Prie Seimo savo mintis reiškė garsūs žmonės: tokie veiksmai – nesuvokiami sveiku protu

Žmonės.lt fotomontažas / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Žmonės.lt fotomontažas / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-03-15 19:30
AA

Kovo 15 dieną Nepriklausomybės aikštėje susirinkusi minia nenumaldomai skandavo žodį „gėda“. Tokios visuomenės reakcijos Lietuvos seimūnai sulaukė dėl prieštaringų savo veiksmų. Konstituciniam Teismui nusprendus, kad politikas Mindaugas Bastys sulaužė priesaiką palaikydamas ryšius su KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Seimas surengė slaptą balsavimą, kurio metu paaiškėjo, kad balsų neužteko, jog M. Basčio mandatas Seime būtų visiškai pašalintas. Tiesa, vėliau M. Bastys pareiškė, kad savo noru traukiasi iš Seimo.

„Mūsų išrinktas Seimas peržengia vieną ribą po kitos. Bet ši diena – ypatingai gėdinga. Pamynęs Konstitucinio teismo sprendimą, bailiai pasislėpęs po slaptu balsavimu, Seimas galutinai diskreditavo save kaip instituciją, galinčią valdyti šitą valstybę.

„Aš kaltinu“ – atvirame laiške Prancūzijos prezidentui 1898 metais rašė žymusis Emilis Zola. Mes, laisvos Lietuvos valstybės piliečiai, šiandien sakome: „Mes kaltinam!“ Nenuleiskime galvų, nenudurkime akių ir nedūlinkime į šešėlį! – kvietime ateiti protestuoti rašė mitingo organizatoriai. – Iškėlę galvas garsiai ir drąsiai pasakykime šitam Seimui – jūs davėte priesaiką tarnauti Tėvynei, demokratijai ir žmonių gerovei. Mes kaltinam, kad jūs ją pamiršote!“

Protesto akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

„Šiandien Ramūnas Karbauskis viešai pasakė, kad žino, kas organizuoja šį mitingą. Jis gali parodyt pirštu gal į vieną partiją, gal į dar kažką, bet sakė – tai ne mes. Ir, žinot, man labai gaila Ramūno Karbauskio. Užsidarę štai šitame pasate jie įsivaizduoja, kad tik jie gali tvarkyti reikalus, kažką organizuoti, kažką daryti, kažką priiminėti. Jie atėjo čia valdyti. Ne tarnauti, o valdyti. Ir jie nesupranta, kad yra žmonės, pilietinė visuomenė, kurie gali susiorganizuoti šitą mitingą, protestą.

Mūsų čia yra keli tūkstančiai, kurie gali pasakyti savo išrinktai valdžiai, teisėtai valdžiai, taikiu būdu, kad: Publika, jūs darot ne taip. Ir tam nereikia partijų, Landsbergio, Palucko... Ar dar kažko, kas vaidenasi Karbauskiui ir KO. Todėl, kad šiandien mes atėjom čia, ir mes kartu, kartu su žinomais žmonėmis, kurie čia lips, kartu su politikais ir opozicijomis – esame piliečiai. Ir kaip piliečiai mes šiandien sako štai šitai institucijai, taikiai, gražiai, su vėliavom, su vyčiais – mes šiandien jus kaltinam, mes kaltinam šitą Seimą“, – lydimas didžiulių ovacijų ir minios skandavimo „gėda“ kalbėjo mitingo organizatorius A. Tapinas.

Protesto akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

„Laisvės TV“ įkūrėjas ir protesto prieš Seimo balsavimą, kai kovo 13 d. valdantieji slaptu balsavimu nusprendė nenaikinti M.Basčio, kaltinamo sulaužius priesaiką ir pažeidus Konstituciją, mandato iniciatorius A. Tapinas netrukus į sceną prie Seimo pakvietė jo pirmininką Viktorą Pranckietį.

