Rečiausi deimantai pasaulyje – kodėl jie tokie ypatingi?

Žiedas su brangakmeniais
Žiedas su brangakmeniais
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-07-20 12:46
AA

Daugelis mano, jog vertingiausi deimantai yra bespalviai, tačiau, kaip rodo aukcionų praktika, brangiausiai parduodami deimantai yra būtent spalvotieji. Būtent tokie, pavyzdžiui įspūdingų rožinės ar geltonos atspalvių deimantai dažniausiai įsigyjami kaip investicija. Tačiau kodėl jie tokie ypatingi?

Spalvoti (angl. „Fancy“) arba prašmatnių spalvų deimantai geidžiamiausi todėl, jog gamtoje randami ypatingai retai, o tai – pagrindinė priežastis, kodėl susidomėjimas tokiais vertingais akmenimis vis auga. Šių deimantų spalva vertinama pagal visai kitą skalę nei dažniau pasitaikančių bespalvių deimantų. Nenuostabu, kad spalvotieji kristalai taip vilioja išskirtinių brangenybių ištroškusius investuotojus – jie gamtoje pasitaiko itin retai. Iš visų rinkoje parduodamų deimantų, spalvotųjų yra tik… vos vienas procentas!

„Patys unikaliausi deimantai yra raudonieji, kurių žinoma tik apie 30. Iš tiesų, visiškai raudonos spalvos deimantai neegzistuoja arba dar nebuvo rasti, šiandien raudonaisiais vadinami purpurinės arba rusvai raudonos spalvos. Net ir mums, patyrusiems gemologams, pamatyti tokį išskirtinį deimantą yra reikšmingas įvykis“, – pasakoja „The Factory Diamonds and Jewellery by Ribas“ įkūrėja, Tel Avivo deimantų biržos narė Dana Ribas. Anot jos, vieninteliai kada nors parduoti raudoni deimantai buvo tik du – „Hancock Red“ ir „Moussaieff Red“. Pastarasis vertinamas net 8 milijonais dolerių.

Antrąją vietą pagal retumą užima mėlynieji deimantai. Kuo intensyvesnė mėlyna spalva, tuo vertingesnis ir retesnis yra deimantas. Šioje kategorijoje ko gero pats garsiausias yra ne tik išskirtinio grožio, bet ir išskirtinę istoriją pasakojantis „Hope Diamond“ – graikišką riešutą savo dydžiu primenantis mėlynasis deimantas, kurio pirmuoju savininku laikomas prabangą dievinęs Karalius Saulė – buvęs Prancūzijos valdovas Liudvikas XIV. Jeigu pamenate stulbinantį mėlyno brilianto vėrinį filme „Titanikas“, kurį filme segėjo aktorė Kate Winslet, tuomet jums bus įdomu sužinoti, kad šis vėrinys buvo inspiruotas būtent „Hope Diamond“ brangakmenio.

Verta paminėti ne tik rečiausius, bet ir brangiausius deimantus. Brangiausias kada nors aukcione parduotas deimantas buvo didžiulis, beveik 60 karatų dydžio rožinės spalvos „The Pink Star“, kurio vertė – 71 milijonas dolerių. „Spalvotieji deimantai turi savo magiją – įspūdinga pamatyti brangakmenį, kuris pasaulyje toks retas, kuris simbolizuoja žemės jėgą, primena, kad deimantams susiformuoti prireikia tūkstančių metų. Itin retus rožinius ir žalius deimantus mes atvežėme ir į Vilnių, iki šiol jų prekyboje Lietuvoje dar nėra buvę“, – pasakoja juvelyrikos salono įkūrėja D. Ribas.

Na, o iš visų spalvotųjų dažniausiai pasitaikantys – geltonieji deimantai. Įdomu tai, jog vertinant bespalvius deimantus, turintieji gelsvą atspalvį laikomi pigiausiais, tačiau vertinant pagal tą pačią skalę, ryškiausią geltoną spalvą turinys deimantai peršoka į „Fancy“ deimantų kategoriją ir tampa net kelis kartus brangesniais už bespalvius.

„Svarbu paminėti, kad vertingi yra tik natūralūs brangakmeniai, o jo technines savybes gali užtikrinti tik sertifikatas. Rinkoje galima rasti visko: deimantų padirbinių, laboratorijoje išaugintų deimantų, būna ir natūralių bespalvių, tačiau kartais jie nudažomi, tam, kad būtų galima parduoti už didesnę kainą. Žinoma, jeigu nusprendėte įsigyti tikrą deimantą, tada tik tokių, o ne žmogaus patobulintų ir reikia ieškoti“, – pataria gemologė Dana Ribas. Ji priduria, kad paprastam žmogui plika akimi deimantų tikrumą nustatyti neįmanoma. Net ir patyrusiems gemologams tam įvertinti reikia ne tik žinių, bet ir specialių priemonių, leidžiančių į akmenį pažvelgti iš arčiau.

„The Factory Diamonds and Jewellery by Ribas“ įkūrėja, šioje srityje dirbanti jau aštuoniolika metų, prisipažįsta, kad ji pati vis dar nenustoja žavėtis išskirtiniais brangakmeniais: „Jie tarsi snaigės, natūralus gamtos fenomenas, kurių niekada nerasime dviejų identiškų – o juk man teko matyti daugybę jų“, – sakė D. Ribas.