R. Anusausko užfiksuoti ypatingai retos balinės pelėdos kadrai – reikšmingas įvykis viso pasaulio gamtininkams

Laida „Gyvūnų manija“
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-03-24 13:47
Praėjusiais metais žymus gamtos fotografas Ričardas Anusauskas kartu su gamtos vaizdų operatore Rūta Žematiene pristatė unikalų dokumentinį filmą apie laukinę Lietuvos gamtą – „Keturi metų laikai“. Šiame filme gausu kvapą gniaužiančių kadrų, kuriuose yra užfiksuoti itin reti paukščiai ir žvėrys. Norint įamžinti retus gyvūnus kartais tenka laukti ne mėnesius, o kelis metus. Nuolatinės pasalos ir tykojimas, važinėjimas ir ieškojimas – tai gamtos fotografų ir operatorių kasdienybė. Todėl kai kurie kadrai tampa tikra sensacija ir jais domisi viso pasaulio gamtos mylėtojai. Vienas iš tokių kadrų, kuris visai neseniai atsidūrė Ričardo ir Rūtos ypatingųjų sąraše – į raudonąją Lietuvos knygą įrašyta Balinė pelėda.

Tai rečiausiai gamtoje sutinkama pelėda. Apskritai pasaulyje gyvena apie 200 rūšių pelėdų, o Lietuvoje – tik 12, iš kurių penkios yra priskiriamos prie nykstančių rūšių ir yra įrašytos į Lietuvos Raudonąją knygą. Onitologai skaičiuoja, kad jų yra nuo penkiasdešimt iki kelių šimtų perinčių porų. Ši rūšis nuo 1975 metų Lietuvoje stebima tik devintą kartą, paskutinis buvo 2014 metais, todėl Ričardas Anusauskas prisipažįsta, kad užfiksuoti Balinės pelėdos jis net nesvajojo.

„Nuotykis prasidėjo kuomet Merkio apylinkėje pamatėm medyje tupinčią nematytą pelėdą, tačiau kol privažiavom ji spėjo nuskristi. Kelias dienas, atvažiavę į tą pačią vietą, ją vis pamatydavome, tačiau negalėjome suprasti, koks tai paukštis. Vieną dieną man pavyko nufotografuoti pelėda iš tolį, priartinau savo objektyve užfiksuotą vaizdą ir supratau – tai balinė pelėda. Kitą vakarą mes panaudojome vieną triuką. Nuvykę į tą pačią vietą paleidome pelių garsą ir po kelių minučių pelėda pradėjo skristi link mūsų. Ji praskrido tiesiai virš automobilio, aš iškišęs savo 8 kilogramus sveriantį fotoaparatą, padariau kelias tikrai kokybiškas nuotraukas, o Rūta nufilmavo grakštų pelėdos skrydį“, – apie savo susidūrimą su ypatingai reta pelėda pasakoja gamtos fotografas Ričardas Anusauskas.

Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.
Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Tokie balinės pelėdos kardai ypatingai reti ir svarbūs ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio gamtininkams ir gamtos mylėtojams. Išskirtinius kadrus bei kitus nuotykius stengiantis užfiksuoti retąją pelėdą, įdomybes apie pelėdas įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, reportažą apie Taivano laibauodegį žaltį, Samojedų veislės ypatumus ir erkių sezono pradžią žiūrėkite laidoje – „Gyvūnų manija“ jau šį sekmadienį 9 val. ryto per TV6.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai