Sąjunga, kuria mažai kas tikėjo: karalienė Elizabeth II ir princas Philipas švenčia 70-ąsias vestuvių metines

Karalienė Elizabeth II su sutuoktiniu princu Philipu švenčia vestuvių metines / „Scanpix“ nuotr.
Karalienė Elizabeth II su sutuoktiniu princu Philipu švenčia vestuvių metines / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: „Žmonės“
2017-11-20 10:00
AA

Lapkričio 20 dieną Didžioji Britanija ir karališkoji šeima mini karalienės Elizabeth II (91) ir princo Philipo (96) septyniasdešimtąsias vestuvių metines. Yra ką švęsti: nė viena pora, valdžiusi Angliją, nebuvo susieta santuokos taip ilgai!

Besibaigiantis ruduo buvo nelengvas karališkajai šeimai – skandalas dėl Jos Didenybės investicijų lengvatinio apmokestinimo zonoje, dviprasmiški princo Harry ir Meghan Markle santykiai, nutekėję karalienės skrydžių maršrutai iš Hitrou oro uosto. Negali sakyti, kad pikantiškų istorijų nebūta anksčiau (Anglijos monarchijos biografija – begalinė skyrybų, mirčių ir nukirstų galvų istorija), tačiau karaliams šiandien keliami didesni reikalavimai negu ne tokioje jau tolimoje senovėje. Ir nors britų karališkoji šeima – pelningas eksporto produktas ir turistų traukos elementas, vis pasigirsta klausimas: o kam gi Didžiajai Britanijai toks nepigus atavizmas?!

Kol gyva Jos Didenybė, tie balsai gana tylūs. Kaip bus ateityje – parodys laikas, o kol kas karališkoji pora suteikia dar vieną progą švęsti. Tiesa, platininis jubiliejus minimas gana kukliai. Karališkoji monetų kalykla išleido jubiliejines 5 ir 20 svarų sterlingų monetas su princo ir karalienės profiliais. Londono kulinarijos mokyklos „Le Cordon Bleu“ auksarankiai meistrai iškepė trijų metrų aukščio tortą iš 700 kiaušinių ir 18 litrų romo – kopiją to, kuriuo svečiai andai vaišinosi per vestuves. Viršutinis sluoksnis – dovana karališkajai šeimai, kiti trys bus išdalyti labdaros įstaigoms ir ligoninėms.

Karalienė Elizabeth II su sutuoktiniu princu Philipu švenčia vestuvių metines / „Scanpix“ nuotr.

Kitaip nei švenčiant auksines ir deimantines metines, ištaigingų renginių nebus, tik nedidelis vakarėlis šeimai ir draugams Vindzoro rūmuose. Sakoma, jog senoji pora pernelyg pavargusi, be to, daugelio artimų bičiulių, kuriuos norėtų matyti šventėje, jau nebėra. Vien per pastaruosius dvylika mėnesių karalienė prarado dvi artimas bičiules – Elizabeth Longman ir jos pusseserę Margaret Rhodes. Taip pat princo Philipo pusseserę grafienę Mountbatten.

O juk 1947 metų lapkričio 20 dieną Vestminsterio abatijoje, kur tuokėsi tada dar princesė Elizabeth ir Edinburgo hercogas Philipas Mountbattenas, susirinko per du tūkstančius svečių, tarp jų buvo šeši karaliai ir septynios karalienės. Dar 200 milijonų klausėsi per radiją transliuojamos ceremonijos.

Kone visas Londonas susirinko Trafalgaro aikštėje, pro kurią princesė Elizabeth su tėvu, karaliumi Jurgiu VI, vyko į Vestminsterio abatiją / Vida Press nuotr.

Romantiška poros meilės istorija ne kartą aprašyta ir rodyta filmuose. Serialas „Karūna“ rodomas ir dabar, o Ingrid Seward, žurnalo „Majesty“, autoritetingo mėnraščio, skirto Europos aristokratijai, vyriausioji redaktorė, parašė knygą „My Husband and I“, dar kartą primenančią, kaip trylikametė karaliaus Jurgio VI pirmagimė sutiko šaunų aštuoniolikmetį karo laivyno leitenantą, antros eilės pusbrolį ir Graikijos bei Danijos princą, tiesa, be realaus sosto.

