – teigia festivalių organizatorius Algirdas Barniškis-Blėka“.

Aš supratau tik tiek, kad patiems organizatoriams „Roko naktys“ yra tam tikras priedėlis, kuriam neužtenka nei laiko, nei atidumo.

Jūs kažką supratot? Aš supratau tik tiek, kad patiems organizatoriams „Roko naktys“ yra tam tikras priedėlis, kuriam neužtenka nei laiko, nei atidumo. Tas pats balaganas vyrauja ir reklaminėje kampanijoje. Zuikis su dygliuota apykakle, „Peace Kiss“? Čia pacifizmo protrūkis ar nekuklus pasiūlymas festivalio metu daugintis kaip kiškiams?

Verdiktas: Jeigu nesate sunkesnės muzikos gerbėjas ir tarp festivalio dalyvių nėra jūsų dievinamų grupių, sunku rasti priežasčių, kodėl turėtumėt viską metę savaitgalį lėkti į Zarasus. 

Mažesnieji savaitgalio festivaliai

Summer Music Fest’15: Rugpjūčio 1–2 d. Šilalės rajone, Varnių regioniniame parke, Požerės stovyklavietėje rengiamas festivaliukas žada tris muzikines erdves, šiek tiek sporto ir visai neblogą elektroninės muzikos kūrėjų sudėtį. Gardens Of God, Mindaugėlis, Rembo, Saulty, AnnaHanna, Dtekk – net per gerai tokiam iš niekur atsiradusiam mažyliui. Jeigu jums su elektronine muzika pakeliui ir savaitgalį planavot pasiblaškyt po Žemaitiją, turėkite šitą renginį omenyje.
Daugiau informacijos: summermusic.lt

Aš toks vienas 2015: Rugpjūčio 1–2 d. Telšiuose, prie nuostabaus Germanto ežero, jau penktą kartą vyks šitas mini festivalis keistu pavadinimu. Neapsigaukit! Pavadinimas slepia ne kažkokį verksmingų bardų suvažiavimą, o tokių atlikėjų, kaip BIX, „Colours Of Bubbles“, „Condor Avenue“, „Freaks on Floor“ ar Sauliaus Prūsaičio pasirodymus. Ir viskas nemokamai!
Daugiau informacijos „Facebook“ (paieškokit renginio „Aš toks vienas“).

Festivalio „Yaga“ akimirka / Organizatorių nuotr.

Savas festas 2015: savanorystės idėją puoselėjantis festivalis rugpjūčio 1–2 dienomis vyks prie Trakų, Rėkalnyje. Jį jau antrą kartą organizuoja Europos savanorių tarnybos asociacija. Dienomis čia vyks gausybė veiklų, nuo oratorystės mokymų iki žaidimų ir senovinio maisto dirbtuvių, o vakare gros „Baltasis kiras“, „Mėtų vėjas ir Benignas“ bei dar keletas kitų beveik niekam nežinomų atlikėjų.
Daugiau informacijos „Facebook“ (paieškokit renginio „savas festas“) arba saltes.net

Vilniaus plunksna 2015: rugpjūčio 2 dieną Vilniuje, Lukiškių aikštėje įvyks tradicinė badmintono ir muzikos šventė „Vilniaus plunksna“, šiemet truputį pastiprinusi muzikinę dalį ir jau pretenduojanti į vienos dienos miesto festivalio vardą. Čia visada smagu, daug veiksmo, daug azarto, o dabar bus ir muzikos: dieną gros DJ Swix ir Samuel Tange, o po pietų – „Midnight Special“, „Lady Gothenburg“ ir „Condor Avenue“. Visai geras būdas užbaigti savaitgalį. 

Festivalio „Yaga“ akimirka / Organizatorių nuotr.