„Red Dot Gala“ ceremonijoje Berlyne – apdovanojimas Lietuvos menininkams

Dizainerė A. Dautartaitė-Krutulė ir LDS pirmininkė E. Radvilavičiūtė-Utarienė/Asmeninio archyvo nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-11-05 16:16
Lietuvos dailininkų sąjungos reprezentacinis meno albumas „Memorabilia“ įvertintas vienu prestižiškiausių apdovanojimų dizaino pasaulyje. Lapkričio 1-ąją vykusioje „Red Dot Gala“ šventėje Berlyne leidinio „Memorabilia“ rengėjams skirtas „Red Dot: Best of the best“ prizas.

LDS pirmininkė Edita Utarienė neslepia džiaugsmo ir sako nebūsianti kukli, nes tai didžiulis įvertinimas ne tik sąjungai ir tiems žmonėms, kurie dirbo prie šio projekto, tai įvertinimas menininkams, kurių kūriniai pristatomi šioje knygoje ir pačios Lietuvos vardo garsinimas. 

„Red Dot Award“ ekspertai išnagrinėjo, aptarė ir įvertino 8697 darbus. Visose kategorijose „The Red Dot: Best of the Best“ apdovanojimus gavo tik 72 iš jų. Renginyje dalyvavo 38 šalių atstovai. Konkurso „Red Dot Award“ kategorijoje „Brands & Communication Design 2019“ vertinimo komisija, sudaryta iš tarptautinių ekspertų, LDS reprezentacinį meno albumą MEMORABILIA apdovanojo „Red Dot: Best of the Best“ dėl išskirtinės projekto kokybės ir kūrybingumo.

„Red Dot Gala“ apdovanojimų teikimo šventė/Asmeninio archyvo nuotr.
„Red Dot Gala“ apdovanojimų teikimo šventė/Asmeninio archyvo nuotr.

Meno kūrinys – ir pati knyga

„Prisipažinsiu, man labai norėjosi išleisti ypatingą dailininkų kūrybą pristatantį leidinį, norėjosi, kad ir pati knyga būtų kūrinys. Šios idėjos įgyvendinimui prireikė net kelerių metų ir rezultatas pranoko mano pačios lūkesčius. Nebuvo problemų nei dėl knygos dizaino idėjų, nei dėl temų. Jų buvo apsčiai, kol išgryninome vieną. Didžiausias stabdis buvo lėšos. Bet, kai turi didelį tikslą, viską gali, – šypsosi Edita, – dalį lėšų skyrė Lietuvos kultūros taryba, dalį – rėmėjai, pati dailininkų sąjunga taip pat prisidėjo. Ir taip, žingsnis po žingsnio, meno albumas buvo išleistas.“

Pasiteiravus E. Utarienės, kaip ši rinkosi leidinio kūrybinę komandą, ji atsakė: „Maždaug tuo metu, kai pradėjau planuoti LDS leidinį, buvo išleistas metalo meno kūrėjos Birutės Stulgaitės meno albumas. Mane be galo sužavėjo šio albumo dizainas ir estetika, jo vizualinė švara, atidumas meno kūriniams. O jo autorė buvo Agnė Dautartaitė-Krutulė. Paskambinau ir ji sutiko! Taip pat prisijungti sutiko žinomos dailėtyrininkės: Rita Mikučionytė, Nijolė Nevčesauskienė ir Evelina Januškaitė-Krupavičė. Po įvairių diskusijų ir „idėjų lietaus“ pagrindine knygos ašimi pasirinkome Ritos Mikučionytės pasiūlytą temą ir albumo pavadinimą“.

Leidinio kūrybinės komandos atstovėms įteikiamas prizas/Asmeninio archyvo nuotr.
Leidinio kūrybinės komandos atstovėms įteikiamas prizas/Asmeninio archyvo nuotr.

Lietuvos dizainas tampa matomu

„Žinojome, kad knyga pavyko – išėjo puiki, tik ji Lietuvos profesionalų nebuvo pastebėta. Tad nusprendėm pasitikrinti savo matymus kitose šalyse – ir visuose konkursuose, į kuriuos knyga nukeliavo, buvo įvertinta“, – pasakoja E. Utarienė.

Londone leidinys „Memorabilia“ pateko į Design Week Awards konkurso rinktinį ketvertuką leidybos kategorijoje. Niujorke prestižiniame „The One Club for Creativity“ konkurse jis tapo laureatu leidinių dizaino nominacijoje. Profesinės dizaino asociacijos AIGA organizuotame konkurse 50 books / 50 covers (JAV) albumas pateko į nominuotųjų sąrašą.

Dizainas gali keisti pasaulį

Knygos dizainerė Agnė Dautartaitė-Krutulė taip pat džiaugiasi „Red dot“ apdovanojimu ir komentuoja, jog „apdovanojimų ceremonijos metu buvo jaučiama tendencija išskirti intelektualiai argumentuotus ar netikėtai kūrybingus dizaino/reklamos pavyzdžius. Į apdovanojimus patekę darbai žavi savo  išskirtinumu ir neabejotinai gali tapti kūrybininkų/dizainerių įkvėpimais ar gal net atspirtimis būsimiems projektams. Smalsu stebėti kūrėjų darbus, kaip inovacijos jungiasi su dizainu, kokios dizaino pasaulinės tendencijos – ceremoniją buvo įdomu stebėti kaip besiplečiantį šiandienos dizaino horizontą.“ 

„Kitą dieną parodos atidarymo metu buvo pristatyti ir akcentuoti socialiai atsakingi darbai. Nors ši tendencija nėra nauja dizaino pasaulyje, tačiau jaudino, kaip pabrėžiama empatija ir siekis dizainu paveikti, formuoti pasaulį, spręsti socialines, vietines ar globalias problemas. Ši atsakomybė tvyrojo salėje ir buvo gausiai palaikoma plojimų, tikiuos, kad šis sąmoningumas neišblės“, – profesinėmis įžvalgomis dalijosi dizainerė.

