Psichologas Tomas Lagūnavičius: „Gražios moters šaltumas – ne jos, o vyro problema“

Psichologas Tomas Lagūnavičius. / Asmeninio archyvo nuotr.
Psichologas Tomas Lagūnavičius. / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-10-10 19:00
AA

Šiais laikais itin daug kalbama apie tai, kokia yra seksuali moteris. Tačiau seksualumas per bėgančius amžius ir jo suvokimas yra gerokai pakitęs. Ar tai tik išorinis grožis ar ir vidinės savybės? „Būti tik gražiai ir seksualiai tikrai nepakanka, jeigu norite sukurti ilgalaikius santykius“, – tikina psichologas Tomas Lagūnavičius.

– Ar galime atskirti moters seksualumą ir seksualinį patrauklumą? O gal tai tapačios sąvokos?

– Tai nėra visiškai skirtingos sąvokos, tačiau išplaukia viena iš kitos. Moters seksualumas – tai įgimtas natūralus dalykas, kurį veikia du pagrindiniai instinktai: noras išgyventi ir susilaukti palikuonių. Tačiau, kaip seksualinis patrauklumas pasireiškia konkrečioje kultūroje, – kita kalba. Juk grožio, patrauklumo supratimas, seksualinio poreikio išryškinimas labai glaudžiai susijęs su kultūra.

Visais laikais moteriškas seksualumas ir potraukis buvo kontroliuojamas, tiksliau – buvo aiškiai nurodyta, ką moteris gali daryti ir ko ne. Tai greičiausiai viena įdomiausių kultūros istorijos dalių, kuri, žinoma, neatsiejama nuo psichologijos, socialinių dalykų.

– Jeigu jau prakalbome apie kultūrą, tai, jūsų nuomone, kokios yra lietuvės: santūrios, drovios ar atvirai seksualios?

Gražuolės sužimba tada, kai sutinka jų socialinį statusą atitinkantį vyrą – tampa nuostabiai patrauklios, švelnios, besidominčios, nes jos rado grobį. 

– Daug kas kinta ir jau pasikeitė. Reikia pabrėžti, kad niekada istorijoje nebuvo monolitinės struktūros. Visada buvo koncentruojamasi į atskiras žmonių grupes – sluoksnius, kurie ir savo seksualumą išreikšdavo skirtingai. Anksčiau tam didelę įtaką darydavo religija, tam tikros religinės nuostatos, ir tas seksualumas buvo stipriai ribojamas Europoje, musulmonų šalyse. Jo išreiškimas ten galėjo būti toks, kas šiandien įprasta akiai, pavyzdžiui, parodyti apnuogintą apatinę pėdos dalį ir pan.

Taip pat skaitykite: Psichoterapeutas Andrius Kaluginas: apie ką nutyli vyrai, arba kodėl vyrą galima paveikti tik manipuliacijomis

Lietuvės galėjo išryškinti tam tikras figūros zonas – liemenį, krūtinę, sėdmenis. Segdavosi daug storų sijonų, kad tas kontrastas būtų didesnis. O sėdmenys jau nuo senų laikų kalba apie vaisingumumo projekciją. Trumpai tariant, kiekviena kultūra turi savo simbolius, tačiau jeigu kalbėtume apie tam tikrus bruožus – tiek veido, tiek kūno, tai jie seksualumą bet kurioje kultūroje reprezentuoja vienodai, kadangi atkeliauja iš senų laikų, archetipų.

Seksualumas susijęs su moters vaisingumu, taigi, kuo moteris yra labiau putli ir vaikiška, tuo daugiau joje moteriškų hormonų, nors tai ir nėra tikslus rodiklis. Didelės akys, putlios lūpos, santykinai didelė krūtinė, apvalūs sėdmenys, liekna talija – tai ir yra tie bruožai, kurie traukia.

