Psichoterapeutė: „Jei užpuolė rudeninis liūdesys, užteks arbatos, vilnonių kojinių ir geros draugijos“

Kava / „Fotolia“ nuotr.
Kava / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-09-24 09:00
AA

Ne paslaptis, kad rudenį aplanko slogesnės nuotaikos. Kai saulę vis dažniau keičia lietus ir dargana, jaučiamės liūdni ir prislėgti. „Rudenį turėtume lėtinti tempą ir ruoštis žiemai kaip poilsio sezonui, bet žinome, kad taip nėra, tad reikalaujame iš organizmo dvigubų resursų“, – sako psichoterapeutė Daiva Žukauskienė.

Psichoterapeutė Daiva Žukauskienė

Kaip tamsusis laikotarpis veikia mūsų psichiką, savijautą?

Tamsusis metų laikas turi įtakos visiems. Ne daug kuo mes skiriamės nuo augalų ir kitų gyvūnų, kurie orientuojasi gyvenime pagal šviesos ciklą. Ruduo perorientuoja visą organizmą kitam gyvenimo tempui, kuris žiemą dar labiau sulėtėja. Saulės spindulių, šviesos trūkumas yra faktoriai, kurie išprovokuoja nuotaikos svyravimus žmonėms, linkusiems į depresiją.

Teigiama, kad depresijai būdingas sezoniškumas. Tačiau pavasaris, kai šviesos daugėja, taip pat laikomas depresijos sezonu. Tad pagrindinė priežastis yra pokyčiai, prie kurių sunkiai prisitaiko mūsų organizmas.

Ruduo atneša ne tik tamsą, bet ir orų permainas, mūsų aktyvumo pokyčius, dažnai tai jau būna darbymečio prie dirbtinės šviesos laikotarpis. Lietingasis laikotarpis – iššūkis ne tik psichikai, bet ir imunitetui. Žmogus – protinga, atmintį turinti būtybė, todėl buvusių sezonų prisiminimai neskatina optimizmo. Rudenį turėtume lėtinti tempą ir ruoštis žiemai kaip poilsio sezonui, bet žinome, kad taip nėra, tad reikalaujame iš organizmo dvigubų resursų. Daugeliui tai yra per sunku, tad jaučiamės melancholiški ir liūdni, pavargę.

TAIP PAT SKAITYKITE: Rudeniškų vestuvių akcentai pagal Viktoriją Prokofjevą

Rudens rūkas / Shutterstock nuotr.

Kaip atskirti rudeninį liūdesį nuo rimtos depresijos? Kokie požymiai?

Rudeninis liūdesys labiau lyrinė metafora nei tikras simptomas. Liūdna, kad išskrenda paukščiai, ištuštėja laukai, daržai, krenta lapai, vyrauja rūkas, drėgmė, tamsa.

Depresija gydoma medikamentais ir psichoterapija, o jei užpuolė rudeninis liūdesys, užteks šiltos arbatos, saldėsio, vilnonių kojinių ir geros kompanijos.

Natūrali emocinė būsena, kuri jaučiama, kai su kažkuo atsisveikiname, paliekame, netenkame. Liūdesys netrukdo mums būti energingiems, pereiti į kitas veiklas, keisti vasaros pramogas rudeninėmis.

Depresija – gilaus, visa apimančio liūdesio būsena, einanti kartu su apatija, nerimu, miego sutrikimais, dažnu savigraužos, beviltiškumo ir beprasmybės jausmu: liūdna ir įprastomis, ir švenčių dienomis. Džiugesio ir laimės išgyvenimų visiškai nelieka. Mintys sukasi apie negatyvius dalykus, nieko nesinori. Depresinis liūdesys nepriklauso nuo situacijos, jis ilgalaikis, sutrikdantis žmogaus socialinius santykius, darbingumą. Depresija gydoma medikamentais ir psichoterapija, o jei užpuolė rudeninis liūdesys, užteks šiltos arbatos, saldėsio, vilnonių kojinių ir geros kompanijos.

Yra teorija, kad liūdesys ir melancholija gali būti naudinga šiuo metų sezonu. Ką manote?

Tiek liūdesys, tiek ir džiaugsmas yra natūralūs žmogaus išgyvenimai. Reikia paliūdėti, paverkti, kai to norisi, pasidžiaugti, kai yra priežasčių. Liūdėti rudenį niekuo ne geriau, nei liūdėti pavasarį ar vasarą, viskas priklauso nuo žmogaus gyvenimo aplinkybių. Neturime vengti liūdesio ar kitų „negerų“ jausmų, jie skirti tam, kad būtų išreikšti ir nereikia jų slėpti ar užgniaužti.

Ar žmogaus charakterio ypatybės gali lemti, kad jis susirgs depresija. Juk vieni serga, kiti – ne.

Depresija labai klastinga, nes jos priežastys slypi visur: nuo genetikos iki išorinių veiksnių. Dažniausiai nepavyksta išsiaiškinti, kas tiksliai sukėlė ligą. Charakterį mes paveldime kaip ir kai kuriuos polinkius į tam tikrus susirgimus. Dažniausiai suserga nesaugią, traumuotą vaikystę turėję žmonės. Jautresni asmenys taip pat labiau reaguoja į sezonines permainas ir yra labiau linkę į depresiją.

Kokie paprasti metodai galėtų padėti įveikti kilusį rudeninį slogutį?

Rudeninis slogutis kaip ir sloga gydomi visomis maloniomis, tiek fiziškai, tiek emociškai šiltomis smulkmenomis, meile ir rūpesčiu sau. Visa, kas gera ir malonu, bei sveika kūnui, naudinga ir sielai.

Šis ruduo kitoks, nei prieš metus buvęs. Sulaukiu vis daugiau pagalbos prašančių žmonių klausimų, kaip išgyventi rudeninį liūdesį.

Ar gali būti, kad maistas turi įtakos mūsų psichinei savijautai?

Ruduo yra derliaus metas, turime pilnus aruodus gėrybių: rudeninės uogos, vis dar raudonuojančios miškuose nuo vitamino C gausos, šviežias medus ir sukauptos vaistinių žolelių atsargos tikrai puikus priedas prie kasdienės mūsų mitybos. Visa, ką valgome turi įtakos mūsų kūnui ir psichikai. Rudens darganos verčia mus stiprintis šiltomis sriubytėmis, karštais obuolių pyragais, skrebučiais su šviežiomis uogienėmis. Turėtume pateikti visa, ko prašo mūsų organizmas. Esminis principas bet kuriuo metų laiku – saikas. Sveikame kūne sveika siela, to pasieksime tik sveiku emociniu klimatu ir maistu.

Galbūt žmonės jau dažniau kreipiasi pagalbos, bando įveikti savo problemas, ar vis tik dar nenori pripažinti sergantys depresija?

Šis ruduo kitoks, nei prieš metus buvęs. Sulaukiu vis daugiau pagalbos prašančių žmonių klausimų, kaip išgyventi rudeninį liūdesį. Mažėja baimė pripažinti, kad nesusitvarkome su savo nuotaikomis, emocijomis. Psichoterapija nėra visagalė, tenka žmones siųsti ir pas gydytojus psichiatrus, kurie medikamentais bando įveikti šią ligą. Man padeda holistinis požiūris į žmogų: svarbu nepamiršti, kad esame gyvi, turime ir kūną, ir sielą, kurie vienodai reikalauja rūpesčio ir dėmesio.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip puoselėti grožį iš vidaus? Padės maistas, kurio pakankamai neįvertinote

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!