Meno albumas MEMORABILIA parodoje „Dizainas scenoje“/Asmeninio archyvo nuotr.
Meno albumas MEMORABILIA parodoje „Dizainas scenoje“/Asmeninio archyvo nuotr.

Išaugti iš provincijos kelnių

„Red dot“ konkurse dalyvavo žinomos ir mažiau matomos reklamos agentūros, pasaulinės dizaino firmos, patyrę kūrėjai ir jaunieji dizaineriai junior kategorijoje. Kiekvienas konkurso dalyvis (ne)slaptai tikėjosi, kad bus pastebėtas ir jo darbas.  

„Tokį apdovanojimą iškovot gali pavykti kartą, gal du kartus gyvenime. Smagu, kad dirbdami mažame ratelyje, mažoje šalyje, sugebame būt matomi ir tarp didžiųjų. Mums pavyko, nes visi dirbom kartu ir tikėjom bendra mintim, pasitikėjome vienas kitu. Džiugu, kad Lietuvos dizaino kūrėjai tampa matomi ir konkurencingi pasaulyje. Bent jau Europos mastu mes išaugom iš provincijos kelnių ir galim oriai siūlyti savo kūrybines galias pasauliui“, – teigia A. Dautartaitė-Krutulė.

Tolimesnė projektų kelionė

Konkursas kasmet vyksta daugiau nei 60 metų. Apdovanojimas jame – tai ypatingas įvertinimas savo srities profesionalams ir jis įteikiamas tik patiems geriausiems dizaino darbams iš viso pasaulio, atspindintiems ne tik įdomius vizualius dizaino sprendimus, bet ir šiuolaikinių technologijų pritaikymą bei kūrinių funkcionalumą. „Red Dot“ apdovanojimo įkūrėjas ir generalinis direktorius profesorius dr. Peteris Zecas akcentavo: „Tik 0,8 proc. visų darbų gavo šį išskirtinį apdovanojimą, kuris reiškia kokybę ir dizaino lyderystę.“

Apdovanojimų naktį veikė paroda „Dizainas scenoje“, kurioje buvo eksponuojamas ir reprezentacinis meno albumas „Memorabilia“, tad jį išvydo apytiksliai 1400 svečių. Toliau paroda keliaus į dizaino muziejus Esene, Singapūre ir Siamene ir tokius tarptautinius didmiesčius kaip Dubajus, Tokijas, Sidnėjus, Seulas, Maskva, Pekinas, Viena ar Bazelis. Taip pat maždaug pusę metų Berlyne Komunikacijos muziejuje veiks mažesnės apimties paroda, kurioje žiūrovai taip pat galės pamatyti LDS albumą. Be to, „Memorabilia“ įtraukta į tarptautinį leidinį „Metų knygų ženklų ir komunikacijos dizainas 2019/2020“, kuris pasirodys lapkričio 14 d. ir bus parduodamas visame pasaulyje.

Apie leidinį MEMORABILIA

Leidinys MEMORABILIA – nestandartinė, konceptuali, inovatyvaus dizaino knyga, išleista 2018 metais. Knygoje publikuojama 112-os Lietuvos dailininkų sąjungos narių kūryba: pristatomi tiek žymūs, įvairių premijų laureatai, konkursų nugalėtojai, tiek jauni, aktyvūs, perspektyvūs LDS nariai. Knygos idėja remiasi aktualia asmeninės ir kolektyvinės atminties koncepcija. Terminas memorabilia apibrėžia tai, kas pateikia įrodymų ar informacijos apie praeities įvykius, nurodo į tai, ką verta įsiminti.

Projekto iniciatorė ir vadovė – LDS pirmininkė Edita Radvilavičiūtė-Utarienė, knygą sudarė ir parengė menotyrininkės Rita Mikučionytė, Nijolė Nevčesauskienė, Evelina Januškaitė-Krupavičė; dizainerė – Agnė Dautartaitė-Krutulė; fotografai – Arturas Valiauga, Vidmantas Ilčiukas ir kt.

Rėmėjai: UAB „Baltic adventure“, Advokato Kazio Pėdnyčios ir partnerių kontora, UAB „Vilniaus dailė“, VšĮ „Dailininkų namai“, UAB „Papyrus Lietuva“, UAB „Zemindar“ ir Asociacija LATGA, kurios taryba skyrė lėšas apmokėti albumo pasaulinio parodų turo mokestį.

Apie „Red Dot“ dizaino apdovanojimą

Siekiant profesionaliai įvertinti dizaino srities įvairovę, „Red Dot“ dizaino apdovanojimas suskirstytas į tris „Red Dot Award“ kategorijas: „Gaminio dizainas“, „Prekės ženklų ir komunikacijos dizainas“ ir „Dizaino koncepcija“. „Red Dot Award“, į kurį įtraukta daugiau nei 18000 darbų, yra vienas didžiausių pasaulyje dizaino konkursų.

1955 m. pirmą kartą sušaukta komisija, kad įvertintų geriausius tuomečius dizaino sprendimus. Dešimtajame dešimtmetyje „Red Dot“ generalinis direktorius profesorius Dr. Peter Zec sukūrė apdovanojimo pavadinimą ir prekės ženklą. Nuo tada apdovanojimas „Red Dot“ yra gerbiamas tarptautiniu mastu ir pasižymi puikia dizaino kokybe. Prizų laimėtojai pristatomi metraščiuose, muziejuose ir internete.

Naujausi straipsniai