Satyrinį projektą pristatęs Tadas Vidmantas mielai nuplėštų kaukes komentatoriams

Tadas Vidmantas / Luko Balandžio / 15min nuotr.
Autorius: System
Publikuota: 2017-02-09 11:37
„O rytojus – toks veidmainiškas užuojautos ieškojimas, net sunku papasakoti“, – poetiškai mintijo Artūrka. Greičiausiai paklausite, kas gi tas Artūrka, kad reikia apie jį rašyti? Jis – jūsų kaimynas, draugas, brolis, tėvas, o galbūt net ir jūs pats. Sakote, nesąmonė? Tačiau jūsų visų lūpomis ir kalba Artūrka.

Režisierius Tadas Vidmantas ir programuotojas Jonas Lekevičius sukūrė dirbtinį intelektą (D.I.), o programą pavadino „Artūrka“. Jam sukurti buvo nuskanuota 750 tūkst. anoniminių komentarų iš populiariausių lietuviškų interneto puslapių. Iš šių duomenų algoritmas kuria žodžių junginius, iš kurių ir gimsta nauji komentarai.

Taigi, jei per pastaruosius kelis mėnesius miklinote pirštus rašydami naujienų portaluose komentarus, gali būti, kad „Artūrka“ naudoja jūsų užrašytus žodžius.

Dygus, stokojantis logikos ir elementarių gramatikos žinių – toks yra „Artūrka“. Poetiškų komentarų, kaip antai pradžioje minėtas, nėra daug. Šis projektas yra skirtas atkreipti visuomenės dėmesį į anoniminių komentarų problematiką.

Tado Vidmanto ir Jono Lekevičiaus satyrinis meno projektas „Artūrka“
Tado Vidmanto ir Jono Lekevičiaus satyrinis meno projektas „Artūrka“

Apie „Artūrkos“ atsiradimą Žmonės.lt kalbasi su projekto autoriais T.Vidmantu ir J.Lekevičiumi.

Kaip gimė „Artūrkos“ idėja?

Tadas: Maždaug penkis kartus per metus nesusilaikau ir atsidarau paskaityti komentarus naujienų portaluose. Visada juos uždarau jausdamasis panašiai: kaip įkritęs į purviną, smirdančią balą... Jau seniai pastebėjau tendenciją, kad naujienų portalų komentarų skiltis yra tamsi, šalta vieta. Visi komentarai turi kažką bendro, tik buvo sunku išreikšti žodžiais ką tiksliai.

Pagalvojau, kaip būtų, jei kompiuterį išmokytume rašyti tokius pačius piktus, tamsius, kvailus komentarus. Kadangi pats programavimo įgūdžių neturiu, parašiau Jonui. Jam idėja irgi patiko, pradėjome dirbti.

Apskritai, kodėl nusprendėte jį sukurti?

Tadas: „Artūrka“ yra satyrinis meno projektas. Norėjom atkreipti dėmesį į anoniminių komentarų, kaip reiškinio, daromą žalą. Manome, kad internetas neturėtų veikti kaip kaukė, kurią užsimovęs gali nusimesti atsakomybę. O būtent anoniminiai komentatoriai peza didžiausias nesąmones. Kartais netyčia, o kartais tyčia, norėdami pakenkti.

Taip, gyvename laisvoje šalyje ir visi turime teisę demonstruoti savo intelektą, bet manau, kad komentavimas nerodant savo vardo yra tiesiog kiaušų neturėjimas. Te neįsižeidžia feministės. (Šypsosi.)

Kaip Artūrka „parašo“ komentarus?

Jonas: Artūrka veikia „Markov“ grandinių principu – statistiškai nuspėja, koks žodis gali eiti po prieš tai buvusio, ir taip sukuria gana rišlius sakinius. Kuo daugiau duomenų, tuo įdomesnės grandinės yra įmanomos, todėl parašiau programą, kuri surinko visus anoniminius komentarus iš lietuviškų naujienų portalų. Surinkti 750 tūkstančių komentarų, parašyti per 4 mėnesius, yra medžiaga, kuria ir buvo apmokytas „Markov“ modelis.

Tado Vidmanto ir Jono Lekevičiaus satyrinis meno projektas „Artūrka“
Tado Vidmanto ir Jono Lekevičiaus satyrinis meno projektas „Artūrka“

Ar jis tikrai „dirbtinis idiotas“? Su kolegomis juokavome, kad kai kurie komentarai skamba lyg haiku, o kiti – lyg reklaminiai šūkiai.

Tadas: Čia labiau žodžių žaismas ir generalizacija. D.I. reiškia „dirbtinis intelektas“ arba „dirbtinis idiotas“. Tiesiog reikėjo stipraus, skambaus pavadinimo.

Savo puslapyje įspėjate, kad kai kurie komentarai rasistiški, homofobiški ar turi kitą neigiamą atspalvį. Nebijote būti patraukti atsakomybėn už neapykantos kurstymą?

Tadas: Tie komentarai nei mano, nei Jono. Juos sugeneravo kompiuteris, kuriam mes davėme perskaityti daugybę tikrų komentrarų. Ar kas nors bandys kompiuterį traukti atsakomybėn? Ir ar tikrai kiekvienas tikras anonimas yra patraukiamas atsakomybėn už savo kvailą išmintį? Kaip ir sakiau, tai yra satyrinis meno projektas. Man pačiam absoliuti dauguma „Artūrkos“ komentarų yra nepriimtini.

Jonas: Jei kas nors nori paduoti „Artūrką“ į teismą, pažadu jog visi parodymai bus irgi sugeneruoti iš ankstesnių pasisakymų teisme!

Tado Vidmanto ir Jono Lekevičiaus satyrinis meno projektas „Artūrka“
Tado Vidmanto ir Jono Lekevičiaus satyrinis meno projektas „Artūrka“

Ar patys kada nors skaitote komentarus naujienų portaluose?

Tadas: Kiek įmanoma stengiuosi neskaityti. Bet kartais paslystu...

Jonas: Beveik niekada, net ir šiam projektui iškart suprogramavau robotą, kuris surinktų visus už mane ir apsaugotų nuo traumos kopijuojant rankomis. Tikrai sutinku, kad ta anoniminė sekcija visada yra tokia tamsi šalta vieta, kur nesinori eiti.

Ar esate kada nors parašę anoniminį komentarą?

Tadas: Esu. Bet tik dėl to, kad reikėjo bent lašo logikos kvailoje diskusijoje.

Projektas „Artūrka – dirbtinis idiotas“ dalyvauja Lietuvos interneto apdovanojimuose „Login“, interneto svetainės kategorijoje.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai