Priežasčių, kodėl apkarsta intymus gyvenimas, gali būti ne viena

Pora lovoje / „Fotolia“ nuotr.
Pora lovoje / „Fotolia“ nuotr.
2017-09-14 15:00
AA

Kai kurios moterys per intymų suartėjimą, deja, jaučia ne svaiginamą palaimą, o diskomfortą ar net skausmą. Taip būti neturėtų. Juk ne paslaptis, kad geras seksas yra labai svarbus poros gyvenime. Kodėl kartais suartėjimas su mylimu žmogumi neteikia malonumo ir kaip sau padėti?

Jeigu jaučiate bent menkiausią diskomfortą intymių santykių metu, nesigėdykite ir kuo skubiau kreipkitės į ginekologą.

Mediciniškai skausmingi lytiniai santykiai vadinami dispareunija. Nors tikslios statistikos nėra, pasak medikų, mylėdamosi skausmą patiria apie 40 proc. moterų. Ir tai gerokai apkartina porų intymųjį gyvenimą.

Vienos moterys mylėdamosi patiria vadinamąjį paviršinį skausmą, kuris pasireiškia iškart, sueities pradžioje, išorinių lytinių organų ir makšties srityje. Kitos junta vadinamąjį gilųjį skausmą (dubens srityje) jau pačiame meilės žaidimų įkarštyje. Dispareunijos priežasčių yra labai daug. Aptarsime dažniausiai pasitaikančias.

Dėmesio! Jeigu jaučiate bent menkiausią diskomfortą intymių santykių metu, nesigėdykite ir kuo skubiau kreipkitės į ginekologą. Svarbu rasti skausmą sukeliančias priežastis ir jas pašalinti. Jeigu delsite, pakenksite ne tik geriems santykiams su partneriu, bet ir sveikatai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Atvirai apie saugius lytinius santykius: ką žinoti svarbiausia?

Pora lovoje / Vida Press nuotr.

1 priežastis: intrauterinė spiralė

Mylintis gali kelti diskomfortą ar net skausmą netinkamai įdėta intrauterinė spiralė. Arba pasislinkusi iš įprastos padėties. Kartais skausmingų lytinių santykių priežastis būna per ilgai gimdoje laikoma spiralė, apie kurią moterys net pamiršta. Ją patartina keisti pagal gamintojų rekomendacijas, t. y. kas 3–5 metus (nelygu, kokia įdėta). Intrauterinė spiralė yra svetimkūnis. Jei gimdoje ji išbūna per ilgai, 8–10 metų, gali įaugti į gimdos raumenis ar sukelti dar rimtesnių pasekmių.

Ką daryti? Jeigu jums neseniai buvo įdėta gimdos spiralė ir per sueitį skauda, jaučiate diskomfortą, būtinai apsilankykite pas ginekologą. Jei ji per arti ar per giliai įdėta, pasislinkusi, gydytojas greitai pašalins šią problemą. Būna, kad organizmas netoleruoja svetimkūnio, moterys ir toliau per sueitį jaučia diskomfortą, tuomet spiralę tenka iš viso išimti.

2 priežastis: vulvitas, arba išorinių lytinių organų uždegimas

Prasidėjus uždegimui, išoriniai lytiniai organai paburksta, gali kamuoti perštėjimo, deginimo pojūtis, niežulys, gausios ir pakitusios išskyros.

Lytiniai santykiai neretai būna skausmingi dėl vulvito – išorinių lytinių organų (gaktos, didžiųjų ir mažųjų lytinių lūpų, varputės, makšties prieangio ir mergystės plėvės) uždegimo. Jį gali sukelti bakterijos, grybeliai ir virusai.

Vulvitu dažniau skundžiasi mergaitės iki lytinio brendimo arba moterys, sulaukusios menopauzės, nes dėl hormonų pokyčių (moteriškųjų hormonų trūkumo) padidėja imlumas infekcijai. Tačiau tai būdinga ir jaunoms moterims, kurios turi lytinių santykių su skirtingais partneriais. Tai didina ir įvairių uždegimus sukeliančių infekcijų riziką.