Dabar vyraujanti nauja tendencija, kad visos turi būti paauglės – liesos, beformės, seksualumo prasme visiškai netraukia vyrų. Atkreipkite dėmesį, kad paauglės – tai kultūros sukurtas grožio simbolis ir jis neturi jokio ryšio su seksualinėmis galimybėmis, pavyzdžiui, gimdyti vaikus. Ir ta mada, kuri karaliauja tam tikruose sluoksniuose, netgi žudo seksualumą. Ne vienas tyrimas atskleidžia, kad moterys, kurios griežtai laikosi dietos, su nukritusiais kilogramais praranda ir savo seksualumą – išnyksta ne tik menstruacijos, bet ir seksualiniai poreikiai, kamuoja bloga nuotaika, gali prasidėti net ir depresija.

Didelės akys, putlios lūpos, santykinai didelė krūtinė, apvalūs sėdmenys, liekna talija – tai ir yra tie bruožai, kurie traukia.

Noriu akcentuoti, kad standartinės formos – 90-60-90 arba simetriška figūra panašiu santykiu ir yra tas natūralus grožis, seksualinis patrauklumas, kuris visada trauks akį. Tačiau to dar neužtenka.

– Tvirtinote, kad vyrus visada trauks moteris išvaizda. O vėliau? Kokį vaidmenį atlieka moters būdas, vidinis pasaulis ir kokią tai įtaką daro seksualiniam patrauklumui?

– Pradėkime nuo to, ar santykiai ilgalaikiai, ar trumpalaikiai. Moters elgesys, bendravimo stilius, jos išsilavinimas, interesai vaidina nemenką vaidmenį, nuo kurio priklauso santykių trukmė. Tarkime, jeigu moteris natūraliai graži, tačiau visiškai neišsilavinusi, ji vis tiek daugeliui gali būti patraukli, tačiau ar po sekso tie santykiai gali peraugti į ką nors rimčiau, norą turėti vaikų, šeimą, namus? Labai abejotina. Tad grožis seksualume atlieka vieną svarbiausių vaidmenų – tai traukia akis, norite to ar nenorite, o vėliau vis tiek pradeda rūpėti visai kiti dalykai.

Kas kita, jeigu vyro noras užmegzti santykius su moterimi nėra seksualinio pobūdžio. Tada išvaizda negriežia pirmu smuiku. Kai kada vyrai yra tiesiog alfonsai, o tada jiems rūpi ne moteris grožis, o pinigai.

Taip pat skaitykite: Seksologas Viktoras Šapurovas – apie naujas sekso tendencijas ir vyrų neištikimybę: „Ji užprogramuota“

Ne vienas tyrimas atskleidžia, kad moterys, kurios griežtai laikosi dietos, su nukritusiais kilogramais praranda savo seksualumą – išnyksta ne tik menstruacijos, bet ir seksualiniai poreikiai.

Tačiau jeigu paanalizuotume, pirmas seksualumo ir patrauklumo požymis yra grožis, antrame etape svarbus tampa elgesys. Vyrai į tai žiūri labai paprastai: turi sutapti interesai, tam tikrų socialinių ritualų laikymasis (vyrų terminologijoje tai reiškia – man nebaisu ją parodyti savo draugams, man nebaisu parodyti ją savo tėvams, man su ja nebaisu išeiti į viešumą) ir jeigu tai sutampa (šiuo atveju svarbu ir tai, kad žmogus būtų iš to paties socialinio sluoksnio), tuomet santykiai gali klostytis sėkmingai.


Mes renkamės panašius į save. Psichologine ir fizine prasme turime papildyti vienas kitą, tačiau jeigu nėra panašių interesų, tai ilgalaikių santykių nebus, o tada išnyksta ir visas seksualumas. Beje, moteris viską gali sugriauti ir savo elgesiu, tarkime, atstumia savo įpročiais – vartoja alkoholį, rūko.