Nuo konkrečių atsakymų šis ilgai išsisukinėjo, pritardamas susirinkusiems žmonėms, kad jam taip pat gėda dėl Gretos Kildišienės skandalo, dėl Mindaugo Basčio situacijos, dėl kai kurių Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio veiksmų. LR Seimo pirmininkas išsisukinėjo nuo tiesaus atsakymo net keletą kartų. Minios V. Pranckietis buvo negailestingai nušvilptas.

Protesto akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Šiandien Nepriklausomybės aikštėje nuomonę apie pastarųjų dienų įvykius išsakė ir garsūs Lietuvos žmonės.

„Su „Laisvės TV“ esame draugai, todėl iš dalies atsisakėme tam tikrų darbų, kad padėtume suorganizuoti mitingą. Pasivysime. Lengvai visus darbus atlikome per keletą dienų.

Visą Seime susiklosčiusią situaciją aš vertinu labai prastai. Ką tik girdėjau Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio kalbą ir suprantu jo „piarinius“ veiksmus ir vertinu, kad jis užlipo ant scenos. Tai jau nėra blogai. Suprantu jo situaciją. Bet... Pirmiausia reikia neatsidurti tokioje. Šiandien nėra daug Viktoro Pranckiečio gerbėjų. Jei čia pasirodys Ramūnas Karbauskis – sveikinsiu už drąsą, nelengva ateiti, kai visi yra nusistatę prieš. Pažiūrėsime“, – savo nuomone dalijosi radijo, renginių ir TV vedėjas Giedrius Masalskis.

Protesto akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Dainininkė Bjelle, kuri koncertavo drauge su kitais Lietuvos muzikantais, dėl protesto paaukojo mokslus – jai teko praleisti paskaitas. Lietuvybę savyje nuo mažų dienų ugdanti patriotiškoji Bjelle ragino visus būti taikiais, pozityviais ir susiburti, kai yra kalbama apie valstybę, kurioje gyvename.

„Norisi dalytis tuo, ką turi, o mano dainos, manau, labai tinka šiame kontekste. Dėl mitingo teko praleisti paskaitą. Tiriamojo darbo pagrindų dėstytojos prašau man atleisti. Čia dalyvauti būtina ir svarbu. Atėjau vedina pozityvių minčių. Nuostabu, kad parodome, kokie mes didingi. Net nereikia kalbėti, tiesiog reikia būti. Praėjusiais metais nemažai domėjausi politika. Kiekvienas visuomeniškas žmogus turėtų girdėti apie tai, kur gyvena. Ir mane tai liečia, aš čia gyvenu. Nebūkime pikti, bet būkime išgirsti", – portalui Žmonės.lt sakė Bjelle.

Protesto akimirka / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Laidų vedėjas Žygimantas Stakėnas į protestą leidosi su žmona Dovile.

„Paskutinį kartą dalyvavau sausio 13 dienos proteste, kai buvau dar visai vaikas. Praėjusiuose mitinguose neteko būti, bet šiandien suprantu – reikia atvykti. Kuo mūsų daugiau – tuo viskas pajudės greičiau. Per pastarąsias dienas Seime nutikusius įvykius aš vertinu neigiamai. Sveiku protu nesuvokiama, kaip konstitucinėje valstybėje tokie dalykai gali vykti. Nesąmonė. Viskas buvo nuspręsta – kaip gali valstybė prieštarauti savo pačios Konstitucijai.“

Ateiti į mitingą žmones ragino ne tik „Laisvės TV“ ir Andrius Tapinas, bet ir gausus būrys žinomų visuomenės veikėjų, pavyzdžiui, Saugirdas Vaitulionis, Dovilė Filmanavičiūtė, Nijolė Oželytė, Beata Nicholson, Vaidas Baumila ir kt. Įkvepiančias kalbas rėžė ir nemokamus muzikinius pasirodymus surengė „Žalvarinis“, Jurgis Didžiulis, „The Roop“, „Skamp“ ir Bjelle.

„Mes kaltinam!“ protestas prie Seimo (104 nuotr.)
+98