Prasidėjus uždegimui, išoriniai lytiniai organai paburksta, gali kamuoti perštėjimo, deginimo pojūtis, niežulys, gausios ir pakitusios išskyros. Natūralu, kad tai kelia diskomfortą mylintis ir seksas neteikia malonumo.

Ką daryti? Geriausia vulvito profilaktika – asmens higiena (taip pat svarbu nusišlapinti ir apsiprausti ne tik prieš lytinį aktą, bet ir po jo). Be reikalo nenešiokite įklotų arba juos kuo dažniau keiskite, nedėvėkite aptemptų sintetinių apatinių drabužių.

Jeigu pastebėjote vulvito simptomus, būtinai apsilankykite pas ginekologą. Jį gali sukelti ir makšties, gimdos ar kiaušintakių uždegimas, kai infekcija išplinta.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ar reti intymūs santykiai – geriau?

Gydymą turi skirti gydytojas, atlikęs makšties tepinėlio tyrimą, o kartais užtenka ir vien ginekologinės apžiūros. Atsižvelgiant į ligos sukėlėją, gydoma antibakteriniais vaistais. O makšties kandidozė – vaistais nuo grybelio. Esant pienligei, iki pateksite pas ginekologą, veiksminga makštį ir tarpvietę 1–3 dienas plauti silpnu sodos tirpalu (pusė šaukštelio sodos – 0,5 l vandens).

3 priežastis: gimdymo pasekmės

Mylintis skausmą gali sukelti ir gimdant atsiradę plyšimai, siūlės, randai, tarpvietės raumenų pakitimai. Gimdyvėms tam tikrais atvejais įkerpama tarpvietė, kad naujagimis lengviau slinktų gimdymo takais. Arba kai akivaizdžiai matyti, kad tarpvietė plyš, ypač jei vaisius būna didesnio svorio. Įkirptą tarpvietę daug lengviau susiūti nei plyšusią, be to, lieka mažesni surandėjimai. Susiūta įkirpta tarpvietė užgyja per mėnesį, o susiūta plyšusi gerokai ilgiau. Natūralu, kad juntamas tempimas, maudimas. Net sugijus per sueitį dar kurį laiką gali skaudėti, varginti nemalonūs pojūčiai.

Ką daryti? Reikia laikytis higienos. Svarbu, kad tarpvietė nešustų, venkite aptemptų kelnių. Jei gydytojas leido turėti intymių santykių, tarpvietė visiškai užgijo, bet mylintis skauda, pasitarę su ginekologu, tempiantį randelį galite tepti minkštinančiais ir gijimą skatinančiais tepalais nuo randų. Tinka ir uždegimą slopinantys aliejai (medetkų, šaltalankių ir kt.). Kad mažiau jaustųsi tempimo pojūtis, kol makštis prisitaikys iš naujo, galite naudoti ir paprastą lubrikantą. Partneris turėtų žinoti, kad šiuo metu svarbu švelnus seksas. Vis dėlto jei prabėgo 2–4 mėnesiai, o diskomforto jausmas santykiaujant nepraeina, pasikonsultuokite su gydytoju. Galbūt blogai sugijo, atsirado infekcija, formuojasi randai ir pan.

4 priežastis: endometriozė

Skausmingų lytinių santykių priežastis neretai būna ir endometriozė – gimdos gleivinės išvešėjimas ne gimdos ertmėje, t. y. už jos ribų. Ši liga labiausiai trukdo moterims džiaugtis meilės malonumais, nes susiformuoja sąaugų ir pasikeičia kiaušidžių bei kitų dubens organų padėtis. Mylintis, kai juda gimda ir kiti jos priedai, kyla stiprus skausmas. Tiesa, sergant endometrioze, lėtinis dubens skausmas gali varginti ne tik per sueitį, bet ir, pavyzdžiui, prieš mėnesines ar jų metu, per ovuliaciją. Endometriozei būdinga kraujingos išskyros, skausmingas šlapinimasis ar tuštinimasis per menstruacijas, gausios ir ilgos mėnesinės bei kt.

