Robertas Javtokas: „Laiką, kurį praleistum siurbdamas grindis, geriau skirti šeimai“

Robertas Javtokas su šeima / Projekto partnerio nuotr.
Robertas Javtokas su šeima / Projekto partnerio nuotr.
Projekto partnerio turinys
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2020-11-26 07:04
AA

„Būdavo, važiuojame į sodybą ir kone vienu balsu atsidūstame: ir vėl pirmiausia reikės tvarkytis...“ – prisipažįsta buvęs krepšininkas Robertas Javtokas ir jo žmona Vilma. Keturis vaikus auginanti pora buvo susitaikiusi su tuo, kad nuolat tvarkytis sodyboje – neišvengiama pareiga. Kol įsigijo naująjį iRobot siurbimo robotą Roomba® s9+ su automatine nešvarumų išsiurbimo stotimi.

„Sodyboje švaros norisi neką mažiau nei namuose mieste. Juk čia aplinkui – gamta, iš lauko su batais prisineša smėlio, spyglių, žolės“, – pasakoja šeimininkai. Be to, namuose labai daug žmonių: keturi vaikai, du suaugusieji – ir špicų veislės kalytė Perla.

Tiek kojų ir letenėlių kasdien tūkstančius kartų perbėga grindimis nešiodamos nešvarumus ir keldamos dulkes – jos sėda ant baldų paviršių. Tvarkydavosi namuose visi: ir Robertas, ir Vilma, ir vyresnieji vaikai. „Kadangi sodyba toli nuo miesto, čia nėra lengva prisišaukti namų tvarkytojų. Viską tekdavo daryti patiems, – pasakoja Robertas. – Kančia tų buities darbų nepavadinčiau, bet kiekvieną kartą toks darbas kaip grindų ir kilimų siurbimas kainuodavo daug pastangų ir laiko. Jeigu į sodybą atvažiavus pailsėti pirmiausia reikia pulti siurbti ir valyti dulkių, o išvažiuojant vėl viską siurbti, koks tada poilsis?“

iRobot siurbimo robotas Roomba® s9+ / Projekto partnerio nuotr.

Į galimybę pasitelkti pagalbon dulkių siurblį-robotą Javtokų šeima pradžioje žiūrėjo kiek skeptiškai. Mat prieš kokius šešerius ar septynerius metus, kai šeima buvo likusi Vilniuje, o Robertas žaidė krepšinio komandoje Kaune ir nuomojosi butą vienas, jis buvo įsigijęs pagalbininką. Tačiau tada Lietuvoje tokie prietaisai dar tik pasirodė ir buvo toli iki tobulumo: siurbimo galia labai silpna, nuolat užstrigdavo kur nors.

„Atrodo, visai smagu būtų turėti stebuklingų pagalbininkų: vienas grindis siurbtų, kitas langus už tave valytų, trečias žolę kieme pjautų. Bet tuoj prasideda trukdžiai: žolės pjauti negali, nes pieva pilna kankorėžių, prikritusių nuo šalia augančių pušų. Langai – per maži, todėl jų valymo prietaisas irgi netinka... Nepasitikėjimo buvo ir dėl roboto siurblio: ar tikrai susitvarkys?“ – vyrui pritaria Vilma.

Prieš keturias savaites šeima visgi ryžosi ir išsirinko naujausią, pažangiausią iRobot modelį Roomba® s9+ su automatine nešvarumų išsiurbimo stotele. Jau po pirmojo roboto tvarkymosi Javtokai neslėpė džiaugsmo: susitvarkė! Ir dar taip švariai ir rūpestingai, kaip šeima nė nesitikėjo!

Robertas Javtokas su šeima / Projekto partnerio nuotr.

Vadovauti robotui ėmėsi Robertas. Sako, pirmą savaitę buvo daug smagaus žaidimo: analizavo specialią telefono programėlę, kuria valdomas siurblys, tikrino visas jo galimybes, žiūrėjo, kaip išmanusis prietaisas susidėlioja savo darbo zonų žemėlapį ir prisitaiko prie namų.

Robertas pastebėjo, kad vienoje vietoje kambario užuolaidos buvo per ilgos – gulėjo ant grindų, todėl siurblys pirmą kartą įsipainiojo į jas. „Šiek tiek pakoregavau tokias kliūtis, programėlėje nurodžiau, kad į tam tikras vietas jam važiuoti nereikėtų, ir problemų neliko“, – tikina.

Robertas Javtokas su šeima / Projekto partnerio nuotr.

