Profesorius Vytautas Landsbergis mini 86-ąjį gimtadienį: „Nepripažįstu sienų“

Prof. Vytauto Landsbergio pokalbis su Edmundu Jakilaičiu / Pauliaus Peleckio nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Spalio 18 dieną duris atvėrusiame MO muziejuje žurnalistas Edmundas Jakilaitis į pokalbį pakvietė profesorių Vytautą Landsbergį, kuris šiandien mini 86-erių metų gimtadienį. Vytautui Landsbergiui sukurtų ekslibrisų parodos atidarymas šiandien vyko Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo erdvėje. Paroda veiks iki lapkričio 5 dienos. Vėliau garbingas svečias buvo pakviestas apie parodą pakalbėti modernaus meno apsuptyje.

„Ekslibrisai – draugų dovanos, jie turėjo išėjimą į pasaulį meno forma”, – taip savo laiškus, prierašus prie knygų įvardijo profesorius.

Kaip teigė V. Landsbergis, juos (ekslibrisus) senais laikais galėdavai išsivežti kišenėje į kitą šalį. Tai buvo tarsi savotiška meno kelionė, kuri nepaisė draudimų ir sienų. 

Nevaldiški menininkai už juos gaudavo premijas. Už modernumą, meniškumą.“ – prasitarė profesorius.

Edmundui Jakilaičiui V. Landsbergis pasakojo, kaip jis bendravo su žymiais žmonėmis, rinkdamas informaciją savo darbams apie M. K. Čiurlionį.

„Jie pradėjo rastis taip pat, kaip ir žolytės, gėlytės atsiranda gamtoje. Mūsų lietutis ir dirva buvo draugų ratas. Jaunų dailininkų, literatų ir kitų kūrybiškų žmonių grupė susitikdavo amerikonų name, priešais Jokūbo bažnyčią. Tai buvo namas, kuriame sovietmečiu galėjo sugrįžti kairieji ir menininkai.“ – kalbėjo profesorius.

Prof. Vytauto Landsbergio pokalbis su Edmundu Jakilaičiu / Pauliaus Peleckio nuotr.


Tvarkydamas savo namus Vytautas Landsbergis sugalvojo, jog knygas vertėtų atiduoti į biblioteką, archyvo nebuvo kada atnaujinti, juolab, kad darbų jųdviejų su žmona namuose vis atsirasdavo

„Negaliu sustoti rašęs“, – pokalbio su E. Jakilaičiu metu atviravo vyras.

Prof. Vytauto Landsbergio pokalbis su Edmundu Jakilaičiu / Pauliaus Peleckio nuotr.

Rašymai už sienos tais laikais Vytautui Landsbergiui reiškė, kad sienų nėra. „Nepripažįstu sienų“, – nukirto profesorius, kurio įdomiausi laiškai ir užrašai šiuo metu eksponuojami Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Valstybingumo erdvėje saugomose prof. V. Landsbergio knygose galima rasti ne vieną ekslibrisą, patys vertingiausi unikalūs darbai bus eksponuojami parodoje, vyksiančioje iki lapkričio 5 dienos. Paroda yra puiki proga susipažinti su turtinga prof. Vytauto Landsbergio ekslibrisų kolekcija, kurioje yra ir Lietuvos grafikos grandų – Vytauto Kazimiero Jonyno, Rimtauto Gibavičiaus, Vytauto Valiaus, Petro Repšio ir kitų darbų. Ekspoziciją parengti padėjo grafikas Saulius Valius.

MO muziejaus atidarymas (51 nuotr.)
+45
Skaitykite daugiau