Retro džinsų era: kokie jų privalumai ir kaip tokius prisijaukinti?

Leandra Medine, Alexa Chung, gatvės stileiva / Vida Press nuotr.
Autorius: System
Publikuota: 2016-02-03 19:51
Sėdžiu su klaikiai nepatogiais džinsais: be menkiausio elastano siūlelio, kojų kraujo apytaka spazmuoja, pilvas pasidalino į du: jaučiuosi kaip tikrų tikriausia mados auka – aukoju savo kraujo apytaką dėl džinsų. Tačiau nesmerkite, turiu svarbią misiją: nenuoramas ištreniruoti pagal savo sėdynės bei kojų formą. Tad teks pakentėti – neišlendu iš jų nuo ryto iki vakaro. Iš kur toks užsispyrimas?

Raw denimą daugiau nei dešimtmetį iš mados išstūmė tamprūs, tokio siaurumo tarsi nutepti ant odos elastiniai „džinsai“. Rūbas,  skirtas patenkinti vartotojo poreikį jaustis taip patogiai, lyg su pižama, tačiau atrodyti kaip su džinsais. Kaip sakoma, jei skamba per gerai, kad būtų tiesa, vadinasi, jokia tai tiesa...

Teoriškai medvilnės/poliesterio/spandekso mišinys yra tamprių sudėtis. Tačiau reikia pripažinti, kad tie „guminiai“ džinsai turi vieną gerą bruožą: jie akimirksniu sukuria liekną siluetą nekantrioms dėvėtojoms. Visgi tamprės yra tamprės, o jei norite tikrų džinsų, kantrybės prireiks.

„Scanpix“ nuotr.
„Scanpix“ nuotr.

Sakydama tikrų, neturiu omeny būtinai „Levi’s“ – nors tai būtų nuostabu, bet levi’s’ams reikia pagarbiai susikaupti ir skirti laiko – šukuojant Ebay ir Etsy. O ką dariau aš? Nukulniavau į populiarią drabužių parduotuvę, į vyrišką skyrių (Japonijoje moteriški džinsai vos tesiekia mano šiaip eurostandartiškų blauzdų vidurį.

Vyriškų drabužių skyriai – pats tas: stilingesnės formos džinsai, kelnės (tiesaus silueto, skirtingai nei siaurėjančios moteriškos), marškiniai ir megztiniai. Jie ir geresnės kokybės, ir tinkantys mano nutįsusioms rankoms, dar – švaresnių linijų ir pigesni, o turint omeny aktualiausią – asex – mados tendenciją, kaip tik ten ir reikėtų pirmiausia traukti ieškant to androginiško silueto. Ir denimas vyriškuose skyriuose yra būtent tas ieškomas – raw. Nes elastiniai džinsai ir vyriškumas viename sakinyje kažkaip... nedera. 

„Scanpix“ nuotr.
„Scanpix“ nuotr.

Tiesa, raw denimas yra tų prikibusių guminių „džinsų“ priešingybė: visiškai normalu jei pašiurpsite nuo savo atvaizdo veidrodyje pirmą kartą į juos įsliuogusi: laisvesni gulės kaip faneros gabalas, siauri bus gražu, bet sustabdys kraujo apytaką žemiau juosmens. Visgi išgyventi šį šoką verta – „pralaužti“ raw džinsus gali prireikti pusmečio, tačiau šie atsilygins su kaupu: ypač akiai maloniu vaizdu iš nugaros.

 

Patyrę antikvarai ir vintažo žinovai sako, kad niekas taip nedailina sėdynės, nei ištreniruoti raw džinsai, suteikdami jai putnią ir apvalią formą (skirtingai nei viską išlyginantys elastiniai džinsai, suveikiantys tarsi kokie koreguojamieji apatiniai).

Tad jei seksualiai atrodyti svarbiau, nei lieknai lieknutėlei – apsigyvenkite raw džinsuose. Maždaug po 6 mėnesių raw denimas adaptuojasi prie jūsų kūno formų ir įgyja tą su niekuo nesupainiojamą retro stilių: visi džinsų įlinkimai ir nudilimai yra jūsų vienos autentiški.

„Scanpix“ nuotr.
„Scanpix“ nuotr.

