S.Vaitulionis sukritikavo naują registracijos į restoranus tvarką: „Kodėl tai yra mokama?“

Saugirdas Vaitulionis
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2020-10-24 14:27
Komunikacijos specialistas bei žurnalo vyrams „L'Officiel Hommes“ redaktorius Saugirdas Vaitulionis susidūrė su naująja registracijos į restoranus bei barus tvarka. Penktadienį pavakarieniauti norėjęs vyras už registraciją restorane turėjo susimokėti. Pati suma, kaip teigia Saugirdas, juokinga, tačiau situacija privertė susimąstyti: „kodėl nėra galimybės rinktis?“. Prakalbo ir specialios registravimosi sistemos kūrėjai.

Portalui Žmonės.lt S.Vaitulionis pasakojo, kad nusprendęs nuvykti į savo pamėgtą restoraną, jis turėjo susimokėti už apsisprendimą pavalgyti. Situacija nustebino žinomą vyrą, todėl socialiniuose tinkluose jis užvedė diskusiją ir iškėlė viešą klausimą.

„Apie registracijas į barus ir restoranus.
Iš karto pasakau, kad tai yra labai gerai ir valio, bet... kodėl tai yra mokama? Ateini, nuskenuoji QR kodą, siunti sms – 0,2€, gauni patvirtinimą, siunti antrą sms, kad sutinki ir patvirtini. Suprantu, kad čia centai, bet pats principas. Kodėl aš turiu mokėti? Čia yra mokestis už tai, kad nori pavalgyti. Ne už tai, kad valgai, už maistą, gėrimus mes ir taip mokam. Čia yra lupikavimas už tai, kad nori pavalgyti. Kodėl aš už tai turiu mokėti? O rytoj reikės susimokėti už tai, kad atėjai balsuoti?“ – rašė S.Vaitulionis.

Saugirdas pridėjo, jog stebina ir tai, kad restoranams taikoma skirtinga tvarka, o jis asmeniškai, kaip klientas, neturėjo teisės pasirinkti – mokėti ar ne.

„Ar neturėtų būti viena sistema visiems restoranams? Nes yra ir nemokamų programėlių, tai kodėl – vienuose moki, kituose – ne?“, – klausė jis.

Žmonės.lt susisiekė su Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidente Evalda Šiškauskienė, kuri apie trumpųjų registracijos žinučių apmokestinimą plačiau pakomentuoti kol kas negalėjo.

„Visiems mums ši tvarka yra nauja, todėl ne visi niuansai yra aiškūs. Kiekviename restorane taikomi skirtingi reikalavimai, kai kur QR kodų net nėra ir užtenka nuėjus užsiregistruoti pasakant savo vardą, pavardę ir telefono numerį. QR kodai ir registracija žinutėmis tikriausiai veikia labiau užimtose vietose, kas leidžia paprasčiau suvaldyti gaunamą informaciją“, – komentavo ji.

InBar registracijos sistemą renkasi patys restoranai

Programėlė InBar buvo sukurta sostinės naktinio pasilinksminimo vietoms atstovaujančio Vilniaus naktinio aljanso iniciatyva, kad lankytojams nereikėtų pildyti anketų. InBar sistema įstaigoms nieko nekainuoja, o lankytojui, tuo tarpu, sistemos žinutė atsieina 20 euro centų, įskaitant PVM.

Sistemą administruoja VšĮ Muzikos eksporto fondas. Pajamos panaudotos serverių nuomai, programavimui, administravimui ir projektams padėti muzikantams. Visas ataskaitas įmonė žada skaidriai teikti savo oficialiame puslapyje.

InBar sistemą sukūrė Markas Adamas Haroldas ir Danielius Visockas Vilniaus naktiniam aljansui rugpjūčio mėnesį, nes sveikatos apsaugos ministras pasakė, kad yra problema, jog COVID-19 viruso atveju valdžiai sunku atsekti žmones, kurie lankėsi maitinimo įstaigose, baruose ir naktiniuose klubuose.

Markas Adamas Haroldas pakomentavo S.Vaitulionio situaciją.

„Ši sistema nebūtina, yra kitų būdų registruoti, bet mūsų sistema greičiausia, saugiausia ir patogiausia. Na, ir esame ne pelno siekanti organizacija, tad nusprendžiame surinkti pinigus muzikantams, nes jiems šiais laikais sunku. Paleisime konkursus, pirksime jiems pamokas ir įrangą. Mes ir mūsų klientai galvoja, kad tai yra gera idėja. Jūs turite laisvę nesutikti“, – rašė po viešu Saugirdo įrašu jis. Ir pridėjo, kad nesutikdamas, jis gali rinktis kitą vietą.

Apie naują tvarką pranešta trečiadienį

BNS spalio 21-ąją pranešė, jog laisvalaikio ir pramogų vietose, viešojo maitinimo įstaigose, restoranuose, kavinėse, baruose, naktiniuose klubuose ir kitose pasilinksminimo vietose lankytojams nuo šiol reikės registruotis.

Vyriausybė trečiadienį šia nuostata papildė nutarimą dėl valstybės lygio ekstremaliosios situacijos.

Nustatyta, kad registracija bus vykdoma pagal valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas sąlygas.

Oficialiai ši tvarka įsigalioja nuo spalio 26-osios, pirmadienio.

Privalės užtikrinti duomenų saugumą

Viešojo maitinimo įstaigos, registruojančios klientus, privalės užtikrinti tinkamą jų duomenų apsaugą, BNS sakė Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI).

„Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas asmens duomenų tvarkymo nedraudžia, tačiau nustato reikalavimus, kurių būtina laikytis, siekiant užtikrinti, kad asmens duomenys būtų tvarkomi teisėtai“, – BNS ketvirtadienį sakė VDAI Teisės skyriaus patarėja Raminta Sinkevičiūtė-Šečkuvienė.

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija atkreipė dėmesį, kad viešojo maitinimo įstaigos rinkti galės tik tuos asmens duomenis, kuriuos būtina, o juos tvarkyti galės tik teisės akte nustatytu tikslu. „Pavyzdžiui, šie asmens duomenys negalės būti naudojami tiesioginei rinkodarai“, – BNS teigė R. Sinkevičiūtė-Šečkuvienė.

Be to, surinkti asmens duomenys turės būti saugomi tik tam tikrą nustatytą laikotarpį, o įmonės privalės užtikrinti tinkamą jų apsaugą, nustatant, kas ir kaip duomenis rinks, kur ir kaip jie bus saugomi, kas turės prie jų prieigą bei kam jie galės būti perduoti. Taip pat asmenims turės būti pateikta informacija apie jų asmens duomenų tvarkymą.

Naujausi straipsniai