Šaltibarščiams skirto pašto ženklo autorė Ugnė Žilytė: „Kaimynas sakė – dabar tikrai patekau į istoriją“

Ugnė Žilytė ir jos kurtas pašto ženklas Šaltibarščiai / Lilijos Valatkienės nuotr.
Ugnė Žilytė ir jos kurtas pašto ženklas Šaltibarščiai / Lilijos Valatkienės nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-10-28 12:31
AA

Menininkės Ugnės Žilytės sąskaitoje – sukurti ir išleisti trys pašto ženklai. Nors kasdienių jos darbų sąrašas, atrodo, begalinis, ji stengiasi atrasti laiko ir pašto ženklų kūrybai – priešaky dar ne vieno jos kurto pašto ženklo leidyba. Autorė įsitikinusi, kad pašto ženklai yra svarbi kultūros dalis, tad motyvacijos šiai kūrybinei sričiai atranda nesunkiai.

„Daugelis turbūt nesusimąstome, kad mus nuolat supa dailininkų ir dizainerių darbai: ir troleibuso bilietėlį, ir koncertą reklamuojantį plakatą sukūrė dailininkai. Taigi, darbas taikomosios dailės srityje yra svarbus ir prasmingas. Pašto ženklai nėra išimtis. Tai yra neatsiejama mūsų kultūros dalis“, – sako menininkė Ugnė Žilytė.

Per kelis pastaruosius metus autorė sukūrė tris pašto ženklus, kuriuos išleido Lietuvos paštas. Pirmasis, išleistas 2019 m. rugsėjį, skirtas paminėti Juozo Tumo-Vaižganto 150-osioms gimimo metinėms. Šiame ženkle šalia rašytojo portreto vaizduojamas ir jo neišskiriamas bendražygis – taksų veislės šuo Kaukas. Autorė prisimena, kad atiduodama šį darbą konkurso komisijai žinojo, jog pavaizduoti ženkle rašytojo augintinį buvo gera mintis.

Bene daugiausiai atgarsio sulaukęs U.Žilytės kurtas pašto ženklas – išleistas šią vasarą tema „Kulinarinis paveldas. Šaltibarščiai“. Pasak jos, visuomenės atsiliepimai suteikė daug malonių emocijų: „Labai mėgstu šį patiekalą, turbūt todėl ir ženklas gerai pavyko. Ironiškai šyptelėjau, bet vėliau beveik susigraudinau, kai kaimynas, pamatęs mano šaltibarščius, pasakė, jog dabar tai jau tikrai patekau į istoriją“.

Ugnė Žilytė / Lilijos Valatkienės nuotr.

Pašto ženklas, kuriuo labiausiai didžiuojasi pati kūrėja, išleistas vos prieš kelias savaites – jis skirtas paminėti 100-osioms popiežiaus Šv. Jono Pauliaus II gimimo metinėms. Autorė pastaraisiais metais nemažai kuria portreto žanre, o minėtame pašto ženkle vaizduojamas popiežiaus portretas dar lyg šiol niekur neregėtas – jį autorė sukūrė remdamasi mažiausiai 15 skirtingų nuotraukų, labai norėjo perteikti šiltą, gyvą šio popiežiaus žvilgsnį – tokį, kokį atsimena daugelis pasaulio žmonių.  

U.Žilytė įsitikinusi, kad dalyvavimas konkursuose – natūrali aktyviai kuriančio menininko praktika, tad ji nuolat dalyvauja grafikos meno bienalėse, trienalėse bei kitose vaizduojamosios dailės parodose.

Vedama šios minties neatsispyrė sudalyvauti ir 2018 m. organizuotame pašto ženklų konkurse. Iki šiol menininkė dalyvavo jau trijuose tokiuose konkursuose. Kūrėja kukliai prasitaria, kad kol kas visos jos pateiktos paraiškos ženklų konkursams laimėjo prizines vietas. Tiesa, išleidžiami tik pirmosios vietos laimėtojų kurti pašto ženklai. Menininkės požiūris į konkursus yra paprastas: „Kam dalyvauti, jei jauti, kad nelaimėsi?“

Ugnė Žilytė / Lilijos Valatkienės nuotr.

Konkursams ji pateikia tik tuos projektus, kurie pačiai patinka. Daugiausiai laiko U.Žilytė sugaišta rinkdama medžiagą, tyrinėdama temą, ieškodama plastinio jos sprendimo, kitaip tariant – kuriant idėją.

Nors menininkė gyvena darbų sūkuryje – yra kultūros žurnalo „Literatūra ir menas“ dailininkė, dėsto grafiką ir piešimą Nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje, o šalia to ruošiasi kasmetinei personalinei parodai – ji atranda laiko dalyvavimui įvairiuose konkursuose. Vienas jų – neseniai pasibaigęs Lietuvos pašto konkursas 2021 m. leidžiamų pašto ženklų kūrimui. Autorė prasitaria, kad dviejų pašto ženklų serija pasirodys dar prieš šių metų didžiąsias šventes, o kitais metais – ir dar vienas.

Kokiais pašto ženklais iki šiol pavirto U.Žilytės idėjos, galima matyti galerijoje:

Ugnė Žilytė ir jos kurti pašto ženklai (6 nuotr.)