Projekto „Mamos be tabu“ iniciatorės turi prasmingą misiją: šviečia moteris apie pogimdyvinę depresiją

„Mamos be tabu“ renginio akimirkos/„Photostudio by Džoana“ nuotr.
„Mamos be tabu“ renginio akimirkos/„Photostudio by Džoana“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-02-24 21:50
AA

Savaitgalį pusšimtis kauniečių rinkosi į edukacijų erdvę tėvams „Family lab academy“, kurioje žinomos mamos Simona Lipnė ir Laura Mazalienė atvirai dalijosi savo motinystės patirtimis.

Prie „Mamos be tabu“ renginio organizatorių prisijungė ir psichologė, kuri supažindino moteris su pogimdyvinės depresijos požymiais, dalijosi patarimais, kaip pažaboti šią diagnozę. Iniciatyvios moterys šiuo metu rengia prasmingus susitikimus didžiuosiuose Lietuvos miestuose ir kovo 14 d. pasimatyti kviečia klaipėdietes.

„Kai pagimdžiau pirmagimį, mano gyvenimas nenusidažė rožine spalva. Nors savo vaiką labai mylėjau, dienos dažnai atrodė niūrios, aš jaučiausi pervargusi, vieniša ir nesuprasta. Žvelgdama atgal suprantu, jog po pirmagimio atėjimo susidūriau su pogimdyvine depresija. Deja, tada net neįsivaizdavau, kad toks reiškinys egzistuoja. Juo labiau nebūčiau žinojusi, kur kreiptis pagalbos. Laimė, šiandien gausu informacijos ne tik apie rožinius dalykus“, – susitikimo metu pasakojo psichologė Miglė Levinienė.

„Mamos be tabu“ renginio akimirkos/„Photostudio by Džoana“ nuotr.

Kas sukelia pogimdyminę depresiją?

Nėra nustatyta tiksli priežastis, kuri lemia pogimdyvinės depresijos atsiradimą, tačiau yra keletas rizikos veiksnių. Moterys, kurios sirgo depresija prieš nėštumą arba jo metu, yra labiau linkusios sirgti ir pogimdyvine depresija. Jos atsiradimą taip pat gali paskatinti prasti santykiai su artimaisiais, sunkumai santuokoje, smurtas šeimoje, vienatvės jausmas. Įvykiai, sukėlę didelį stresą, pavyzdžiui, netektis, taip pat gali tapti pogimdyvinės depresijos atsiradimo priežastimi.

Ką daryti?

Jei kyla abejonė, jog užklupo pogimdyvinė depresija, ar tiesiog kamuoja užsitęsusi prasta nuotaika, vertėtų pirmiausia apie tai pasakyti savo šeimos gydytojai. Sveikatos apsaugos specialistai gali patarti, kur kreiptis ir kokios pagalbos tikėtis. Įveikti pogimdyvinę depresiją dažniausiai padeda psichoterapija, tačiau sunkesniais atvejais gali prireikti ir antidepresantų. Tyrimų duomenimis, vos 15 procentų moterų kreipiasi į specialistus, nors jų teikiama pagalba yra ypač veiksminga. Vis dėlto, yra keletas dalykų, kuriuos praktikuojant galima palengvinti pogimdyvinės depresijos simptomus ir greičiau ją įveikti. Norint sau padėti vertėtų:

Stiprinti ryšį su savo vaiku

Artimas ryšys su savo kūdikiu daro stebuklus, nes mamos organizme išsiskiria hormonas oksitocinas. Jis sukelia laimės ir pilnatvės jausmą. Kai mama rodo dėmesį savo vaikui, laimingi būna abu. Geriausia kurti ryšį kuo daugiau liečiant savo vaiką, jį nešiojant, masažuojant. Šypsena ir dainavimas taip pat daro stebuklus.

„Mamos be tabu“ renginio akimirkos/„Photostudio by Džoana“ nuotr.

Rūpintis savimi

Pirmiausia svarbu atkreipti dėmesį į savo mitybą. Sveikai maitintis ne visuomet lengva, kai namuose yra nuolatinio dėmesio reikalaujantis kūdikis, tačiau labai svarbu užtikrinti, kad organizmui netrūktų būtiniausių maistinių medžiagų. Ypač svarbu gauti omega-3 riebalų rūgščių, tad į valgiaraštį reikėtų įtraukti daugiau patiekalų iš žuvies.

Miegas taip pat labai svarbus gerai psichinei sveikatai palaikyti. Prasta miego kokybė gali sustiprinti depresijos simptomus, tad vertėtų nusnausti visuomet, kai tik tam yra galimybė.

Grynas oras daro stebuklus. Kasdien lauke reikėtų praleisti bent 10-15 minučių.

Svarbu nepamiršti savęs. Net jei atrodo, kad niekam neužtenka laiko, pusvalandis, skirtas tik sau, gali labai padėti. Puodelis karštos kavos, vonia ar keli puslapiai mėgstamos knygos taip pat padeda atgauti jėgas.

Sportuoti

Tik nereikia išsigąsti! Geriausia fizinė veikla po vaikelio gimimo – vaikščiojimas. Galima pradėti nuo dešimties minučių ir šį laiką ilginti. Vaikščiojimas stumiant vežimėlį naudingas ne tik mamai, bet ir vaikui, nes tai puiki proga pabūti lauke.

Šiek tiek sustiprėjus galima paieškoti aktyvesnių fizinių veiklų, pavyzdžiui, pradėti lankyti jogą, pilatesą ar dviračių klasę. Kai kuriuose sporto klubuose organizuojamos mankštos mamoms, į kurias galima ateiti su savo mažyliais.

Jei į sporto klubą eiti nesinori, visuomet galima padaryti lengvą mankštą namuose.

 

„Mamos be tabu“ renginio akimirkos/„Photostudio by Džoana“ nuotr.

Stiprinti santykius su artimaisiais

Labai svarbu turėti bent keletą artimų žmonių, su kuriais būtų galima atvirai pasikalbėti ar paprašyti pagalbos. Naujos mamos neretai jaučiasi vienišos, nes staiga pasikeičia gyvenimo ritmas. Tam, kad būtų lengviau, kartais gali pakakti sudalyvauti mamų susitikimuose ar prisijungti prie internetinės grupės.

Pogimdyvinė depresija yra dažnesnė problema, nei gali pasirodyti. Deja, bet apie ją vis dar trūksta informacijos, todėl mamos dažnai jaučiasi vienišos ir nesuprastos. Jei po vaikučio gimimo kyla sunkumų, atminkite, jog taip nutikti gali bet kuriai mamai. Svarbu laiku atkreipti dėmesį ir surasti tinkamą pagalbą.

MAMOS BE TABU – tai nesuvaidintų ir atvirų pokalbių šou apie neištrintus motinystės elementus su ironijos prieskoniu. Pasak organizatorių, norisi su moterimis opias temas gvildenti ne tik socialinėse paskyrose, bet ir gyvų pokalbių metu, kurie kvies ne tik susitikti su savo sričių specialistas, bet ir skatins burtis ir palaikyti mamas, priimti jų skirtingas motinystės istorijas be išankstinio nusistatymo bei kritikos ir pasijuokti iš gyvenimiškų situacijų