Rusijos melu apie Mariupolio ligoninę patikėjęs Ž.Tratas sulaukė kirčių: „Gėda!“

Žilvino Trato komentaras feisbuke apie Mariupolio ligoninės susprogdinimą / BNS ir soc. tinklo nuotr.
Žilvino Trato komentaras feisbuke apie Mariupolio ligoninės susprogdinimą / BNS ir soc. tinklo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-03-13 13:40
AA

Karo Ukrainoje metu subombarduotų Mariupolio gimdymo namų vaizdai visame pasaulyje sukėlė pasipiktinimą makabrišku Rusijos kariuomenės išpuoliu prieš beginkles nėščias moteris ir vaikus, tačiau Rusijos propaganda net tokioje vietoje sugeba skleisti įžūlų melą teigiant, kad neva gimdymo namai „jau seniai nebeveikė ir buvo patapę „neonacių“ ukrainiečių kariniu batalionu“. Panašu, kad ši ciniška propaganda supainiojo ir aktorių Žilviną Tratą, kurio komentaras socialiniame tinkle apie šį išpuolį papiktino ir žinomus žmones.

Susprogdinti Mariupolio gimdymo namų vaizdai apskriejo pasaulį – šis žiaurus Rusijos kariuomenės išpuolis šokiravo visą pasaulį. Nuotraukos, kuriose matomos sugriautos gimdymo palatos, ar iš apgriuvusios patalpos bėganti sužalota nėščioji, abejingų nepaliko, o pats išpuolis sulaukė visuotinio pasmerkimo.

Vis dėlto Rusijos propaganda net tokioje situacijoje sugebėjo viską nupiešti kitomis spalvomis: meluoja, kad minėta rusų karių sugriauta medicinos įstaiga „jau seniai neveikia“, tačiau ja naudojasi „neonacių“ ukrainiečių karinis batalionas, kuris prieš tai iškraustė darbuotojus, o nėščia kruvinu veidu evakuojama moteris neva naudojo „labai tikrovišką makiažą“, kad atrodytų, jog ji buvo sužeista, o tada buvo užfiksuota surežisuotoje scenoje.

Šis melas, panašu, supainiojo ir aktorių Žilviną Tratą, kuris socialiniame tinkle su kitu vyru diskutuodamas apie minėtą įvykį rašė: „Panašu, kad fake. Kad buvo namai uždaryti kovo 2 dieną, ir paversti į Azov būstinę. Pasirodo nuotraukos profesionalaus fotografo, o jose garsios blogerės ir t.t. Jau niekuo nebetikiu...“

Žilvino Trato komentaras feisbuke apie Mariupolio ligoninės susprogdinimą

Dėl tokio jo įrašo pakraupo aktorius Marius Čižauskas, išsakęs savo nuomonę apie Ž.Trato komentarą.

„Kartojau, kad raganų medžioklė man svetima, bet viena girtam aiškiai neišartikuliuoti savo pozicijos, kita sąmoningai užsiimti kenkėjiška veikla. Yra toks aktorius Tratas. Apie jį jau daug kas rašė… Bet kadangi jis yra mano profesijos lauko žmogus ir mes turim daug bendrų pažįstamų, kolegų, norėčiau atkreipti dėmesį ir aš.

Iki Rusijos invazijos į Ukrainą, jis pradėjo budint tautą ir kovoti su ta nepakeliama prievarta, kuri įsigaliojo su pandemija. Nors dabar liko tik kaukės, Trato kova nesibaigė. Jis toliau postringauja apie „Lietuvos demokratijos likučius“ ir skleidžia savo „alternatyvią nuomonę“. Gali turėti kokias nori politines pažiūras, gali būti prieš skiepus, bet kai kalbėdamas apie subombarduotus gimdymo namus Ukrainoje, išsiaiškini, kad čia fake, vadinasi šoki konkrečiai pagal Kremliaus dūdelę.

Tratas nežino, ar 100 proc. taip yra ir jis sako apkritai nežino kuo dabar galima tikėti, o tai kad negalima niekuo pasitikėti, kad yra dvi medalio pusės, yra dar viena nata Kremliaus dūdelėje.

Tratas visus kas ji kritikuoja vadina išplautom smegenim, tą darė ir per pandemiją, tą daro ir dabar per karą, bet tuo pačiu džiaugiasi savo gerbėjų gretomis, tarp kurių ne maža dalis botų ir anketų be vardų ir pavardžių.

Kai komentare Tratui parašiau, kad jis yra „naudingas idiotas“, subėgo tie gerbėjai diskutuoti apie intelektą, vienas net susprogo, neatlaikius facebooko patikros. Norėčiau tikėti, kad Tratas yra tiesiog „naudingas idiotas“, bet gali būti ir liūdniau, nes turi būti normaliai durnas, kad nematyti savo auditorijos, nesugebėti jos indentifikuoti ir neatkreipti dėmesio kokios idėjos ją maitina“, – rašė M.Čižauskas.

Ž.Trato komentaras pro akis nepraslydo ir komunikacijos specialistui Alkui Paltarokui, kuris tokią aktoriaus poziciją pavadino tiesiog gėda.

„Žilvinai, bet gi taip gali susigadinti savo karjerą, arba jau susigadinai. Nejaugi nori į garsių nevykėlių klubą „ruskij vojenij karabl idi n******“?