Princo tėvas, Graikijos karalius Konstantinas I, buvo priverstas atsisakyti sosto po Pirmojo pasaulinio karo, šeima bėgo iš šalies be cento kišenėje. Anglijoje princo motina susirgo proto negalia, tėvas paliko šeimą ir beveik atvirai apsigyveno su meiluže. Philipas leido vaikystę mokyklose-internatuose, o paskui įstojo į Dartmuto karališkąjį jūrų laivyno koledžą, jame 1939-ųjų vasarą ir apsilankė karalius Jurgis su dukra.

Princesė Elizabeth ir princas Philipas savo vestuvių dieną / Vida Press nuotr.

Užsimezgė laiškų romanas, princesė Elizabeth pasistatė gražiojo pusbrolio portretą prie lovos. Ir nors ne vienas karaliaus patarėjas teigė, kad jaunasis Graikijos princas, gražus kaip Apolonas ar kino žvaigždė, – netinkama partija būsimajai karalienei, kada gi meilė klausė patarėjų?! O ir princas narsiai atitarnavo Antrojo pasaulinio karo metus jūrų laivyne – tai turėjo pritildyti skeptikus, besipiktinusius Philipo vokiškumu (jo gyslomis teka Schleswigų, Holsteinų, Sonderburgų ir Glucksbergų kraujas, seserys buvo ištekėjusios už vokiečių aristokratų, nacių partijos narių).

1946 metais Škotijoje Philipas paprašė savo princesės rankos, ir ji iškart pasakė „taip“. Tėvas dar mėgino reikalauti palūkėti – jam atrodė, kad princesė, ką tik atšventusi dvidešimtmetį, per jauna. Karalienė motina irgi nebuvo sužavėta būsimojo žento, kurį vadino hunu (vėliau nuomonę pakeitė ir laikė jį tikru anglų džentelmenu). Tačiau įsimylėjusi princesė neketino nusileisti ir 1947-ųjų liepą karalius ir karalienė paskelbė apie sužadėtuves.

Philipo Mountbatteno bernvakaris su draugais iš jūrų laivyno ir dėde, pirmuoju Birmos grafu Louisu Mountbattenu / GETTY IMAGES nuotr.

Pasirengti karališkosioms tuoktuvėms (ir laimėti pavaldinių palankumą: pagal vieną laikraščio apklausą, 40 procentų skaitytojų buvo prieš Philipą) buvo likę penki mėnesiai. Per juos reikėjo pasisiūdinti suknelę – tebegaliojo karo metų apribojimai ir visos šalies merginos, sujaudintos princesės istorijos, siuntė jai savo kuponus įsigyti audinio. Tiesa, pagal kitus šaltinius, 200 tokių kuponų karališkajai šeimai skyrė vyriausybė. Kad ir kaip būtų buvę, Normano Hartnello sukurtas dramblio kaulo šilko apdaras, siuvinėtas perlais, įėjo į mados istoriją. O jaunikis – neturtingas it bažnyčios pelė, išvalė paradinę karininko uniformą ir – sklando gandų – ėjo prie altoriaus suadytomis kojinėmis.

Bet tai buvo geras ženklas porai, per septynis dešimtmečius atlaikiusiai nemažai išbandymų – nuo netikėtos karaliaus Jurgio VI mirties, kai per vieną naktį princo mylima moteris staiga tapo Jos Didenybe Elizabeth II, iki santuokos problemų, nuo nesutarimų, kaip auginti vaikus, iki sprendimų, kaip susidoroti su skandalais, persekiojusiais šeimą visą antrąją XX amžiaus pusę. Kas pasakys, kiek princui kainavo pastangos visada laikytis už žmonos nugaros ir groti antruoju smuiku (kažkada jis skundėsi esąs vienintelis vyras visoje Anglijoje, negalėjęs duoti vaikams savo pavardės).

Apie visas šitas problemas daug rašoma Ingrid Seward knygoje. Tačiau per septyniasdešimt metų princas ir karalienė tapo fantastiškais partneriais. Ir lapkričio 20-ąją tikrai turi ką švęsti. Galų gale tai proga jiems vėl sueiti po vienu stogu – išėjęs į pensiją princas Philipas leidžia dienas kotedže Sandringame, o karalienę pareigos laiko Londone. Sakoma, jog ji nepaprastai pasiilgsta savojo princo, ypač – tradicinių pusryčių su juo.

Karalienė Elizabeth II ir princas Philipas švenčia 72-ąsias vestuvių metines (47 nuotr.)
+41