E.Muskas paneigė, kad prieš pasiūlydamas taikos Ukrainoje planą kalbėjosi su V.Putinu

Elonas Muskas ir Vladimiras Putinas / „Scanpix“ nuotr.
Elonas Muskas ir Vladimiras Putinas / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: 15min
2022-10-11 19:47
AA

Milijardierius Elonas Muskas neseniai paskelbė savo taikos planą karui Ukrainoje užbaigti – pagal jį okupuotas Krymas visam laikui būtų perduotas Rusijai. Prieš šį savo pasiūlymą, kuris apskriejo visą pasaulį ir į kurį sureagavo aukščiausi Ukrainos pareigūnai bei Rusijos propaganda, E.Muskas bendravo su Vladimiru Putinu, rašo „The Guardian“, cituodamas politinių tyrimų bendrovės „Eurasia Group“ vadovą, politologą Ianą Bremmerį.

Turtingiausias pasaulio žmogus, bendrovių „Tesla“ ir „SpaceX“ įkūrėjas E.Muskas spalio pradžioje tviteryje parašė, kad viena iš galimų, nors ir mažai tikėtinų, konflikto Ukrainoje pasekmių gali būti branduolinis karas. Tačiau didžiausią rezonansą sukėlė jo teiginys, kad Krymo pusiasalis Ukrainai buvo perduotas per klaidą ir jo pripažinimas Rusijos dalimi galėtų užbaigti Rusijos pradėtą karą prieš Ukrainą.

E.Muskas tuomet pasiūlė savo „taikos planą“, kuris, jo manymu, galėtų padėti užbaigti karą. Jį sudaro keturi punktai: „iš naujo surengti referendumus aneksuotuose regionuose prižiūrint JT“ (Rusija pasitraukia, jei tokia yra žmonių valia); Krymas formaliai taptų Rusijos dalimi (E.Muskas mano, kad „taip buvo nuo 1783 m. iki N.Chruščiovo klaidos“); būtų užtikrintas vandens tiekimas į Krymą; Ukraina išliktų neutrali valstybė.

Vladimiras Putinas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Dabar aiškėja, kad prieš šį savo pasiūlymą, kuris apskriejo visą pasaulį ir į kurį sureagavo aukščiausi Ukrainos pareigūnai bei Rusijos propaganda, E.Muskas bendravo su V.Putinu.

I.Bremmeris „Eurasia Group“ prenumeratoriams išsiųstame laiške teigia, kad E.Muskas jam pasakė, jog Rusijos prezidentas yra „pasirengęs derėtis“, jei Krymas liktų Rusijos rankose.

Teigiama, kad V.Putinas „Tesla“ vadovui primygtinai piršo idėją, kad Ukraina turėtų sutikti su nuolatiniu neutralumu ir pripažinti Rusijos aneksuotus Luhansko, Donecko, Chersono ir Zaporižios regionus kaip Rusijos teritorijas.

Pasak I.Bremmerio, E.Muskas teigė, kad V.Putinas jam pasakė, jog šie tikslai bus pasiekti „bet kuriuo atveju“, įskaitant galimą branduolinio ginklo panaudojimą, jei Ukraina įsiveržtų į Krymą.

„Eurasia Group“ išplatintame naujienlaiškyje rašoma, kad E.Muskas Rusijos prezidentui sakė, jog „reikia padaryti viską, kad tokio rezultato būtų išvengta“.

Po tariamo pokalbio su V.Putinu E.Muskas paskelbė „Twitter“ apklausą su savo pasiūlymais, kaip užbaigti karą Ukrainoje.

E.Muskas neigia

Pats E.Muskas tviteryje paskelbė žinutę, kad I.Bremmerio paviešinta informacija yra klaidinga.

Milijardierius savo įraše nurodo, kad pastarąjį kartą su Rusijos prezidentu kalbėjosi prieš aštuoniolika mėnesių. E.Muskas pabrėžia, kad tai buvo vienintelis kartas, kai jis bendravo su V.Putinu, o tuometinio pokalbio tema buvo „kosmosas“.

Ukraina ironizavo

Netrukus po to, kai spalio pradžioje E.Muskas tviteryje paskelbė skandalingąją apklausą Ukrainos prezidento administracijos vadovo patarėjas Mychailo Podoliakas tviteryje paskelbė savo planą, kaip užbaigti karą, prie kurio taip pat pridėjo balsavimo formą.

Jis pateikė tris punktus: Ukraina išlaisvina savas teritorijas, įskaitant aneksuotą Krymą; Rusija įvykdo demilitarizaciją ir privalomą denuklearizaciją ir nebegali kelti grėsmės kitiems; karo nusikaltėliai teisiami tarptautiniame tribunole.

Galiausiai į E.Musko įrašą sureagavo ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Tviteryje jis paskelbė savo apklausą, kurioje buvo galima pasirinkti, kuris E.Muskas labiau patinka pasauliui – palaikantis Ukrainą ar Rusiją.

Į E.Musko pasiūlymą tuomet sureagavo ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

„Kai kas nors bando pavogti jūsų „Tesla“ ratus, tai nereiškia, kad jis tampa teisėtu automobilio ar ratų savininku. Net jei jie tvirtina, kad balsavo už tai. Tiesiog sakau“, – tviteryje E.Muskui parašė Lietuvos prezidentas.

Rusija invaziją Ukrainoje vykdo nuo vasario pabaigos.