Robertas Kalinkinas po pergalės Strasbūro teisme: „Reklama įžeidė tik religinius fanatikus“

Robertas Kalinkinas / Žmonės.lt montažas
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-02-13 20:44
Nuostabu, kai tikėjimas įkvepia kūrybai! Bet kas nutiko dizainerio Roberto Kalinkino istorijoje? Lietuvos visuomenę jo drabužių kolekcijos reklama su Jėzaus ir Marijos personažais papiktino 2012 metais. Reklamoje vaizduoti ne tik šie personažai, bet ir naudoti teiginiai „Marija brangi, kokia suknelė!”, „Jėzau, kokios tavo kelnės!“ ir „Jėzau Marija, kuo čia apsirengęs!“.

„Žmonės rašo man ir sako: „kaip tu galėjai nurengti Jėzų?“, – „Žinių radijo“ laidoje „Mados misija“ savo istorija dalinasi dizaineris.

Robertas pralaimėjo vieną bylą po kitos šalies teismuose – pripažinta, kad reklama pažeidžia visuomenės moralės principus. Ir tik prieš porą savaičių jį pagaliau pasiekė džiugi žinia – Europos Žmogaus Teisių Teismas paskelbė, kad reklamą Lietuva apribojo nepagrįstai.

Karolio Mankausko nuotr.
Karolio Mankausko nuotr.

„Mes juos (Jėzaus ir Marijos personažus – red. past.) vaizdavome todėl, kad jie siaubingai gerai atvaizdavo šnekamąją kalbą Lietuvoje. Niekas mumis netiki, kai mes sakome, kad „Jėzau, kuo čia apsirengei?“ – yra absoliučiai normalus išsireiškimas kasdienėje kalboje“, – teigia dizaineris.

Reklamos ši jo kolekcija gavo kur kas daugiau nei planavo pats Robertas ir jo komanda – anot dizainerio, šios reklamos plakato nebuvo nebent Jungtinėse Valstijose – visur kitur jis yra buvęs. Ir vadovėliuose jis yra – prancūzai jį įtraukė į savo mokomąją medžiagą.

Religinės tematikos naudojimas madoje – ne Roberto išrastas. Tai metai iš metų pasitelkia ir tokie mados namai kaip „Dolce Gabanna“. Tačiau tarptautinį skandalą sukėlė būtent Roberto reklama.

Kaip Roberto kova už savo idėjas įtikino net Strasbūro teismą? Ar religinė simbolika gali būti mados pasaulio vizualo dalimi? Ar menininko kūryba visada suprantama teisingai?

„Atsiminkite, aš pats esu susituokęs bažnyčioje. Tai nepadaro manęs prastesniu krikščioniu“, – pažymi jis.

Apie mados etiką – pokalbis su dizaineriu Robertu Kalinkinu.