– Gražios moterys neretai pavadinamos šaltomis ir nejausmingomis. Šalia to pasitaiko ir situacijų, kada gražuolės nesupranta, kodėl vyrai pameta galvas dėl tos, kuri būna ir ne tokia išvaizdi, ir ne tokia patraukli... Kaip pakomentuotumėte tokią situaciją?

– Viskas labai paprasta – gražių moterų aspiracijos yra gerokai aukštesnės. Kas yra graži moteris sociume? Neužtenka būti tiesiog gražiai – tuo reikia rūpintis ir skirti nemažai investicijų: kirpėja, kosmetologė, drabužiai – visa tai kainuoja.

Elegantiškai moteriai kažin ar padarys įspūdį vaikinukas su treningais, ar ne?

Ir kai tokia moteris žiūri į partnerį, ji greitai įvertina jį socialine prasme ir suvokia, verta skirti dėmesį ar ne. Ar jis gali suteikti socialinį statusą, materialinį išlaikymą? Čia tas pats, kas pirkti brangią mašiną, kuri ryja dešimtis litrų kuro – ji nuostabi, tačiau tu jos negali išlaikyti. Tas šaltumas – tai paprasčiausia atranka.

Ne vyrai priima sprendimus – renkasi moteris. Ateina žemesnio statuso arba jos lūkesčių neatitinkantis vaikinas, ir moteris savo šaltumu jį kaipmat atstumia. Taigi, šaltumas ne moters, o vyro problema. O tie atstumti vyrai tada renkasi galbūt ne tokias gražias damas, tačiau jos būna linkusios labiau komunikuoti.

Taip pat skaitykite: 59-erių močiutė Yasmina Rossi mados pasaulyje sukėlė tikrą revoliuciją

Gražuolės sužimba tada, kai sutinka jų socialinį statusą atitinkantį vyrą – tampa nuostabiai patrauklios, švelnios, besidominčios, nes jos rado grobį. Mano manymu, visos tokios situacijos – tai socialinis žaidimas. Jeigu norite nuvyti vyrą, kuris jums nepatinka, nerodykite jokių seksualumo požymių. Moterys šiuo atžvilgiu yra tikrai žiaurios, tačiau teisingos – kiekvienas mūsų turi savo kartelę ir jeigu jos neperžengi, tada ieškok sau labiau tinkančio varianto.

– Paminėjote seksualumo požymius. Kokie jie?

– Tai galime pavadinti ir palankumo požymiais. Pradėkime nuo žvilgsnio. Moteris niekada nežiūri tiesiai – iš pradžių nužvelgia iš padilbų, vėliau staiga žvilgsnį nusuka. Tai reiškia, kad moteris net nusukusi žvilgsnį viską mato periferiniu stebėjimu ir vėliau situcija kartojasi.

Socialinis kerštas reiškia, kad tavimi pasinaudos ir vėliau atsisveikins, nes tu neatitinki „reikalavimų“. Jeigu jau norite imituoti, tai darykite tobulai. 

Kas dar? Atlenkia galvą, užkiša plaukų sruogą už ausies, parodo kaklą, pakelia krūtinę į viršų, išlenkia nugarą, kad parodytų savo sėdmenis, užmeta koja ant kojos, taisosi šukuoseną, makiažą, laižo lūpas – tokiais judesiais moteris reprezentuoja save. Jeigu vyras vis dar neatkreipia dėmesio, tuomet ji bando užkalbinti vyrą, užmegzti kontaktą. Visas judesių ir elgesių derinys tikrai reiškia, kad moteris nori sudominti jai patrauklų vyrą, kad į ją atkreiptų dėmesį.

– Ar seksualumas vyrams asocijuojasi tik su išvaizda? Kokį vaidmenį atlieka moters pasirinkta apranga?

– Savaime aišku, kad vyro dėmesį visada patrauks moteris, kuri išryškina savo figūrą, renkasi aptempiančiu drabužius, tačiau vėlgi didelį vaidmenį čia atlieka ir kultūra. Jūs turite elgtis taip, kaip to reikalauja jūsų aplinka.

