Rašytoja Laima Vincė: „Tik susitaikę su praeitimi galėsime sukurti tvirtus vidinės stiprybės pamatus“

Laima Vincė
Laima Vincė
Šaltinis: Žmonės
2018-10-12 15:35
AA

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis paskatino dar kartą prisiminti sudėtingą mūsų šalies istoriją. Skaudūs praeities įvykiai jaudina ne tik čia, bet ir už Atlanto, kur ir gimė jautrus pasakojimas apie trijų kartų moterų gyvenimo istoriją, besidriekiančią nuo pokario Lietuvos iki Niujorko. Leidyklos „Alma littera“ išleistoje rašytojos Laimos Vincės knygoje „Tai ne mano dangus“ atsigręžiama į praeityje patirtus skausmingus lietuvių išgyvenimus. Autorė pripažįsta, ši knyga – tai siekis sukurti savo vidinės stiprybės pamatus.

Jungtinėse Amerikos Valstijose gimusi ir lietuvių išeivių šeimoje augusi L. Vincė į Lietuvą atvyko 2007 metais pagal Fulbraito programą. Būtent keliaudama po Lietuvą, autorė išgirdo daugybę skausmingų pokaryje gyvenusių lietuvių istorijų, kurios paskatino rašytoją suguldyti to meto išgyvenimus popieriuje tam, kad niekada nepamirštume, kiek mums teko paaukoti dėl Lietuvos laisvės.

„Dauguma jaudinančiomis istorijomis pasidalinusių žmonių – holokausto, tremties ir partizanų kovų paliestos moterys, su kuriomis atradau ypatingą ryšį. Nors neteko išgyventi tokių sukrečiančių ir gyvenimą negrįžtamai keičiančių įvykių, man, kaip lietuvei, buvo svarbu pažinti ir atvaizduoti vidinę žmogaus būseną, kai jis yra priverstas gyventi nuolatinėje baimėje ir prievartoje. Ši knyga – tarsi balansas tarp tikrų istorinių faktų ir juos išreiškiančių herojų, atspindinčių visą to laikotarpio skausmą,“ – atskleidžia L. Vincė.

Nuo pokario kovų iki dainuojančios revoliucijos – nepaleisdamas skaitytojo, siužetas veda ir per partizaninio pasipriešinimo metus. Knygos puslapiuose ne tik atgimsta nematomame fronte kovoję vyrai, bet atsiskleidžia pokario įvykių paliesti moterų portretai.

Ne veltui ir pagrindine heroje tampa dvylikametė Marija. Okupacinis rėžimas iš jaunos merginos atima abu tėvus ir nubloškia ją į Lenkiją, iš ten – į Jungtines Amerikos Valstijas, į turtingo emigranto glėbį. Vis dėlto, likimo gniaužtai Marijos nepaleidžia – praeities šešėliai užkerta kelią į laimingą gyvenimą.

„Marija – skaudžiausių XX a. lietuvių tautos nelaimių simbolis. Ji patiria prievartą, skausmą, tampa bebalse ir be savo vietos visuomenėje. Vienintelė jos viltis – tikėjimas, neleidžiantis dvasinei stiprybei išslysti iš po kojų“, – teigia autorė.

Ypatingai daug dėmesio veikėjų jausmams skyrusi L. Vincė teigia, kad taip siekė parodyti, kaip neišgydytos traumos griauna žmonių gyvenimus: „Mūsų tautos išgyvenimai tarsi užkoduoti genuose. Mes gyvename potrauminėje visuomenėje ir toliau tą traumą nešamės per gyvenimą. Todėl knygoje norėjau parodyti, kaip vienos šeimos trauminės patirtys ir vėliau ardo žmonių likimus. Tikiu, kad visi privalome suvokti istoriją, dirbti su savimi, tačiau neperduoti tų traumų kitiems. Visa tai kažkur turi sustoti.“

Pasak L. Vincės, svarbu suprasti, kad to meto moterų vidinės problemos ir išgyvenimai aktualumo nepraranda ir šiandien, o lygybės paieškos ir vietos užsitikrinimas visuomenėje – su tam tikrais iššūkiais moterys susiduria tiek dabar, tiek tada.

„Tikiuosi, kad skaitytojos išgirs mano siunčiamą žinutę – būk stipri ir pasitikėk savimi. Šiandien moterys vis dažniau kalba apie nelygybę, tačiau tai dar neišsprendžia nelygybės problemos. Man, kaip moteriai ir rašytojai, dažnai tenka tai patirti – rašytojos dažnai jaučiasi nepastebimos, jų kūriniai neįvertinti. Toks požiūris per daugelį metų tapo pasąmoniniu dalyku. Tad reikia branginti kiekvieną galimybę, leidžiančia moterims dirbti kartu, nes drauge galime sukurti stebuklus,“ – įkvėpimu dalijasi autorė.

Laima Vincė – poetė, rašytoja, Lietuvos rašytojų sąjungos narė ir vertėja, už savo kūrybą pelniusi ne vieną Amerikos valstybinį apdovanojimą. „Tai ne mano dangus“ autorė gimė lietuvių išeivių šeimoje ir augo Niujorke. Šiandien ji Pekine dėsto anglų literatūrą ir kūrybinį rašymą bei rašo knygas – L. Vincė sukūrė ne vieną grožinės literatūros kūrinį apie Lietuvą.

L. Vincės knygą „Tai ne mano dangus“ išleidusi leidykla „Alma littera“ jau daugiau kaip 25 metus vykdo savo misiją – skatina pažinimo ir skaitymo poreikį, teikia pažinimo džiaugsmą ir skaitymo malonumą. Viena didžiausių leidyklų Lietuvoje „Alma littera“ leidžia knygas suaugusiems, vaikams ir paaugliams, šviečiamąją ir mokomąją literatūrą.

Susitikimas su autore ir knygos pristatymas vyks šiandien, spalio 12 d., 18 val. „Vagos“ knygyne „Draugystė“ (Gedimino pr. 4).