Prisijunkite prie akcijos, skirtos Dauno sindromą turintiems vaikams

Kojinytės / Neringos Šalugienės nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-03-05 12:00
Kai visame pasaulyje žmonės su Dauno sindromu gyvena įprastą gyvenimą, Lietuvoje „saulytės“ (taip vadinami žmonės, gimę su DS) ir jų artimieji turi dar daug dirbti, kad pakeistų visuomenės požiūrį.

Lietuvoje aktyviai veikianti ‚,Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacija“ stengiasi, kad žodis „daunas“ nebūtų vartojamas kasdienėje aplinkoje, o žmonės žinotų kas yra DS ir dėl kokių priežasčių atsiranda.

Vyraujanti nuomonė nėra teisinga

Visuomenėje vis dar vyrauja nuomonė, kad Dauno sindromą turintis vaikas gimsta šeimose, kuriose yra negeri, nerūpestingi žmonės, nėštumo metu save žaloja ar naudoja svaigiąsias medžiagas. Tačiau visi taip galvojantys smarkiai klysta.

Visuomenėje vis dar vyrauja nuomonė, kad Dauno sindromą turintis vaikas gimsta šeimose, kuriose yra negeri, nerūpestingi žmonės, nėštumo metu save žaloja ar naudoja svaigiąsias medžiagas. Tačiau visi taip galvojantys smarkiai klysta.

Kiekvienoje žmogaus organizmo ląstelėje yra branduolys, kuriame saugoma visa genetinė informacija. Genai yra atsakingi už įgimtus bruožus ir yra susigrupavę į strypo pavidalo struktūras, vadinamas chromosomomis. Paprastai kiekvienos ląstelės branduolys turi 23 chromosomų poras, kurių pusė yra įgimta iš kiekvieno tėvo ir motinos. Dauno sindromas diagnozuojamas tada, kai asmuo turi pilną arba dalinę papildomą 21-ąją chromosomą. Taigi, įtakos susilaukti vaikelio, turinčio Dauno sindromą neturi nei gyvenimo įpročiai, nei asmeninės savybės. Vienintelis faktorius, šiek tiek turintis įtakos – moters amžius (kuo vyresnė moteris pastoja, tuo galimybės yra didesnės).

Numegzkite kojines

Kaip jau ir buvo minėta, Lietuvoje Dauno sindromu sergantiems žmonėms situacija nėra tobula, dar yra kur padirbėti, tačiau yra ir kuo pasidžiaugti.

Artėjant Pasaulinei Dauno sindromo dienai, Lietuvoje pirmą kartą yra rengiama akcija, kviečianti visus prisidėti mezgant arba neriant kojinytes. Paskelbus šią iniciatyvą socialiniuose tinkluose ne tik pavieniai žmonės, bet ir mokyklos, darželiai kreipėsi į žmones, sergančius Dauno sindromu ir jų globėjų asociaciją norėdami prisidėti.

Shutterstock nuotr.
Shutterstock nuotr.

Džiugu, kad kai kurios įstaigos primezgė kojinyčių tiek, kad paštu atsiųsti jų jau nėra galimybių! Toks didelis susidomėjimas ir noras išreikšti palaikymą džiugina ne tik organizatorius, bet ir visas šeimas, kurios augina „saulytes“. Tai reiškia, tik vieną – visuomenės požiūris keičiasi. Gal mažais žingsneliais, gal net per mažais, nei norėtųsi, tačiau viskam savas laikas. O mes visa širdimi tikime, kad tie žingsneliai įgaus pagreitį ir pagaliau visi būdami skirtingi džiaugsimės vieta po saule.

Koks šios iniciatyvos tikslas?

Skirtingos, vienos poros suvenyrinės kojinės yra tapusios tarptautiniu tolerancijos žmonėms su Dauno sindromu simboliu, kadangi tokia forma yra labai panaši į chromosomos. Pasaulinę „saulyčių“ dieną (t. y. kovo 21 d., kuri yra Pasaulinė Dauno sindromo diena) įvairiuose Lietuvos miestuose bus neatlygintinai dalijamos visų megztos kojinytės, kurios primins, kad saulė šviečia ne tik danguje.

Kviečiami visi!

Jei nežinote, kaip megzti kojinytes, mezgimo/nerimo instrukcijas rasite www.saulytes.lt. Jūsų numegztų ar nunertų kojinių pora turi būti skirtingų spalvų ar raštų. Fantazijai ribų nėra!

Jūsų palaikymo lauksime iki kovo 15 d. Numegztas kojinytes siųskite adresu:

„Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacijai“

Žolyno g. 47, LT-10254 Vilnius

Prašome, kad kartu su kojinytėmis įdėtumėte kortelę, kurioje būtų nurodytas kojinyčių autoriaus vardas, pavardė, gyvenamoji vietovė (miestas, miestelis ar kaimas), Facebook paskyros vardas, o jei mezgė vaikas – ir amžius. Norėsime Jums padėkoti! Tiesą pasakius, jau dabar dėkojame.

Vilniuje, taip pat vyks ir konferencija ,,Mano balsas. Mano bendruomenė“ skirta DS dienai paminėti (kovo 24 d.). Ją organizuoja Lietuvos Žmogaus genetikos draugija, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedra, VšĮ VUL Santariškių klinikų Medicininės genetikos centras, Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacija. Konferencijos metu ne tik skaitomi įvairūs pranešimai, pristatomi metodai, tačiau ir neįgaliųjų naujojo teatro pasirodymas, diskusijos. Dalyvauti gali visi besidomintys.

Registracija į konferenciją jau prasidėjo ir vyks iki 2017 03 24 10.00 val. Registruotis galima internetu http://www.geneticahumana.lt

Prisidėti prie „saulyčių“ dienos minėjimo galime kiekvienas, net jei nemokame megzti ar nerti, neturime galimybės atvykti į konferenciją, nes kiekvienas turime galimybę pakeisti ar bent jau pabandyti pakeisti šiek tiek savęs – pažiūrėti į žmones, sergančius Dauno sindromu ir visų pirma pamatyti žmones, o ne diagnozę.

Turinio kontrolė – redakcijos rankose, projekto partneris tik inicijuoja ar palaiko temos viešinimą
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, už teksto turinį atsakingas partneris.

Naujausi straipsniai