Reivas šešėliuose: kas slepiasi tamsiausiuose Berlyno kampeliuose?

„Future’s Past“ parodos atidarymas / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-04-13 17:32
Jei kada lankėtės Berlyne, tikriausiai esate girdėję apie ten įsikūrusį viena geriausių pasaulio naktinių klubų „Berghain“. Berlyniečiai šioje vietoje rekomenduoja apsilankyti lygiai taip pat, kaip ir bet kuriame sostinės muziejuje. Tiesa, eksponatai „Berghain“ klube – sielą turintys jo lankytojai. Drąsūs, paliesti reiverių kultūros. Legendomis apipinta vieta kasmet į Vokietiją privilioja nesuskaičiuojamą galybę turistų. Kartais, kad patektų į klubą, jie eilėje stovi parą ar dvi. Beje, kantrybė negarantuoja įėjimo. Ar pateksite į klubą – sprendžia legendinis jo apsauginis, fotografas Svenas Marquardtas, šiais metais Berlyną atvežęs į Lietuvą.

S. Marquardtui, gimusiam 1962 m. Rytų Berlyne, klijuojama „panko-revuliucionieriaus“ etiketė. Kadaise (dėl nesutramdomo charakterio bei ekstravagantiškos išvaizdos) komunistiniame Berlyne Svenui net buvo uždrausta rodytis Berlyno centre. Jaunasis rokeris negalėjo kelti kojos į Aleksandro aikštę, apskritai jam buvo draudžiama vaikščioti pagrindiniame Mitės rajone.

Svenas buvo aktyvus to meto Punk, New Wave muzikos ir Prenzlauer Berg vyravusios alternatyvinio meno scenos dalyvis. Po Berlyno sienos griūties pradėjo aktyviai fotografuoti tuo metu gimstančią naktinių klubų kultūros sceną bei jos dalyvius.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Šiuo metu S. Marquardtas yra laikomas vieninteliu Rytų Berlyno fotografu, tęsiančiu menininkų Arno Fisherio ir Sibylle Bergemanno tradicijas.

Atvykęs pristatyti savo parodos į Vilnių, fotografas susitiko su gerbėjais. Jis pasakojo apie savo biografinę knygą, fotografijas ir jų herojus.

Sveno darbo diena prasideda ryte. Dažniausiai jis dirba tik dienos šviesoje. Kaip pasakoja pats menininkas, su savo herojais į didelius asmeniškumus jis nesileidžia. Tai – surežisuotos nuotraukos, kurių idėjas jis generuoja drauge su padedančia komanda.

„Kai fotografuoju tam tikrų profesijų žmones, dažniausiai su jais susitinkame keletą kartų. Tie trumpi pasimatymai man taip pat įdomūs.

Nebūtina, kad atsirastų artumas su modeliu, svarbiausia – pasitikėjimas. Man pasisekė, kad esu kviečiamas į kitas šalis. Džiaugiuosi, jog tai, ką dariau visą savo gyvenimą ir vis dar tęsiu, domina kitus,“ – kalba S. Marguardtas.

Svenas išduoda mėgstantis „sulaužytą“ grožį. Kartais sutikęs žmogų gatvėje jis lieka be žado, atvimpa žandikaulis. Tai vienas iš rodiklių – gali gimti kažkas naujo.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

„Kiekviena Sveno Marquardto nuotrauka skelbia rudens pradžią“, – kartą vykusiai pastebėjo Christoph Tannert, Berlyno Künstlerhaus Bethanien meno vadovas. Marquardto darbai iš pirmo žvilgsnio atšiaurūs, griežti, aštrūs, provokuojantys, tačiau tuo pat metu jie yra laisvi, švarūs bei nuoširdžiai atviri. Nuolat besikeičiantis, laisvas ir intensyvus Berlyno kultūrinis ir subkultūrinis gyvenimas suformavo tiek aštrų ir taiklų fotografo žvilgsnį, tiek ir jo personažą – laisvą ir atvirą „naktinį“ gyventoją – naktinių klubų apsaugininkai, didžėjai, „naktinės plaštakės“, subkultūrų atstovai.

Susipažinti su menininko darbai galite nuo balandžio 13 iki gegužės 3 dienos.
Darbo dienomis: 16 – 20 val.
Savaitgaliais: 12 – 19 val.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai