Regos korekcija lazeriu: atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojas oftalmologas mikrochirurgas Paulius Rudalevičius / Medicinos diagnostikos ir gydymo centro nuotr.
Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojas oftalmologas mikrochirurgas Paulius Rudalevičius / Medicinos diagnostikos ir gydymo centro nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-08-08 12:57
AA

Į dažniausiai užduodamus klausimus apie regos korekcijos lazeriu operacijas, jos rizikas ir operacijos eigą portalui Ji24.lt atsako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojas oftalmologas mikrochirurgas Paulius Rudalevičius.

Norite pasikonsultuoti, pateikti klausimą specialistui? Rašykite ji24.lt@zlg.lt. Klausimus persiųsime, o atsakymus kartą per savaitę pateiks gydytojas oftalmologas mikrochirurgas Paulius Rudalevičius. Atsakymų ieškokite tik portale Ji24.lt!

– Ką reikia žinoti rengiantis lazerinės akių korekcijos procedūrai?

– Tai apie 15 minučių trunkanti procedūra, kurios metu akių mikrochirurgas lazerio spinduliu pakeičia akies paviršiaus išgaubtumą, dėl ko šviesos spinduliai, perėję akies optinę sistemą, pradeda fokusuotis taisyklingai tinklainėje, taip, kaip ir turėtų būti, todėl pagerėja matymas.

Prieš atvykstant pas akių gydytoją, paciento prašome dėl ragenos tyrimų tikslumo 10 dienų  nenešioti kontaktinių lęšių. Konsultacijos metu gydytojas suteikia visą informaciją apie pasiruošimą operacijai, operacijos eigą ir pooperacinį laikotarpį.

– Kaip sužinoti, ar man gali būti atlikta regos korekcija?

– Tikėtina, kad pacientui, kenčiančiam nuo trumparegystės, toliaregystės ar astigmatizmo, gali tikti vienas lazerinės korekcijos metodų. Prieš regos korekciją lazeriu būtina akių gydytojo, atliekančio šias operacijas, konsultacija ir išsamus akių ištyrimas. Konsultacijos metu paaiškėja, ar galima planuoti regos korekcijos operaciją konkrečiam pacientui.

Vienintelė galimybė tuo įsitikinti – atvykti į konsultaciją pas akių gydytoją, kuris ir įvertina esamą situaciją. Gydytojas atlieka išsamius akies tyrimus. Apžiūrima ragena, lęšiukas, įvertinama tinklainės ir regos nervo būklė. Atliekami ragenos topografiniai tyrimai, nustatomas vyzdžio diametras įvairiomis apšvietimo sąlygomis. Ištiriama akies refrakcija. Atlikus tyrimus, aptariami jų rezultatai ir galimi gydymo metodai.

– Koks lazerinės korekcijos metodas man tinkamiausias?

– Dažniausiai taikomi regos korekcijos metodai yra LASIK ir FRK. Kiti  lazerinės korekcijos būdai yra vieno iš šių metodų modifikacija. Tiriant pacientą paaiškėja, kuris metodas tinkamiausias. Kartais tinka abu metodai, o kartais – tik vienas.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre dėl naujausių technologijų turime unikalią galimybę taikyti TransFRK metodą, kai lazerio spindulys atlieka visą reikiamą gydymą nuo pradžių iki galo, akies nepaliečia jokios pašalinės medžiagos ir aštrūs instrumentai. Tai unikalus gydymo metodas, kai ragenos epitelis pašalinamas lazerio spinduliu. Šio gydymo metu neformuojamas ragenos lopelis, akių mikrochirurgas kontroliuoja lazerio darbą.

– Ar regos korekcijos lazeriu procedūra rizikinga?

– Regos korekcija lazeriu yra chirurginė procedūra, taigi yra tam tikra rizika. Riziką labai sumažina šiuo metu naudojama itin tiksli diagnostikos įranga, kuri nustato pradinius patologinius pakitimus ragenoje, t. y. procedūra planuojama tik tiems pacientams, kurių ragenos stangrumas ir storis yra pakankami ir saugūs šiai operacijai.

Riziką mažina labai tikslus ir greitas lazerio darbas. Džiaugiamės, kad turime galimybę operuoti greičiausiu ir saugiausiu lazeriu šiame regione. Akies stebėjimo ir apsaugos sistemos viršija lazerio greitį, esant menkiausiam akies judesiui, lazerio spindulys  nukreipiamas į reikiamą tašką.

LASIK operacijos metu naudojamas specialus instrumentas mikrokeratomas, kuriuo suformuojamas ragenos lopelis. Šio etapo metu galimas ragenos lopelio pažeidimas minėtu instrumentu. Tai atsitinka labai retai – 1 iš 2 000 pacientų. Tokiu atveju operacija netęsiama, ji atidedama 2–3 mėn., laukiama, kol akis nurims ir procedūrą bus saugu kartoti.

Pooperaciniu laikotarpiu dalis pacientų jaučia padidėjusį akių sausumą. Tai laikinas reiškinys ir gali tęstis apie 2–4 savaites. Taip  atsitinka todėl, kad  po operacijos regeneruojantis ragenos nervinėms galūnėms laikinai akis yra mažiau jautri ir rečiau mirksi. Tokiu atveju skiriami dirbtinių ašarų akių lašai.

