Renkatės specialybę? Skaitykite darbo skelbimų aprašymus

Studijų pasirinkimas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-04-27 14:00
Artėjant baigiamiesiems egzaminams vienas aktualiausių klausimų, kylantis jauniems žmonėms, – kur stoti? Ko gero, didesnė jaunuolių dalis nežino, kokią specialybę pasirinkti. Tačiau norintiesiems pasirinkti teisingai specialistai pataria pasidomėti darbo rinka ir klausyti savo širdies.

Teisininkas neliks be duonos?

„Baigiantieji mokyklą jaunuoliai dažnai yra sutrikę dėl informacijos kiekio. Natūralu, kad didelę dar nežinančiam, kuriuo keliu eiti, jaunuoliui didelę įtaką daro tėvai, giminės ir draugai, kurie dažnai siūlo populiarias specialybes, vadovaudamiesi principu, pavyzdžiui, kad „teisininkas niekada neliks be duonos“. Net jei jaunuolį traukia kita sritis, bijodami, anot jų artimųjų, miglotos ateities, jis nepasikliauja vidiniu balsu“, – pastebi karjeros portalų grupės „CVzona.lt“ direktorius Žilvinas Padegimas.

Anot specialisto, nežinodami, kuo remtis, jaunuoliai paklūsta, pavyzdžiui, tėvų patarimams, o šie neretai per savo vaikus bando įgyvendinti nerealizuotas svajones. Tad prieš atsižvelgiant į tėvų patarimus, taip pat reikėtų atsiminti, kad jie, nors ir norėdami vaikams paties geriausio, dažnai nemato visumos ir šiuolaikinio pasaulio siūlomų galimybių.

Išvengti nusivylimo padės... darbo skelbimų aprašymai

Bendraudamas su jaunosios kartos atstovais, Ž. Padegimas pastebi, kad tie, kurie nežino, ką nori veikti gyvenime, patys neretai negali įvardinti net ką veikia jų tėvai. O nuo to, anot specialisto, ir reikėtų pradėti rinkti informaciją, kuri padės susidaryti savo nuomonę apie darbo rinką.

Domėkitės, ką veikia jūsų tėvai, giminės, apsilankykite jų darbovietėse – išnaudokite šiuos šalia esančius informacijos šaltinius!

„Dažnai vaikai sako, kad vienas iš tėvų yra vadybininkas, bet paklausti, ką konkrečiai tėvai daro darbe, jie negali atsakyti. Jaunuoliai nežino, kokias užduotis atlieka jų tėvai, o nuo to ir reikėtų pradėti, siekiant suprasti, ką žmonės kasdien veikia. Tad domėkitės, ką veikia jūsų tėvai, giminės, apsilankykite jų darbovietėse – išnaudokite šiuos šalia esančius informacijos šaltinius! Tik taip susidarysite realų vaizdą ir savo asmeninę nuomonę apie konkrečias profesijas ar net įmones“, – pataria Ž. Padegimas.

Neturintiems savo aplinkoje žmonių, kurie dirbtų jums įdomioje sferoje, specialistas ragina su konkrečiomis profesijomis susipažinti skaitant darbo skelbimų aprašymus. Mat juose gana detaliai aprašomas darbo pobūdis, užduotys ir atsakomybės, o tai padės susidaryti nuomonę apie tai, ką konkrečiai daro vienų ar kitų specialybių atstovai bei kaip atrodo jų kasdienybė.

„Neretai jaunuoliai idealizuoja darbą, pavyzdžiui, ligoninėje arba turizmo srityje, nežinodami, kad tai reiškia sunkų darbą naktimis, nepastovų grafiką ir kitas ne tokias romantiškas aplinkybes“, – aiškina Ž. Padegimas.

Problemų šaknys slypi mokymo įstaigose

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

Deja, baigę universitetus jaunuoliai turi mažai praktinių įgūdžių. Jo teigimu, aukštojo ar aukštesniojo mokslo įstaigos suteikia daug teorinių žinių, mažiau dėmesio skirdamos praktiniams įgūdžiams lavinti. Tad specialistas ragina nuo jaunų dienų mokytis iš savo aplinkoje esančių žmonių ar atlikti savanorišką praktiką.

„Bėda ta, kad jaunuoliai galvoja, jog įgijus diplomą jiems atsivers durys į konkurencingą darbo rinką. Deja, yra ne visai taip. Per darbo pokalbį paprašius konkrečiai įvardinti, ką kandidatai moka daryti, dažnai jie negali atsakyti į šį klausimą“, – nusivylimu dalijasi Ž. Padegimas.

Specialistas sako, kad svarbios ir charakterio savybės. Itin vertinamas punktualumas, patikimumas, sugebėjimas bendrauti, bet dar svarbiau – išklausyti. Mat išklausyti kitą svarbu ne tik dirbant su klientais, bet ir komandoje, kai yra skiriamos užduotys. Negebantis išklausyti kitų, dažnai ne iki galo išgirsta, ko iš jo tikimasi ir netinkamai atlieka paskirtas užduotis. Tad neturėdamas šios elementarios savybės net kompetentingas specialistas gali nuvilti.

Kuo pasikliauti – širdimi ar protu?

„Atkreipkite dėmesį į tai, ką jūs nuo pat mažų dienų mėgote daryti: jei piešiate, galbūt jūsų pašaukimas yra dizaino sritis. Vaikystėje itin mėgote konstruoti? Galbūt jūs atsiskleistumėte architektūros ar statybų srityse. Gali skambėti naiviai, tačiau iš tiesų tai atskleidžia labai daug informacijos apie jus pačius. Jūsų pomėgiai atskleidžia talentas!” – drąsina Ž. Padegimas.

TAIP PAT SKAITYKITE Kur saugotis kišenvagių, o kokioje vietoje pasijusite tarsi rojuje: pataria Makalius

Žiniasklaidai išplatintas pranešimas spaudai, publikuojamas be redakcijos įsikišimo rubrikoje „Pranešimai“

Naujausi straipsniai