Rusijos kino legenda Lija Achedžakova kreipėsį į rusus: „Netylėkite, mums vis vien jau „šakės“

Lija Achedžakova / Stop kadras ir „Vida Press“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Viena labiausiai pripažintų Rusijos aktorių Lija Achedžakova (83) niekada nevengė išreikšti savo pilietinės pozicijos ar pakovoti už tai, kas jai svarbu. Dar būdama 10 metų ji rašė laišką diktatoriui Stalinui, prašydama medicininės pagalbos savo motinai, sirgusiai tuberkulioze. Dabar ji atvirai smerkia ne tik Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, pradėjusį karą Ukrainoje, bet ir į agresiją abejingai žvelgiančius rusus.

Karas Ukrainoje L.Achedžakovą itin sukrėtė – legendinė aktorė gimė Dnipro mieste, dabartinėje Ukrainoje, nors jau daugelį metų gyvena Rusijoje.

V.Putinui pradėjus karą Ukrainoje, socialiniuose tinkluose buvo paskelbta, kad ne kartą Kremliaus pyktį užsitraukusi L.Achedžakova ukrainiečių kariams paaukojo 10 tūkst. JAV dolerių. Vis dėlto kovo 6 dieną „Youtube“ platformoje paviešintame interviu su rusų žurnaliste Katerina Gordejeva aktorė suskubo paneigti šią informaciją.

„Kažkas mano vardu sukūrė instagramo paskyrą ir paskelbė, kad aš neva finansuoju ukrainiečių armiją, – dar besiruošdama atviram interviu sakė rusų kino žvaigždė ir pridūrė niekada neturėjusi paskyrų socialiniuose tinkluose. – Aš net nemoku naudotis internetu. Kaip aš pervesiu tuos pinigus.

Lijos Achedžakovos interviu / Stop kadras

Kalbėdama su rusų žurnaliste K.Gordejeva, L.Achedžakova neslėpė – jai plyšta širdis žiūrint į karo Ukrainoje vaizdus. Išgirsti tokius žinomo žmogaus pareiškimus Rusijoje – reta galimybė. Paklausta, ar nesibaimina viešai smerkti Rusijos agresijos, Lija tik patikino – tai daryti privaloma.

„Aš negaliu žiūrėti, kaip jie žudo žmones. Kaip dega Charkivas, koks suniokotas Kyjivas… Žmonės be namų, gatvėse… Man gerklėje stringa gumulas, aš net miegoti negaliu…. Galite nekęsti Ukrainos, bet aš nesuprantu, dėl ko. Niekaip nesuprantu, kur matote tuos neofašistus?“ – retoriškai klausė ji, lyg primindama, kad karas Ukrainoje pradėtas neva siekiant išgelbėti gyventojus nuo neonacių ir fašistų.

Aktorė teigė niekuomet negalėjusi nusigręžti nuo neteisybės, tad ir interviu metu ji su pasipiktinimu kalbėjo apie savo kolegas, menininkus, kurie dėl galimybės ramiai dirbti teatre ar kine, nesmerkia karo Ukrainoje.

„Atėjo išgelbėti Donbaso, bet paaiškėjo, kad jie nori ir Mariupolio, ir kitų miestų. Ar nekeista? – retoriškai klausė ji. – Menininkai bijo kalbėti, nes bijo prarasti darbus, bet aš jų nesuprantu. Ką jie bando apsaugoti? Ar valdžią, kuri jiems duoda kažkokias privilegijas mainais į ukrainiečių gyvybes, į jų svajones?“ – kalbėjo Lija.

„Juk visi mes ten (Ukrainoje – red. past.) turime draugų – ir Kyjive, ir Charkive, kurį dabar bombarduoja“, – pridūrė Rusijos menininkų abejingumo nesuprantanti aktorė.

Lija Achedžakova / Stop kadras

Rusijos agresiją pasmerkę žmonės ne kartą ragino šios šalies piliečius išeiti į gatves ir nelikti abejingais karui Ukrainoje. Deja, protestuoti ryžosi retas – į Rusijos miestų gatves išėjo vos keli tūkstančiai žmonių, o ir šiuos greitai sutramdė OMON pareigūnai.

Kovo 6 dieną „Youtube“ platformoje paviešintame interviu L.Achedžakova darkart ragino plačiąją Rusijos visuomenę netylėti, nepateisinti Putino pradėto karo. Paklausta, ar jaučiasi priklausanti mažumai, nepalaikančiai Rusijos agresijos, Lija ilgai negalvojusi atsakė:

„Tikrai nesijaučiu esanti mažumoje. Po spektaklių man vis ateidavo padėkoti žmonės ne tik už vaidmenis, bet ir už mano pilietinę poziciją. Tuomet man būdavo nepatogu – juk mano pozicija jiems neatnešė jokios naudos. Tad sakau: žmonės, netylėkite, bet kokiu atveju mums „хана“ (liet. šakės). Po karo… Aš mačiau, kas buvo, kai mus užpuolė naciai“, – Antrojo pasaulinio karo pasekmes prisiminė aktorė ir stebėjosi, kodėl nepasimokome iš praeities klaidų.

„Aš prisimenu, koks pasaulis buvo po karo. Mes valgėme tik dilgėlių sriubą. Mano mama aktorė, mano tėtis režisierius, mes nieko daugiau neturėjome, tik dilgėlių sriubą. O ir visos gatvės buvo pilnos žmonių su negalia – be kojų, be rankų... Baisu. Badas, ligos, sužeisti žmonės.... Bet net tai mūsų neatbaido“, – emocingai kalbėjo 83-ejų Rusijos kino žvaigždė.

Lija Achedžakova / Stop kadras

Tol, kol aš gyva būsiu, jie tikrai neatleis. Ir aš niekada neatleisiu.

Paklausta, ar ukrainiečiai sugebės atleisti rusams už tokį abejingumą, Lija negalėjo nuslėpti užplūdusių emocijų. Aktorė užsidengė veidą rankomis: „Labai sunkus klausimas. Aš, kai pradedu apie tai kalbėti, verkiu, man labai gėda. Tol, kol aš gyva būsiu, jie tikrai neatleis. Ir aš niekada neatleisiu“, – pareiškė ji. 

Vis dėlto aktorė pridūrė šiandien nematanti kitos išeities, tik kalbėti apie karą Ukrainoje. „Reikia kalbėti apie tai... Mano pareiga apie tai kalbėti, neužčiaupti burnos“, – be jokios baimės akyse sakė aktorė.

Lijos Achedžakovos interviu:

Tai – ne pirmasis interviu, kuriame L.Achedžakova smerkia karą Ukrainoje. Kovo pradžioje ji kalbėjosi ir su kanalo „Channel 4“ žurnalistais. Aktorė neslėpė – matyti niokojamą Ukrainą jai labai skaudu. Juk jos seneliai gyveno Charkive, o ir ji pati šiame mieste lankė mokyklą.

„O dabar matau, kaip bombarduojamas Charkivas, matau sugriautus namus, ligonines ir gimdymo palatas“, – kalbėjo Lija.

Paklausta, ką pasakytų Vladimirui Putinui, jei jis šiuo metu sėdėtų priešais ją, rusų kino legenda teatsakė: „Neįsivaizduoju, nes kai kuriuos žodžius Rusijoje uždraudė įstatymai.

Valentinas Gaftas ir Lija Achedžakova / Shutterstock nuotr.
Skaitykite daugiau