Šiuo atveju, jeigu jūs einate į aukštuomenės vakarėlį, tikrai negalite jame pasirodyti su pigia leopardine suknele, kuri apnuogina viską, kas tik įmanoma. Ir kadangi prakalbome apie kultūrą, tai ir subkultūrų požiūris į seksualumą ir aprangą yra labai skirtingas. Vieniems reikės raudonos suknelės, kuri atidengia kūną, o kitiems tokia apranga bus atstumianti, nes jie nori subtilumo.


Kai moteris jaučiasi pati gražiausia, pasitiki savimi ir spinduliuoja, tampa charizmatiška. Natūralu, kad tai pajunta ir vyrai. O jiems reikia geriausių tarp tų, kurios yra šalia. 

Pavyzdžiui, kad ir naktiniame klube. Ten susirenka labai įvairi publika, matome įvairių kultūrų atstovus ir visi jie skirtingai suvokia ir reprezentuoja savo seksualumą. Ir vieniems tai priimtina, o kitiems ne. Elegantiškai moteriai kažin ar padarys įspūdį vaikinukas su treningais, ar ne? Arba atvirkščiai, subtilus vyras priėjęs prie iššaukiančiai atrodančios moteris gali būti atstumtas, nes yra ne tokio tipo, tarkime, ne raumeningas sportininkas. Tai ne tik socialinis žaidimas, bet ir subkultūriniai kodai.

Taip pat skaitykite: Moterys mano, kad tai seksualu, tačiau kodėl jų elgesys atstumia vyrus?

Viskas priklauso nuo to, iš kokio rato trokštate partnerio, nes tada turite ir atitinkamai elgtis. Vyrai labai gerai atskiria, kurios moterys yra apsimetėlės, o kurios ne. Reikia pastebėti, kad iššifravus apsimetėlius, t. y. bandymą priklausyti vienai ar kitai socialinei grupei, kuriai iš tikrųjų jis ar ji nepriklauso, o tik apsimeta, kad suviliotų „grobį“, tiek vyrai, tiek moterys gali pasielgti labai žiauriai.

Socialinis kerštas reiškia, kad tavimi pasinaudos ir vėliau atsisveikins, nes tu neatitinki „reikalavimų“. Jeigu jau norite imituoti, tai darykite tobulai. Analizuokite! Kalbėjimo maniera, intonacija, neverbalinis bendravimas yra tai, kas išduoda, kokie esame.

– Kai vyrai sako „seksuali moteris“, jie turi galvoje...?

– Visų pirma, fizinis grožis. Moteris, kuri ateina į tam tikrą aplinką, visada palygina save su kitomis. Vienur ji grožio prasme gali būti nr. 28, o kitur – nr. 1. Moteris iškart reitinguoja save, lygindamasi su kitomis, ir nuo to priklauso, kaip ji jausis būdama tam tikroje aplinkoje. Kai moteris jaučiasi pati gražiausia, pasitiki savimi ir spinduliuoja, tampa charizmatiška. Natūralu, kad tai pajunta ir vyrai. O jiems reikia geriausių tarp tų, kurios yra šalia.

Visuomet atsiras pelenių, kurios svajoja apie tapimą princese. Tai iliuzija dažnos merginos, kuri mano, kad pasigražinus peršoks per kelis sluoksnius į viršų ir susiras princą.

Bet yra ir kita erdvė, kurioje ta pati moteris gali nebūti pačia pačiausia, kur susirenka visai kito socialinio lygio žmonės. Tada moteris gali jaustis visai kitaip, ir ta charizma išgaruoja kaip dūmas, kadangi ji tarsi neatitinka aplinkos. Štai kodėl mes visi renkamės panašius į save.

Natūralu, kad yra socialinė hierarchija, kad ir kaip sunku tai suprasti. Reikia tai priimti kaip natūralią būtį. Anksčiau turėjome tam tikrus luomus, o šiandien mes kalbame apie kultūrinius skirtumus, kurie gali užkirsti kelią ilgalaikiams santykiams.

