Restauruojamuose Pacų rūmuose iš Salvadoro atvykęs Pacas pristatė savo išaugintą kavą

Federico Pacas Lopez / Asmenininio albumo nuotr.
Federico Pacas Lopez / Asmenininio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-02-16 13:15
AA

Tokią situaciją sunku ne įsivaizduoti: Vilniuje restauruojamuose Pacų rūmuose, kur netrukus įsikurs pasaulinio viešbučio tinklo „Design Hotels” viešbutis puodelį kvapnios kavos jums ištiesia pats garbingos giminės palikuonis Federico Pacas Lopez. Tačiau būtent taip ir nutiko ketvirtadienio pavakarę. Iš Salvadoro atskridęs garsios giminės palikuonis Vilniuje pristatė savo kavos ūkyje išaugintą kavą. „Skiriu ją Lietuvos šimtmečiui”, – juokavo.

Į Lietuvą Federico Pasą Lopez pakvietė bendrovės „Vero Coffee House” įkūrėjas ir savininkas Darius Vėželis. Pats ne kartą lankęsis Salvadore, jis pagaliau prikalbino Federico atvykti į savo protėvių žemę.

„Su Dariumi susipažinau 2015 metais mūsų malūne El Salvadore. Nors tai buvo tik trumpas vizitas, kai mudu išgėrėme kavos, prasidėjo trečius metus trunkanti draugystė”, – pasakojo Federico.

Jis pats savo giminę kildina iš 1790 metais gimusio Rafaelio Paco. Šis gyveno Ispanijai priklausančioje Tenerifės saloje, – antrojoje XVII amžiaus pusėje daugelis lietuvių šeimų emigravo į kitas šalis. „Vieną dieną Rafaelis paprašė savo tėvo leidimo išvykti į Ameriką, – pasakojo Fredericas. – Pakeliui į Ameriką Rafaelis išlipo Kuboje, o netrukus įsikūrė San Visentės mieste Salvadore. Dirbo čia buhalteriu, garsėjo savo sugebėjimais ir sąžiningumu”.

Šiandien Pacų šeima yra labai didelė, Frederico pasakoja, kad jie vieni su kitais palaiko itin glaudžius ryšius. Kai kurie giminės atstovai taip ir liko prie žemės – dirba kavos versle, kiti augina cukranendres, dar kiti – gyvulius. Tačiau nemažai, ypač jaunesnės kartos atstovų tapo medikais, teisininkais, prekybininkais.

Prieš daug metų Pacų šeimos istoriją tyrinėti pradėjo Frederico dėdė, Lietuvos konsulas San Salvadore – Alfredo Pacas Diaz. „Ateinančios kartos gaus daugiau informacijos. Knygoje pasakojama Pacų šeimos istorija Lietuvoje, jos keliai į kavos verslą, į meną ir politiką, apžvelgiamas mano prosenelio F.Alberto Paco palikimas”, – pasakojo Frederico.

Pirmasis kavos verslą dar 1870 metais Pacų giminėje pradėjo Dr. Jose Rosa Pacas. „Šiandien kava mūsų gyvenime užima 365 dienas per metus, mums tai labiau aistra, o ne darbas, – prisipažįsta iš tolimojo Salvadoro į šaltą Lietuvą atskridęs Frederico. – Gaminti geros rūšies kavą – visada iššūkis: tenka kovoti su klimato kaita, nusikaltimais, darbo jėgos stygiumi. Tačiau, kai galiausiai kavos puodelis atkeliauja į tavo rankas ir tu dar matai, kaip kiti žmonės mėgaujasi kvapniu gėrimu, ateina nuostabus pasitenkinimo jausmas. Ir jis įkvepia”.

Pacų rūmuose, salėje, kur jau matyti atidengtos nuostabios freskos ir kur bus įkurdintas prabangiausias viešbučio „Pacai” kambarys, Federico pakvietė ragauti „El Salvador Santa Petrona Pacas” kavos. Tai ypatinga rūšinė kava iš išskirtinės arabikos veislės porūšio kavos pupelių, kurias atrado Lietuvos didikų palikuonys. Lengva ir gaivi kava, kurioje vos vos juntama juodųjų serbentų rūgštelė. Šios, Lietuvos Nepriklausomybės 100-mečiui skirtos kavos mėgėjai jau gali paragauti ir pupelių nusipirkti „Vero Cafe” kavinėse.

Federico Pacas Lopez atvežė į Lietuvą savo išaugintą kavą (11 nuotr.)
+5