James Tratas, tavo postai ir komentaras, jog Mariupolio gimdymo namų bombardavimas yra „fake“ paimtas iš Rusijos dezinformacijos kanalų, kurie jau mažai pasiekiami, youtube pats žiūrėjai ar draugai iš Maskvos atsiuntė?

Suprantu ten Maskvoje dukrytė, ir seni „draugai“, bet smegenys tavo čia galvoje ar kur? Dar vienas tavo šedevras: „kas liečia konkrečiai Lietuvą, tai mes pralaimėsime visais galimais atvejais“. Suprask, tu pats viską jau pralaimėjai. Gėda!“ – socialiniame tinkle rašė A.Paltarokas.

Žmonės.lt sekmadienį susisiekus su pačiu Ž.Tratu ir paparašius pakomentuoti savo nuomonę Mariupolio išpuolio klausimu, aktorius savo mintį išdėstė plačiau.

„Pripažįstu, kad galbūt neteisingai išsireiškiau. Turėjau omenyje tai, kad aš abejoju, ar tai tiesa, ar netiesa. Neturiu šimtaprocentinės nuomonės šiuo klausimu, todėl, kad kai pradėjau sekti karo veiksmus, supratau, kad labai daug fake naujienų – ypatingai daug iš Rusijos pusės, tačiau nemažai ir iš Ukrainos pusės. Pradėjau domėtis įvairiuose kanaluose ir supratau, kad dažnai nėra vienos tiesos. 

Mano tikslas tebuvo padiskutuoti, nes apie Mariupolį radau skirtingos informacijos. Taip, ji nebuvo šimtu procentų patikrinta, todėl turėjau išsireikšti švelniau, iškeliant tiesiog klausimą, kad ne viskas galbūt yra taip, kaip pateikiama. Neturėjau omeny, kad tai yra šimtu procentų fake“, – Žmonės.lt sakė jis.

Žilvinas Tratas / Irmanto Gelūno nuotr.

Ž.Tratas teigė, kad šiuo pokalbiu tenorėjo padiskutuoti ir nesiekė viešumo, todėl minėtą komentarą jau pašalino.

„Kitame komentare aiškinau, kad visko gali būti, kad galbūt ta raketa pataikė per klaidą ne ten, kur buvo planuota... Visaip galėjo būti. Diskutavome su vienu žmogumi ir tiek. Būčiau žinojęs, kad pradės platinti, galbūt išvis nebūčiau diskutavęs, bet dabar tokie laikai, kai visi vieni kitus medžioja.

Nesakau, kad karo nėra, ar kad Putinas daro kažką teisingai – piktinuosi tuo, kad labai daug dezinformacijos, kuri, deja, sklinda ne tik iš Rusijos pusės, kaip kad priimta manyti. Deja, tai vyksta visur. Mane tai erzina, nes man aukščiausia vertybė yra tiesa“, – komentavo Ž.Tratas.

Atsakomybė už karo nusikaltimų neigimą ar viešą pritarimą jiems

 
Anot Lietuvos Respublikos Konstitucijos, laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją yra nesuderinama su nusikalstamais veiksmais – tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymu, šmeižtu ir dezinformacija.
 
Lietuvoje karo propaganda yra draudžiama.
 
Baudžiamoji atsakomybė už viešą pritarimą tarptautiniams nusikaltimams, jų neigimą ar šiurkštų menkinimą yra numatyta ir Baudžiamajame kodekse, pagal kurio nuostatas, tam, kas viešai pritarė Lietuvos Respublikos ar ES teisės aktais arba įsiteisėjusiais Lietuvos Respublikos ar tarptautinių teismų sprendimais pripažintiems genocido ar kitiems nusikaltimams žmoniškumui arba karo nusikaltimams, juos neigė ar šiurkščiai menkino, gresia laisvės atėmimo iki 2 metų bausmė.
 
Baudžiamoji atsakomybė kyla kai viešas pritarimas tarptautiniams nusikaltimams, jų neigimas ar šiurkštus menkinimas padaromas grasinančiu, užgauliu ar įžeidžiančiu būdu arba dėl to būtų sutrikdyta viešoji tvarka.
 
Baudžiamoji atsakomybė taip pat taikoma už kurstymą prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę baudžiamoji atsakomybė numatyta BK 170 straipsnyje. Viešas tyčiojimasis, niekinimas, neapykantos skatinimas ar kurstymas diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį, pavyzdžiui, dėl tautybės, kilmės ir pan. gali būti baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki 2 metų.
 
Apie pastebėtus viešus pasisakymus, kurstančius neapykantą ar pritariančius karinei agresijai, galima pranešti Lietuvos policijai, Prokuratūrai, o taip pat interneto svetainės administratoriui prašant juos pašalinti.

Žmonės.lt primena, kad neigiamo visuomenės dėmesio dėl viešų pasisakymų karo tema taip pat sulaukė ir kiti pramogų pasaulio žmonės.

Tarp jų – skandalingasis atlikėjas Egidijus Dragūnas bei dizaineris Juozas Statkevičius, kuris po ažiotažą sukėlusio pasisakymo paliko savo pareigas mados žurnale.