Prie prezidentūros – palaikymo akcija LGBT+ bendruomenei: su R.Račiene – būrys žinomų žmonių

Palaikymo valanda Rasai Račienei – „Mamos už mamas!“ / Luko Balandžio nuotr.
Žmonės.lt, 15min.lt
Šaltinis: Žmonės
AA

Šeštadienio rytą Simono Daukanto aikštėje būriavosi LGBT bendruomenę palaikantys žmonės. Čia vyko renginys „Mamos už mamas! Palaikymo valanda Rasai Račienei“.

„Aš galiu pažadėti, kad kiekvieną dieną nepaliaujamai kovosiu už savo ir kitų mamų LGBT vaikus. Kasdien, kol savo darbotvarkėje rasite laiko man, paprastai mamai, Jums apie tai priminsiu stovėdama S.Daukanto aikštėje“, – dar trečiadienį išplatintame viešame prezidentui skirtame laiške rašė LGBT+ bendruomenei priklausančio vaiko mama, medicinos mokslų daktarė, vaikų odontologė Rasai Račienė.

Nors Gitanas Nausėda ir paskyrė moteriai susitikimą jau artėjantį pirmadienį, šį gestą nulydėję žodžiai apie tai, kad, esą, „mes visi susiduriame su tuo fenomenu (aut. past. – patyčiomis ir grasinimais), nepriklausomai nuo seksualinės orientacijos“, ir kad jam esą norisi pasikalbėti ir apie kitų „visuomenės grupių persekiojimą“, kai kuriems pervėrė širdį.

Taigi, prie Prezidentūros stovėti tol, kol Gitanas Nausėda atsižvelgs į LGBT bendruomenės problemas, žadėjusi R.Račienė S.Daukanto aikštėje šeštadienį buvo ne viena. Rinkodaros specialistė, nuomonės formuotoja, dainininkė Dovilė Filmanavičiūtė suorganizavo palaikymo akciją, į kurią susirinko kelios dešimtys žmonių. Tarp jų buvo matyti ir visuomenėje žinomų asmenų: signatarė Nijolė Oželytė, dainininkė Erica Jennings, televizijos laidų vedėja, keramikė Nomeda Marčėnaitė, žurnalistas Šarūnas Černiauskas.

Palaikymo valanda Rasai Račienei – „Mamos už mamas!“ / Luko Balandžio nuotr.

„Dovilė Filmanavičiūtė buvo kaltininkas, kad aš šiandien čia atėjau. Nebuvau pasiruošusi, kad iki pirmadienio aš atlaikysiu šį stovėjimą. Prezidentūros pažado ir pakvietimo man tikrai užteko, bet, pasirodo, kitiems žmonėms tai irgi parūpo. Tuo aš džiaugiuosi ir negaliu jų nepalaikyti. Šiandien aš ateinu už tas mamas“, – susirinkusiems žurnalistams sakė R.Račienė.

R.Račienė pridūrė, kad Prezidentūra šią savaitę ją sugebėjo nustebinti du kartus. 

„Nustebau, kai per kelias valandas sureagavo į mano laišką ir paskyrė susitikimui laiką. Tuomet pasijaučiau svarbi. Antrą kartą nustebau, kai prezidentas jau viešai pasakė, kad jis kalbėsis su manimi, kaip LGBT vaiką turinčia mama. Visgi jis iškart uždavė toną kitai temai, kuri nėra apie LGBT žmones“, – dalijosi R.Račienė.

Palaikymo valanda Rasai Račienei – „Mamos už mamas!“ / Luko Balandžio nuotr.

Palaikymo akciją R.Račienei suorganizavusi D.Filmanavičiūtė teigė Rasos asmeniškai nepažįstati, tačiau iš aplinkos girdėjusi, kad ši mama dėl situacijos su Gitanu Nausėda yra išvargusi, įskaudinta, sunkios emocinės būklės, todėl jai palaikymas yra labai reikalingas.