Susitarti su išmaniuoju Roomba® s9+ nebuvo sunku, juo labiau kad buvęs krepšininkas vertina pažangias technologijas: „Man patinka išmaniosios naujovės, kurios palengvina gyvenimą. Nei sodyboje, nei namuose Vilniuje tikrai nėra viskas „smart“, bet namo šildymą valdau telefonu, šviesas lauke ir viduje – taip pat. Tai palengvina kasdienybę ir taupo gamtos bei mūsų šeimos išteklius.“

Šeima robotą pavadino Petru ir juokauja, kad dabar jis vienintelis dirba sodyboje. Petriukas net tris sykius per savaitę išvažiuoja iš savo stotelės tvarkytis. Būna, ir dažniau, jeigu šeimininkai namuose laukia svečių arba pastebi, kad vaikai į svetainę prinešė iš kiemo smėlio ar trupiniais nusėjo kilimą. Kadangi Roomba® s9+ „išmoksta“ namų geografiją, jį paprasta valdyti ir vienu paspaudimu telefone nurodyti, kokius kambarius, kada ir kaip reikia išvalyti.

Robertas Javtokas su šeima / Projekto partnerio nuotr.

Didžiausias džiaugsmas Vilmai ir Robertui buvo, kai išsisklaidė abejonės, ar siurblys susitvarkys su kilimais. Sodyboje yra įvairiausių grindų dangų: nuo medinių grindų ir plytelių iki gan storų kilimų.

„Pirmame namo aukšte yra trys nemaži kilimai – svetainėje, virtuvėje ir vaikų kambaryje. Todėl mums buvo aktualu, kad robotas visur užvažiuotų ir išvalytų. Paaiškėjo, kad maždaug dviejų centimetrų storio kilimas jam jokia kliūtis. Vienodai gerai surenka nešvarumus ir naminių gyvūnų plaukus, esančius ant tokių skirtingų dangų“, – nuostabos neslepia Robertas ir juokiasi, kad per šį mėnesį aptiko tik vieną roboto minusą: pats laiptais į antrą namo aukštą neužlipa – reikia užnešti. Užtat viršuje lygiai taip pat puikiai orientuojasi ir nuo laiptų nekrinta.

„Iš tiesų švara geriausiai matoma ant kilimo. Kaip būna šviežiai išskalbti ir išlyginti marškiniai, taip ir mūsų kilimai dabar tarsi atšviežinti“, – džiaugiasi Vilma. 

Didžiuliu privalumu Javtokai įvardija tai, kad prie roboto surinktų šiukšlių ir dulkių nė prisiliesti nereikia – nei kratyti talpos, nei kvėpuoti surinktomis dulkėmis. Baigęs darbą ir grįžęs į savo stotelę robotas pats ištuština surinktus nešvarumus: iš roboto konteinerio jos automatiškai išsiurbiamos į šiukšlių maišelį, esantį „Clean Base“ stotelėje. Maišelio pakanka net trisdešimčiai siurbimo ciklų, todėl konteinerio išpurtymu galima nesirūpinti bent kelis mėnesius. „Aš kartkartėmis dėl įdomumo patikrinu, ar jau daug prisikaupė. Dar tik vos vos. Smagu, kad kaskart po roboto tvarkymosi nereikia jo purtyti pačiam. Dar patikrinu, ar plaukais neapsivėlė guminiai roboto voleliai, – irgi viskas puiku“, – neslepia Robertas.

Robertas Javtokas / Projekto partnerio nuotr.

Naujas namų gyventojas patiko ir keturiems poros vaikams: tarsi naujas žaisliukas. Mažiausioji dukrytė Smiltė net bandė prisėsti ant jo – juk įdomu, kas tas urzgiantis stebuklas? Palankiai robotą sutiko ir augintinė Perla. „Jeigu tik kas nors jai sukelia stresą, iškart parodo savo būseną padarydama balutę... Kadangi per pirmą susitikimą su Petriuku balutės neatsirado, vadinasi, pažintis įvyko be streso“, – juokiasi šeimininkai.

Paprastai Robertas įjungia robotizuotą siurblį telefonu per atstumą, kad atvažiavus į sodybą grindys jau blizgėtų. Arba paleidžia robotą dirbti, o patys išeina pasivaikščioti. „Kartais net ir namuose būdamas įjungiu jį, kad išsiurbtų kokį kambarį. Įmanoma reguliuoti galingumą ir garsą, todėl tikrai nedirba taip garsiai, kad negalėtum šalia sėdėti ir telefone naršyti ar televizoriaus žiūrėti“, – pasakoja Robertas ir jau planuoja, kad tokio išmanaus prietaiso reikėtų ir namuose Vilniuje. Ten švarą paprastai padeda palaikyti namų tvarkytoja, tačiau turint mažų vaikų ir augintinių jos niekad nebūna per daug.

„Vieną didelę svetainę, sujungtą su valgomuoju, mūsų Petriukas išvalo per maždaug keturiasdešimt minučių. Žinoma, gal pats mechaninį siurblį pasiėmęs ir greičiau išsiurbčiau, bet dabar gaunu itin kruopščiai atliktą darbą ir keturiasdešimt minučių laisvo laiko. Argi tai nėra vertybė? Turint keturis vaikus laikas išties yra pats brangiausias dalykas. Kiekvieną minutę, kurią praleistum siurbdamas grindis, gali nuveikti ką nors daug geresnio ir prasmingesnio.“

Daugiau informacijos rasite čia: www.irobot.lt

Robertas Javtokas sodyboje su šeima (11 nuotr.)
+5