Ir tvirtinti, kad tai nesvarbu galima tik tada, kai kalbame apie vienadienius santykius. Tada taip, jums bus nesvarbu, iš kokio socialinio sluoksnio jūsų partneris. Tačiau jeigu norite kartu gyventi ilgai, tai yra labai svarbu. Užtat vis mažiau žmonių tuokiasi ir vietoj santuokos renkasi partnerystę.

Seksualumas tampa ne toks reikšmingas, kai pradedame kalbėti apie gyvenimo kartu scenarijus. Tada žmonės gali suprasti, kad jiems visai ne pakeliui. Moteriai tikrai neužtenka būti gražiai – svarbus gyvenimo būdas, normos, vertybės, misija. Štai kas turi įtakos geriems santykiams. Grožis tėra biologija. 

Tačiau visuomet atsiras pelenių, kurios svajoja apie tapimą princese. Tai iliuzija dažnos merginos, kuri mano, kad pasigražinus peršoks per kelis sluoksnius į viršų ir susiras princą. Taip, kai kurioms pasiseka, tačiau tai tik vienetai.

Pamirškite, kad tai, kas galima vyrams, neva negalima moterims. Užtenka seksizmo – lygios teisės turi būti ir seksualiniame gyvenime.

– Kiek moterų seksualumas yra susijęs su potraukiu seksui?

– Potraukis seksui yra labai mistifikuojamas. Iš tikrųjų seksu vienodai mėgaujasi tiek vyrai, tiek moterys, tačiau jos nori užsiiminėti seksu su tuo, kuris yra patikimas, gali duoti tam tikrų resursų, pavyzdžiui, nuo gerai praleisto laiko iki santuokos ir pan.

Mūsų visuomenėje trumpalaikiai santykiai labai moralizuojami, nors pastebiu, kad moterų seksualumas vis labiau auga. Tai siejama su apsauginėmis priemonėmis, galiausiai religinės dogmos nebėra tokios kaip anksčiau – reta moteris saugo savo nekaltybę iki vestuvių. Moterys tokios pat seksualios kaip ir vyrai, jos apie seksą galvoja lygiai tiek pat. Tiesa, vyrai mąsto „aš noriu geriausios arba daug geriausių“, o moterys sieja seksą su jau minėtais resursais. Ir čia viskas persipina su instinktais. Pamirškite, kad tai, kas galima vyrams, neva negalima moterims. Užtenka seksizmo – lygios teisės turi būti ir seksualiniame gyvenime.

Taip pat skaitykite: Emocijų paleidimo instruktorius Rytis Lukoševičius: „Norite būti laimingi? Nebesinešiokite skausmo“

Tiesa, moterims patarčiau suvokti skirtumą tarp ilgalaikių ir trumpalaikių santykių. Daug nesutarimų kyla, kai pastaruosius tikimės paversti rimtais. Neturėkite beprotiškų lūkesčių – juk dabar XXI amžius! 

Kodėl kartais moterims seksas nėra tik seksas? Tai dėl kelių priežasčių. Dauguma moterų viena kalba, o kitaip galvoja, tarkime, pritaria, kad viskas gerai, tegu santykiai būna trumpalaikiai. Tačiau dėl tam tikrų dalykų gali susižavėti vyru ir kurti gyvenimo kartu scenarijų su mintimi: „O gal aš jį sužavėsiu ir jis mane ves“. Moterys šioje vietoje labai klysta, tačiau geriau klysti, o ne sėdėti namuose ir tikėtis, kad santykiai atsiras savaime.

Beje, kartais pastangos atsiperka, ir žmonės taip sukuria santykius. Tačiau šeimoje labai svarbu pasiskirstyti ir pozicijas, mat dominuojanti moteris, kuri persistengia nurodinėdama ir vadovaudama, vyro seksualumą numuša akimirksniu, o tada santykių gali laukti ne pati geriausia lemtis.