Ką daryti? Negydoma endometriozė ne tik apkartina intymųjį gyvenimą, bet ir gali tapti nevaisingumo priežastimi. Be to, endometriozės židiniai neretai suvėžėja. Todėl jei keletą mėnesių jaučiate skausmą dubens srityje (ne tik mylintis), kitus endometriozei būdingus požymius, labai svarbu kreiptis į ginekologą. Norint nustatyti ligą, gali būti atliekama laparoskopija arba ultragarsinis tyrimas pro makštį ir kiti tyrimai. Dažniausiai skiriamas kompleksinis – medikamentinis ir operacinis – gydymas.

5 priežastis: gimdos miomos

Tai – nepiktybinis gimdos lygiųjų raumenų ir jungiamojo audinio auglys. Mažos miomos paprastai nepasireiškia jokiais simptomais, tačiau išaugusios didelės (gali susiformuoti iki 5–10 kg svorio) sukelia skausmą, spaudimo jausmą pilvo apačioje, taip pat ir per sueitį, kraujavimą iš gimdos, ilgas ir skausmingas mėnesines.

Miomos dažniau nustatomos vaisingo amžiaus, anksti lytiškai subrendusioms, negimdžiusioms arba antsvorio turinčioms moterims.

Ką daryti? Didelės gimdos miomos gali ne tik trukdyti patirti sekso teikiamą malonumą, bet ir komplikuoti nėštumą, sukelti priešlaikinį gimdymą ar persileidimą. Jei vargina joms būdingi simptomai, nedelsdama kreipkitės į ginekologą, kuris ištirs ir skirs tinkamiausią gydymą.

6 priežastis: makšties sausumas

Viena iš makšties sausumo priežasčių, sukeliančių diskomfortą mylintis, gali būti nepakankamas susijaudinimas.

Viena iš makšties sausumo priežasčių, sukeliančių diskomfortą mylintis, gali būti nepakankamas susijaudinimas.

Galbūt esate pernelyg įsitempusi, blogos nuotaikos, pervargusi, o gal lovoje labai skuba partneris.

Kita priežastis, būdinga vyresnio amžiaus moterims, – premenopauzė ar menopauzė. Pirmieji hormoniniai pokyčiai prasideda dar prieš menopauzę, apie 40-uosius metus. Kiaušidėse ima mažiau gamintis moteriškųjų lytinių hormonų, todėl gali ne tik trikti mėnesinių ciklas, bet ir sausėti makštis, sumažėti lytinis aktyvumas.

Ką daryti? Venkite mylėtis, jei nesate nusiteikusi intymioms glamonėms. Seksas iš pareigos nė vienam nesuteiks malonumo. Nebijokite atvirai pasikalbėti su antrąja puse, ką lovoje daro ne taip, kas jums sukeltų didesnį geismą.

Jeigu makšties sausumo priežastis menopauzė, tuomet gali padėti lubrikantai, pakaitinė hormonų terapija ar tiesiog ilgesnė meilės preliudija – vyresnio amžiaus moterims reikia daugiau laiko, kol lytiškai susijaudina. Be to, su amžiumi gali pasmukti gimda ar kiti dubens organai, o tai irgi turi įtakos intymiojo gyvenimo kokybei.

Smunkanti gimda ar kiti dubens organai vargina apie 50 procentų penkiasdešimtmečių bei vyresnių moterų. Tad pasikonsultuokite su ginekologu. Ieškokite jums su partneriu patogesnių sueities pozų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Šios mintys gali sugriauti jūsų santykius. Meskite jas iš galvos!

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!