„Man keista, kai žmogus, kuris turėtų telkti ir klausytis visų, nepaisant to, kad tai daro įtaką jo reitingams ir bandymui laimėti antrą kadenciją, kaip priešpriešą jis pastato kitas socialiai pažeidžiamas grupes. LGBT+ bendruomenei priklausančio vaiko mama iš tikrųjų nori atkreipti dėmesį į tai, kokį siaubą, kasdienį košmarą jie visi išgyvena“, – sakė ji.

Fotogalerija: 

Palaikymo valanda Rasai Račienei – „Mamos už mamas!“ (36 nuotr.)
+30

Paramą išreiškė ir Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, iš anksto pažadėjęs prisijungti prie akcijos. Penktadienį socialiniame tinkle „Facebook“ jis pasidalijo vieša žinute. 

„Priežasčių būti ten netrūksta. Pakaktų jau vien to, kad priėmęs mamos kvietimą pasikalbėti apie LGBT+ žmonių diskriminaciją, prezidentas iškart pasakė, kad kalbėsis ne apie mamos, o apie savo rūpesčius, būtent „kitų visuomenės grupių persekiojimą“.

Iš tiesų prezidentas nuoširdžiai galvoja, kad visuomenės grupė, kuri tiesiogine to žodžio prasme yra atvirai terorizuojama neapykantos komentarais, šią bendruomenę reprezentuojančių simbolių išniekinimu ir užterliojimu viešoje erdvėje bei atvirai įstatymuose įtvirtinta diskriminacija, kažką „persekioja“.

„Persekioja“, matyt, tuos, kurie mielai ištrintų mus ne tik iš viešojo gyvenimo, bet ir nuo žemės paviršiaus. Mažuma „persekioja“ daugumą. Žmonės, siekiantys lygiateisiškumo, „persekioja“ tuos, kurie jokia kaina nenori to lygiateisiškumo suteikti, nors pagal Konstituciją visi žmonės yra lygūs įstatymui ir institucijoms. Taip pat – ir mūsų šalies prezidentui.

Į S.Daukanto aikštę ateisiu ir todėl, kad jau pusę metų negaliu susitikti su prezidentu ir išgirsti jo aiškią nuomonę apie Partnerystės įstatymą. Prezidentas šį įstatymą aptarė su visais – su filosofais, su Bažnyčios hierarchais, su „maršistais“, bet tik ne su įstatymo rengėjais ir žmonėmis, kuriems tas įstatymas būtų labiausiai aktualus – tos pačios lyties poromis.“

Palaikymo valanda Rasai Račienei – „Mamos už mamas!“ / Luko Balandžio nuotr.

Parlamentaras priminė liepą nuskambėjusį G.Nausėdos įspėjimą, kad įstatymą būtų vetavęs, nors jis net nebuvo svarstomas Seime, ir retoriškai paklausė, ar yra kitas teisės aktas, dėl kurio įsigaliojimo valstybės vadovas turėtų tokią stiprią išankstinę nuomonę.

T.Raskevičius svarstė, ar įtempta prezidento darbotvarkė iš tiesų yra pagrindinė nenoro bendrauti priežastis. Jis atkreipė dėmesį, kad pirmadienį, tą pačią dieną, kai suplanuotas susitikimas su R.Račiene, Konstitucijos dienos proga Prezidentūroje organizuojamas renginys „Lietuvos Respublikos Konstitucija ir žmogaus teisės“. ŽTV vadovas į jį nepakviestas net svečio teisėmis.

„Labai džiaugiuosi, kad prezidentas nedelsdamas atsiliepė į Rasos kvietimą susitikti ir aptarti LGBT+ bendruomenės lūkesčius. Manau, man irgi reikės pasidaryti atitinkamas išvadas. Jei vienintelis tinkamas būdas susitikti su G.Nausėda yra paprašyti to susitikimo atsistojus po Prezidentūros langais, esu tam pasiruošęs“, – ironizavo politikas.

