Renkamės pėdkelnes. Ką verta apie jas žinoti?

Kojos / Fotolia nuotr.
Kojos / Fotolia nuotr.
2012-09-17 13:27
AA

Pėdkelnių įvairovė dabar tokia didelė, kad nė viena moteris neliks nuskriausta. Tereikia tinkamai pasirinkti ir pėdkelnės gali tapti šauniu, gal net ryškiausiu stiliaus akcentu.

Spalvų ir raštų įvairovė

Dabar madingos tiek vienspalvės, tiek raštuotos pėdkelnės. Vienspalvės pėdkelnės – geriau matinės. Jos gali būti labai storos ir šiltos, su medvilnės ar vilnos pluoštu. Vienspalvės pėdkelnės taip pat gali būti raštuotos: su reljefiniais raštais.

Jei mėgstate vilkėti paprastų modelių vienspalvius drabužius, raštuotos pėdkelnės galėtų suteikti jūsų įvaizdžiui žaismingumo. Mėgstančioms eksperimentuoti siūlome raštuotas pėdkelnes derinti su margaspalviais drabužiais. Neslėpkite raštuotų ar spalvingų pėdkelnių po ilgais batų aulais, su jomis puikiai dera bateliai iki kauliukų, stilingi aulinukai.

Kaip išsirinkti

Pėdkelnių pasirinkimas išties didelis. Kaip šioje gausybėje rasti tokias, kurios labiausiai jums tiktų? Rinkdamasi raštuotas pėdkelnes, būkite labai atidi – juk vienoks raštas daro kojas stambias, kitoks jas ilgina ir lieknina. Jei jūsų kojos stambokos, rombais, horizontaliomis linijomis ar stambiais motyvais margintos pėdkelnės jums netiks. Tokie pėdkelnių raštai tinka turinčioms labai lieknas ir ilgas kojas. O jums patartina rinktis tamsesnių spalvų vienspalves arba vertikaliais raštais margintas pėdkelnes. Timpės taip pat vizualiai trumpina ir storina kojas, todėl toms, kurios negali pasigirti ilgomis kojomis, prie jų rekomenduojama avėti batus aukštesne pakulne.

Kas parašyta etiketėje

Prieš pirkdama pėdkelnes, atidžiai skaitykite gaminio etiketę. Pėdkelnės gaminamos iš poliamido, elastano, natūralių pluoštų: vilnos arba medvilnės. Pėdkelnių kokybė priklauso nuo to, kiek jose yra elastino (gali būti iki 25 proc.). Kuo daugiau elastano, tuo pėdkelnės tampresnės ir tvirtesnės. Priklausomai nuo gamintojo elastanas gali būti vadinamas įvairiai: laikra, dorlastanas, spandeksas.

Viskas apie denjė

Denjė skaičiumi (sutrumpintai DEN) nusakomas pėdkelnių storis, o tiksliau, siūlo, iš kurio jos numegztos, svoris ir tankis. Kiek denjė nurodyta ant pėdkelnių pakuotės, tiek gramų sveria 9 km siūlo, iš kurio jos pagamintos.

♦ 6–15 denjė – itin plonos pėdkelnės, mūvint jas kojos atrodo tarsi nuogos. Plonos pėdkelnės mūvimos karštoms vasaros dienoms, taip pat oficialiuose vakariniuose renginiuose su vakarine ar kokteilių suknele.

♦ 20–40 denjė pėdkelnės gana storos. Jos gali būti pusiau permatomos arba nepermatomos. Tokios pėdkelnės tinka visiems metų laikams.

♦ 50–180 denjė pėdkelnės skirtos šaltam orui. Jose gali būti medvilnės, akrilo arba vilnos.

Iš pėdkelnių istorijos

Ar galite patikėti, kad pėdkelnės, be kurių šiandien greičiausiai nė viena neapsieitume, buvo išrastos tik šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje? Iki tol moterys mūvėjo prisegamas natūralaus arba dirbtinio šilko, vėliau – nailono kojines. Kurį laiką pėdkelnės vis dar buvo gaminamos su siūle nugaroje. 1965 m. išradus cirkuliacines mezgimo mašinas pradėtos gaminti besiūlės pėdkelnės. Nors pėdkelnės buvo kur kas patogesnės už prisegamas kojines, moterys neskubėjo jų atsisakyti. Tačiau tai truko neilgai. Vis trumpėjant sijonams ir  prasidėjus mini sijonėlių manijai, pėdkelnės laimėjo lemiamą kovą dėl vietos mados pasaulyje.

Tinkamas dydis

Ant pėdkelnių pakuotės rasite dydžių lentelę. Pėdkelnių dydis joje bus pažymėtas romėniškais: I, II, III, IV arba arabiškais skaitmenimis: 1, 2, 3, 4. Lentelės viršuje turėtų būti nurodytas svoris kilogramais, o šone – ūgis centimetrais. Atsižvelgdama į savo ūgį ir svorį, nesunkiai išsiaiškinsite, kuris dydis tinka būtent jums. Žemiau pateiktoje lentelėje nurodomi pėdkelnių ir drabužių dydžiai.

I (1) XS (34)                                            
II (2) S (36-38)                                            
III (3) M (40-42)                                            
IV (4) L (44-46)                                            
V (5) XL (48-50)                                            

Pėdkelnių priežiūra

Kad netektų atsisveikinti su pėdkelnėmis jau po pirmojo skalbimo, skalbkite jas ne skalbyklėje, o rankomis ir drungname muiluotame vandenyje. Pėdkelnėms skalauti nepatartina naudoti audinių minkštiklio, nes gaminyje esantis elastanas praras tamprumą ir tvirtumą. Jei norite, kad pėdkelnės greičiau išdžiūtų, suvyniokite jas į rankšluostį ir šiek tiek nuspauskite. Nedžiaukite pėdkelnių tiesiai ant radiatoriaus. Ypač plonas pėdkelnes maukitės drėgnomis ar kremu išteptomis rankomis.