Prieštaringai vertinamas D. Trumpo įsakas užtvėrė kelią „Oskarų“ nominantui į apdovanojimų ceremoniją

Asgharas Farhadi / Vida Press nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-01-30 16:18
Naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas sukėlė sumaištį pasaulyje, išleidęs įsaką uždrausti į šalį patekti pabėgėliams iš septynių musulmoniškų šalių. Šį sprendimą jau palydėjo masiniai protestai, o dabar sujudo ir kino bendruomenė.

Dėl naujojo D.Trumpo įsako į šalį negali patekti garsus kino kūrėjas Asgharas Farhadi. Iš Irano kilęs režisierius jau yra pelnęs vieną „Oskaro“ statulėlę, o šiemet buvo nominuotas antrai. Jo filmas „The Salesman“ buvo nominuotas geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje.

Svarbiausiame kino bendruomenės renginyje A.Farhadi nedalyvaus net tuomet, jei jam bus suteiktos išskirtinės teisės atvykti į JAV. Režisieriaus nuomone, D.Trumpo įsakas yra neteisingas ir žemina visą jo tautą.

Sekmadienį kino kūrėjas išplatino oficialų pranešimą, kuriuo pranešė nedalyvausiantis apdovanojimuose. A.Farhadi taip pat paaiškino, kad iki D.Trumpo įsako ruošėsi dalyvauti kino šventėje.

„Tą dieną, kai buvo paskelbti nominantai, aš pranešiau savo rėmėjams iš Amerikos, kad dalyvausiu ceremonijoje kartu su savo operatoriumi. Aš vyliausi pasirodyti šiame kultūros renginyje.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Vis dėlto šiandien panašu, kad mano dalyvavimo galimybė yra ribojama „jei“ ir „bet“ sąvokomis. Man tai nepriimtina net tokiu atveju, jei mano atvykimui būtų padaryta išimtis. Todėl šiuo pranešimu noriu pasakyti tai, ką apsilankęs Amerikoje būčiau pasakęs spaudai.

Konservatyvūs politikai, nepriklausomai nuo jų tautybės, politinių argumentų ir karų, mato ir supranta pasaulį labai panašiai. Siekdami paaiškinti pasaulį jie apibrėžia jį sąvokomis „mes“ ir „jie“. Politikai sukuria šiurpų „jų“ įvaizdį ir pasėja baimę savo pačių valstybėse.

Baimės skleidimas yra svarbus įrankis siauro mąstymo individams, siekiantiems pateisinti ekstremistinį ir fanatišką elgesį.

Taip yra ne tik Jungtinėse Valstijose. Mano šalyje konservatyvūs politikai yra tokie pat. Ilgus metus abiejose vandenyno pusėse politikai bandė įpiršti savo liaudžiai tikrovės neatitinkančius ir baimę sėjančius įvairių tautų ir kultūrų portretus.

Jie taip elgiasi tam, kad skirtumus paverstų priešprieša, priešpriešą – nesantaika, o nesantaiką – baime. Baimės skleidimas yra svarbus įrankis siauro mąstymo individams, siekiantiems pateisinti ekstremistinį ir fanatišką elgesį“, – laiške rašė A.Farhadi.

Režisierius pridūrė, kad tiki, jog žmonių esminiai panašumai atsveria skirtumus. Jo nuomone, neteisinga žeminti kitas tautas, teisinantis savo tautos gynimu.

„Aš smerkiu šias nesąžiningas patekimo į JAV sąlygas, iškeltas mano tautiečiams ir kitų šešių šalių piliečiams. Viliuosi, kad dabartinė situacija nepadidins atskirties tarp šių tautų“, – rašė A.Farhadi.

Žmonės.lt primena, kad D.Trumpo įsakas 90 dienų uždarė visus kelius į JAV piliečiams iš septynių musulmoniškų šalių: Irano, Irako, Libijos, Somalio, Sudano, Sirijos ir Jemeno. 120 dienų Amerika nepriims pabėgėlių iš bet kurios pasaulio šalies. Pabėgėliams iš Sirijos JAV sienos uždarytos neribotam laikui.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai