Šakiai aplenkė didmiesčius – už gana kuklią sumą įrengtas moderniausias kultūros centras

Šakių kultūros centro atidarymo akimirka
Šakių kultūros centro atidarymo akimirka
Kristina Kučinskaitė
Šaltinis: Žmonės
2018-09-28 21:21
AA

Jo Ekscelencija Prezidentas Valdas Adamkus ir Kultūros ministrė Liana Ruokytė Johnsson tapo vienais pirmųjų žmonių, galėjusių pasidžiaugti po trejų metų trukusios rekonstrukcijos atidaromais Šakių kultūros namais. Teigiama, kad pastatas, kuriame sutelktos jį multifunkciniu paverčiančios techninės galimybės, šiuo metu yra moderniausios tokio pobūdžio objektas Lietuvoje, gerokai lenkiantis tiek Kauno, tiek Vilniaus, tiek kitų miestų kultūros centrus.

Tam, kad būtų galima įsitikinti Šakių kultūros centro savybėmis, per pusvalandį trukusį šou jo pagrindinėje scenoje, kuri tai kilo, tai leisdavosi, tai virsdavo ore pakibuliais laipstais ar orkestro duobe, pasirodė apie 300 atlikėjų – danininkų, šokėjų, akrobatų, gimnastų.

Šakių kultūros centro atidarymo akimirka / Teodoro Biliūno nuotr.

„Akustika, šviesos, garsas, scena – visam skirta labai daug dėmesio. Šakiuose nuo šiol galės vykti itin kokybiški pasirodymai, vykti spektakliai, koncertai, laidų filmavimai“, - sakė Šakių kulūros centrui vadovaujantis ir jo rekonstrkciją iniciavęs Raimondas Januševičius, pridurdamas, jog beveik 400 žiūrovų talpinantis pastatas pirmiausia skirtas vietos kolektyvų repeticijoms bei renginiams.

Šakių kultūros centro atidarymo akimirka / Teodoro Biliūno nuotr.

Centras unikalus ir tuo, jog jame numatyta speciali vieta kiekvienam rajone ir mieste veikiančiam kolektyvui, išnaudojant visas moderniausias akustines ir kitas įrengimo sistemas. Štai, pavyzdžiui, vienu metu kartu su orkestru čia skirtingose erdvėse gali repetuoti folklorinis ansamblis, šokių kolektyvas, choras. Tuo pačiu metu gali vykti koncertas salėje ir jie vieni kitiems savo skleidžiamais garsais netrukdys.

„Tokios salės reikėtų ir Kaunui, ir Vilniui. Dabar didmiesčiai gali tik žavėtis Šakiais“, - sakė atidarymo režisūra besirūpinusi Rasa Micachienė.

Šakių kultūros centro atidarymo akimirka / Teodoro Biliūno nuotr.

Analogiškai panašiomis erdvėmis, su integruotomis ypatingomis salės transformacijos sistemomis, gali didžiuotis Estijos Johvi Concert Hall, Ispanijos Sala Corporativa BBK ar Vokietijos Kulturzentrum Kurhaus Bad Hamm centrai.

„Daug gastroliuojame su cirku. Stebėjome pasirodymus garsiausiuose ir moderniausiuose teatruose Europoje ir už jos ribų. Viskas, kas šiandien yra techniškai geriausia ir moderniausia, atvežėme į Šakius”, - sako Šakių Kultūros centro direktorius ir ilgametis cirko vadovas R.Januševičius.

Pagrindinėje salėje sumontuotos stumdomos „Figueras“ sėdimų vietų sistemos, kurios visiškai kompensuoja pakilimo kampą, tad žmogus gali sėdėti ir stebėti veiksmą scenoje tiek ant lygių grindų, tiek amfiteatriniu režimu. Sistema suprojektuota taip, kad esant poreikiui kėdės gali būti pašalinamos iš salės vos per keletą minučių ir paliekama tuščia erdvė. Jos perkeliamos į specialią saugyklą tame pačiame salės lygmenyje kaip ir salės grindys arba kėdės suvažiuoja ant specialios platformos, kuri jas nuleidžia į saugojimo vietą.

Pati scenos platforma irgi ypatinga. Ir nors ji kiek nusileidžia Klaipėdos dramos teatro sistemoms, bet taip pat yra unikali ir išskirtinė, turint net keturias funkcijas. Tai scenos grindys, choro laiptas, žiūrovų salės grindys ir orkestrinė duobė. Ji suprojektuota taip, kad kėdės suvažiuoja ant orkestrinės platformos, nusileidžia į apačią, suvažiuoja po scena ir dar lieka erdvės.

R. Januševičius šypsosi išgirdęs klausimą, kaip prieš 60 metų pastatytą ir neremontuotą objektą jam pavyko paversti technikos stebuklų rinkiniu vos už 2,6 mln. eurų: „Daug Šakių patritų sutikau. Visi norėjo gero“. 

Šakių kultūros centro atidarymas (58 nuotr.)
+52