„Ištreniruoti“ raw džinsai nebus tokie patys kaip nauji – jie įgaus jūsų kūno formą, o tai tas pats kaip gamintis džinsus sau vienai, pagal spec. užsakymą. Jie dėvėsis stilingai, triuš ir plyš, galima sakyti, paisydami tendencijų. Skirtingai nei elastano prisodrintų džinsų, raw su laiku tik gražės. Garsiausi mados tinklaraščiai ir žurnalai skelbia 2016-uosius guminių džinsų pabaigos metais, nes stilingiausi gatvės stileivos renkasi būtent raw denimą arba vintažinį. 

Audrey Hepburn labiausiai žinoma kaip išskirtinė juodos mažos suknelės dėvėtoja, grakščiai mosavusi kandikliu? Nebūtinai! Garsioji mados dievaitė džinsus mokėjo dėvėti ne prasčiau, nei juodą mažą suknelę.

„Scanpix“ nuotr.
„Scanpix“ nuotr.

Merylin Monroe, Caroline Bessette-Kennedy, Debby Harry – jos visos mokėjo dėvėti tuos kietus, tikriuosius džinsus geriau, nei bet kuri dabar. O nuostabiausia 7-ojo ir 8-ojo dešimtmečio džinsų dievaitė – Jane Birkin. 

„Scanpix“ nuotr.
„Scanpix“ nuotr.

Tokie džinsai yra atsparūs laikui ir tendencijoms, ekologiški ir neatskiriami nuo slow fashion idėjos: daiktas, kuris tarnauja ilgai, kokybiškai, kuriame jūs gyvenate.

Šiuolaikinės mados tendencijos leidžia suklestėti vintažiniams butikams: daikto su istorija koncepcija tapo svarbesnė už Azijoje pagamintą pigų drabužį, kuris pratemps nebent sezoną ar du ir nieko jums nereikš (nes tuojau pat pamatysite kitą labiau patinkantį). Tad jei 500 JAV dolerių už specialiai jums pritaikytus „Levi’s“ ar 880 JAV dolerių už retro-avangardiškus „Vetements“ jums ne pagal kišenę, vintažo butikai, internetinės parduotuvės yra ideali išeitis ir kartais net geresnė nei visos kitos. 

„Scanpix“ nuotr.
„Scanpix“ nuotr.

Jei nusprendėte apsigyventi raw džinsuose, verta atsiminti šiuos dalykus:

  • Šiuolaikinis, aktualus siluetas: aukštu juosmeniu, lengvai siaurėjantys, be klosčių liemens srityje, ilgis – virš kulkšnių, gali būti su plačiu arba minkštu, netvarkingu atlenkimu.  
  • Pirmuosius 6 mėnesius džinsų negalima nei skalbti, nei valyti – kad ir kaip nehigieniškai tai skambėtų. Bet denimo ekspertai sako, kad džinsus plauti galima ne dažniau nei kartą du per metus (šaltame vandenyje, skalbimo rankomis režimu, išvirkščius, jų negalima džiovinti džiovyklėje, tad tenka gręžti rankomis, o tada pakabinti ir leisti išdžiūti patiems), kad šie netrukdomi transformuotųsi pagal jūsų kūno vingius. Yra ir tokių, kurie siūlo visai jų neskalbti! Kvapo atsikratysite vėdindamos arba uždarydamos į šaldymo kamerą parai ar dviem. 
  • Jei 6 mėnesius laukti negalite, yra ir ekstremalesnis būdas, buvęs labai populiarus devintajame dešimtmetyje: tik nupirktus džinsus įmerkti į šaltą vandenį, nugręžti ir... apsivilkti. Džiūdami jie greičiausiai įgaus pageidaujamą formą. Suprantama, šis būdas nerekomenduojamas žiemą. 
  • Pirkdami vintažinius džinsus arba naujus rinkitės tuos, kurie tinka per juosmenį: klešnes pataisyti paprasta, o štai liemens koregavimas yra sudėtingas ir gali sugadinti siūlių bei kišenių išdėstymą. Matuojantis raw džinsus, jų juosmuo turi veržti – ne tiek, kad negalite kvėpuoti, bet turite juos jausti. Taip teigia šiuolaikiniai denimo ekspertai. Tą patį girdėjau ir Kaune, prieš 20 metų „Urmo bazėje“ pirkdama savo pirmuosius raw džinsus – pagarba pardavėjai!

DAUGIAU: Asmeninis Lauros Mizgirytės-Latour tinklaraštis apie stilių, madą ir įkvepiančius dalykus 

„Scanpix“ nuotr.
„Scanpix“ nuotr.
Elaima.lt

Naujausi straipsniai