Gydant aukšto laipsnio refrakcijos ydas (pvz., daugiau kaip 8 dioptrijos trumparegiams), maždaug 5 iš 100 galimas nedidelis – apie 1 ar 1,5 dioptrijos – regresas po 6–8 mėnesių, tokiu atveju pacientui pakartotinai nustatoma akies refrakcija ir lazeriu pakoreguojamos reikiamos ragenos vietos.

Dalis pacientų skundžiasi pablogėjusiu matymu naktį. Mūsų praktikoje tiriamas vyzdžio diametras. Šio tyrimo rezultatas ir lemia optimalios optinės zonos plotą, t. y. ruošdami pacientą operacijai individuliai įvertiname, kiek daug išsiplečia vyzdys nakties sąlygomis.

Statistiškai nereikšmingai daliai pacientų pasireiškia nedidelis akies peršėjimas, ašarojimas, paraudimas, matymo ryškumo svyravimas. Šie reiškiniai  po operacijos tęsiasi iki savaitės. Tai individuali organizmo reakcija. Operacijos eiga ir pooperacinio laikotarpio niuansai kiekvienu pacientu aptariami konsultacijos metu.

– Kada galėsiu sugrįžti į darbą?

– Tai vėlgi labai individualu. Dauguma pacientų jau kitą dieną po procedūros, jei naudojama LASIK metodika, gali sugrįžti prie įprastos veiklos. Po operacijos, atliktos FRK metodu, pacientas tris dienas yra nedarbingas. Prireikia daugiau laiko ir kantrybės, kol nurimsta akies reakcija į procedūrą. Svarbu praėjus 3–4 dienoms po operacijos apsilankyti pas operavusį gydytoją, kuris ir nuspręs, prie kokios įprastos veiklos galite grįžti, atsakys į visus su darbu ir laisvalaikiu susijusius klausimus.

– Ar po regos korekcijos lazeriu naktį taip pat gerai matysiu, kaip ir dieną?

– Pacientas gali tikėtis matyti taip, kaip galėjo matyti prieš operaciją su tiksliausiai parinktais akiniais į tolį tiek nakties, tiek ir dienos sąlygomis. Žmogaus akis pritaikyta matyti dieną, todėl naktį mes matome blogiau nei dieną. Lazerinė regos korekcija nepagerina matymo naktį. Klinikinių tyrimų duomenimis, po regos korekcijos SCHWIND AMARIS lazeriu kontrastinis jautrumas išliko tose pačiose ribose, o daliai pacientų buvo net geresnis nei su akiniais prieš operaciją.

Pagerėjimą būtų galima sieti su tuo, kad šioje technologijoje yra galimybė koreguoti papildomas optines aberacijas (vaizdų iškraipymus), kurių akiniai nepanaikina. Bet šie sprendimai yra labai individualūs. Jei papildomos optinės aberacijos yra nedidelės ir pacientas visą gyvenimą dėl jų nesiskundė, jos paliekamos, nes pacientas prie jų pripratęs ir jam jų keisti visai nereikia.

– Ar procedūra skausminga?

– Prieš procedūrą į akį sulašinti vaistai padaro ją nejautrią. Pacientas jaus lengvą akies spaudimą, bet tai nebus tikras skausmas. Galimas svetimkūnio pojūtis operuotoje akyje po kurio laiko praeina. Po LASIK procedūros dauguma pacientų jaučia nedidelį diskomfortą 4–5 val. arba jo iš viso nejaučia. Po FRK procedūros akį gali peršėti 2–3 dienas.

– Ar gali būti operuojamos abi akys vienu metu?

– Taip, dažniausiai abi akys gydomos tos pačios operacijos metu.

– Kiek ilgai išlieka operacijos rezultatai?

– Regos korekcijos lazeriu rezultatai išlieka ilgai. Pasaulyje regos korekcija lazeriu atliekama apie 30 metų. Jei nebūtų ilgalaikių rezultatų, ši sritis nebūtų toliau vystoma. Rezultatais patenkinti tiek pacientai, tiek operacijas atliekantys akių gydytojai. Reikia paminėti, kad pati lazerinė korekcija neapsaugo akies nuo su metais besivystančių fiziologinių procesų ir genetiškai mūsų organizme užkoduotų ligų. Lazerinė korekcija išsprendžia tik refrakcijos ydų, t. y. trumparegystės, toliaregystės, astigmatizmo, klausimus. Gera naujiena ta, kad šiuo metu jau naudojamos specialios metodikos, kurios sumažina presbiopijos (senatvinės toliaregystės) simptomus.

– Kiek kainuoja lazerinė regos korekcija?

– Vienos akies regos korekcijos kaina Medicinos diagnostikos ir gydymo centre – 1 500 Lt. Abi akys dažniausiai operuojamos vienu metu. Iki š.m. rugsėjo 30 dienos gydytojo konsultacija ir ištyrimas pieš operaciją – nemokama. Kaip minėjau, po operacijos pacientas pas akių gydytoją apsilanko po 3–4 dienų. Prireikus gydytojas skiria papildomas konsultacijas 1–2 mėnesių bėgyje. Už šias konsultacijas pacientui mokėti nereikia.

– Ar Teritorinė ligonių kasa apmoka regos korekciją lazeriu?

Teritorinė ligonių kasa (TLK) regos korekcijos lazeriu nekompensuoja.


Norite pasikonsultuoti, pateikti klausimą specialistui? Rašykite ji24.lt@zlg.lt. Atsakymus pateiks gydytojas oftalmologas mikrochirurgas Paulius Rudalevičius.