Režisierė Julia Ducournau pateko į Kanų kino festivalio istoriją: „Tikiuosi, tai – ne pabaiga“

Julia Ducournau / „Scanpix“ nuotr.
Julia Ducournau / „Scanpix“ nuotr.
Žmonės.lt, BNS
Šaltinis: Žmonės
2021-07-18 10:45
AA

Visą savaitę vykusį Kanų kino festivalį liepos 17-ąją vainikavo apdovanojimų ceremonija. Svarbiausią apdovanojimą – „Auksinę palmės šakelę“ – laimėjo prancūzų režisierė Julia Ducournau už filmą „Titanė“ („Titane“). Kaip skelbia CNN, J.Ducournau yra antroji moteris per visą festivalio istoriją laimėjusį šį apdovanojimą.

Svarbiausią Kanų kino festivalio trofėjų pelniusios J.Ducournau pergalė apdovanojimų ceremonijoje buvo paskelbta gerokai per anksti. 

Pačioje ceremonijos pradžioje JAV režisierius Spike‘as Lee, pirmasis juodaodis žiuri pirmininkas, turėjo pristatyti geriausio aktoriaus apdovanojimą, bet netyčia prasitarė, kam atiteko pagrindinis festivalio prizas – „Auksinė palmės šakelė“. 

Nors neplanuotas laimėtojo paskelbimas įnešė šurmulio, J.Ducournau nepasimetė ir ne laiku išgirdusi savo vardą, į scena nežengė. Apdovanojimą atsiimti režisierė atėjo tik ceremonijos pabaigoje – kaip ir buvo planuota.

„Vis dar drebu ir negaliu patikėti, kad tai – tikra. Ar tai tikra?“ – ant scenos juokais klausė ji. 

Ji dėkojo komisijai už reikšmingą apdovanojimą, tačiau ragino neakcentuoti, kad ji – tik antroji istorijoje „Auksinę palmės šakelę“ pelniusi moteris.

„Tikiuosi, tai – ne pabaiga. Bus ir daugiau moterų... Bus ir trečia, ir ketvirta“, – sakė ji.

Julia Ducournau / „Scanpix“ nuotr.

J.Ducournau – antroji moteris, pelniusi „Auksinę palmės šakelę“. Iki tol vienintele moterimi, laimėjusia svarbiausią Kanų kino festivalio apdovanojimą, buvo Jane Campion, 1993 metais pristačiusi filmą „ The Piano“.

Juliai Ducournau svarbiausias Kanų kino festivalio apdovanojimas skirtas už vieną labiausiai pašėlusių, seksualiausių ir žiauriausių kada nors Kanuose parodytų filmų „Titanė“ („Titane“).  

„Tai pirmasis filmas, kuriame „Cadillacas“ apvaisino moterį. Tai mane tiesiog pritrenkė! – sakė. festivalio žiuri pirmininkas S.Lee. – Tai kartu genialumas ir beprotybė.“

„Titane“ pasakojama apie su automobiliais lytiškai santykiaujančią ir nerūpestingai žudančią moterį. Juostoje gausu smurto scenų, premjeros metu privertusių ne vieną žiūrovą užsidengti akis. 

Spike Lee / „Scanpix“ nuotr.

74-oje Kanų kino festivalio apdovanojimų ceremonijoje apdovanoti geriausi šių metų kino kūrėjai ir aktoriai. Didįjį Kanų kino festivalio apdovanojimų prizą pasidalijo režisierius iš Irano Ashgaras Farhadis už filmą „Herojus“ („A Hero“) ir suomių režisierius Juho Kuosmanenas už „Kupė Nr. 6“ („Compartment no. 6“).

Geriausia aktore pripažinta norvegė Renate Reinsve suvaidinusi filme „Blogiausias žmogus žemėje“ („The Worst Person in the World“).

33-ejų norvegės sukurtas savosios tapatybės ieškančios trečią dešimtį metų pradėjusios merginos vaidmuo sukėlė sensaciją. Aktorė tam buvo visiškai nepasiruošusi.

„Niekas manęs niekur nematė“, – po premjeros sakė ji naujienų agentūrai AFP.  – Anądien pabudau ir apsivėmiau. O šiandien pabudau ir apsiverkiau.“ 

Renate Reinsve / „Scanpix“ nuotr.

Geriausio aktoriaus apdovanojimą pelnė amerikietis Calebas Landry už 35 žmones nušovusio žudiko Martino Bryanto vaidmenį filme „Nitram“. 

Geriausio scenarijaus autoriais pripažinti japonai Hamaguchi Ryusuke ir Takamasa Oe. Žiuri prizą pasidalijo režisierius iš Izraelio Nadavas Lapidas už filmą „Ahedo kelis“ („Ahed‘s Knee“) ir Apichatpongas Weerasethakulas iš Tailando už „Memoria“.

Apdovanojimas už geriausią pirmąjį filmą atiteko kroatei Antonetai Kusijanovič už „Murina“.

Geriausio trumpametražio filmo prizą pelnė režisierės iš Honkongo Tang Yi kūrinys „Visos pasaulio varnos“ („All the Crows in the World“).

Aiškių favoritų triumfuoti šių metų Kanų apdovanojimuose nebuvo. Kritikai vardijo ne vieną galimą „Auksinės palmės šakelės“ laimėtoją.

Pernai Kanų filmo festivalis neįvyko dėl pandemijos, o 2019-aisiais pagrindinis prizas atiteko Pietų Korėjoje sukurtai juodojo humoro komedijai „Parazitas“ (Parasite), vėliau laimėjusiai „Oskarą“ kaip geriausias metų filmas.

Kanų kino festivalio apdovanojimų akimirkos – nuotraukų galerijoje:

Kanų kino festivalio apdovanojimų akimirkos (55 nuotr.)
+49

Seilių testai

Festivalio pradžioje kilo abejonių dėl COVID-19 saugumo priemonių laikymosi. Kai kurie festivalio žiūrovai piktinosi reikalavimu kas 48 valandas atlikti testą iš seilių, o socialiniuose tinkluose netrūko kritikos, kad per pirmąsias premjeras kino teatruose nedėvimos apsauginės kaukės.

Buvo sugriežtinti suvaržymai, apriboti vakarėliai, ir nors žvaigždės negalėjo visiškai susilaikyti nuo apsikabinimų ir pasibučiavimų ant raudonojo kilimo, festivalis, atrodo, praėjo be didesnio infekcijos protrūkio.

Vis dėlto žvaigždžių netrūko.

Penkiuose oficialiai atrinktuose filmuose pasirodžiusi Tilda Swinton ne kartą lipo ant raudonojo kilimo.  

Tilda Swinton / „Scanpix“ nuotr.

Škotų aktorė atliko pagrindinį vaidmenį ankstesnių metų „Auksinės palmės šakelės“ laureato tailandiečio Apichatpongo Weerasethakulo juostoje „Memoria“, šiemet pasidalijusioje trečiąjį pagal svarbą Žiuri prizą su Izraelio režisieriaus Nadavo Lapido juosta „Ahedo kelis“ (Ahed's Knee). 

Vis dėlto T.Swinton neslėpė, kad labiausiai didžiavosi atsiimdama trims spanieliams, kartu su ja pasirodžiusiems filme „Suvenyras: 2-oji dalis“ (The Souvenir Part 2), skirtą „Palmės šunelio“ apdovanojimą. 

Gailė Butvilaitė ir Giedrė Mockeliūnaitė Kanų kino festivalyje (25 nuotr.)
+19