Lemtingas laiškas

G.Nausėda garsiai kalbėti apie LGBT+ bendruomenei aktualias problemas jau kurį laiką vengė arba aiškios savo pozicijos neišsakydavo. Ne kartą kviestas įsisegti LGBT+ bendruomenę palaikantį ženklelį ar apsilankyti jų organizuojamuose renginiuose, prezidentas to iki šiol nebuvo padaręs.

Vis dėlto R.Račienės prezidentui išsiųstas laiškas daugeliui LGBT+ bendruomenės narių ir jų tėvų įkvėpė vilties, kad diskusija yra įmanoma. G.Nausėda sutiko su moterimi susitikti pirmadienį ir jos išklausyti.

Visą laišką galite skaityti čia:

„Šitom išsigimėlėm snukelius atitrankyčiau. Vaginėtojom gal įkrečiant proto vyrus pamils, smirdalės, tfuu!!“, „Šiukslės, jūs nedrįskite savęs vadinti šeima! Iškypėliai, jūs, degsit pragare“, „Tiems, kurie viešai kelia triukšmą – dujų kameros“.

„Gerbiamas Prezidente, kaip Jūs kartu su žmona Diana jaustumėtės, jei tokius komentarus tektų skaityti apie savo dukras Ugnę ir Gedailę? O kaip būtų, jei tai – ne tik komentarai internete, bet išties kas nors tokius žodžius ištartų Jūsų dukroms ir spjautų į veidą? Pagrasintų susidoroti?

Nežinau, kaip Jums, bet man – LGBT vaiko mamai – kasdien tenka skaityti panašaus pobūdžio komentarus, kasdien tenka išklausyti įvairias aplinkinių, artimųjų, „draugų“ replikas apie tai, kad LGBT žmonėms ne vieta mūsų visuomenėje.

Rasa Račienė / Asmeninio albumo nuotr.

Apmaudu, kad prie tokios atmosferos ir visuomenės susiskaldymo prisideda ne tik dalis politikų, viešų asmenų, bet ir Jūs – LR Prezidentas. Prezidentas, žadėjęs gerovės valstybę visiems, bet tik ne mano vaikui... Prezidentas, kuris turėtų vienyti tautą, ją skaldo, aiškindamas, kad dalis žmonių negali turėti šeimos, vaikų.

Man iš skausmo plyšta širdis, nes visi tie žodžiai – apie mano vaiką. Kiekvieną dieną nerimauju, kad tik nieko nenutiktų mano vaikui, kad visos tos patyčios ir neapykanta, tvyranti viešojoje erdvėje, nesužlugdytų mano vaiko emociškai ir jo nepalaužtų.  Patikėkite, tai – nepakeliama, žemina ir žeidžia iki sielos gelmių.

Vakar viešai pristatytas tyrimas apie vienalyčių porų gyvenimą, jų patiriamus sunkumus man buvo paskutinis smūgis. Supratau, kad nebegaliu, o ir neturiu teisės, nieko nedaryti. Visuomenė turi keistis. Mes turime keistis ir priimti visus žmones, nežiūrint jų lytinės orientacijos, socialinės padėties, politinių įsitikinimų. Tą įtvirtina Jūsų taip mėgstama cituoti LR Konstitucija.

Žinau, kad negaliu pakeisti visuomenės požiūrio, tačiau galbūt galėsiu pakeisti Jūsų nuomonę. Todėl Jūsų prašau:

  • Skleisti Lietuvą vienijančią, o ne skaldančią Jūsų ar Jūsų artimos aplinkos retoriką.
  • Apie LGBT asmenų problemas ir jų poreikius kalbėti ne su trečiosiomis šalimis, bet būtent su LGBT bendruomene – mūsų vaikais, jų tėvais, NVO, ginančiomis šių žmonių teises.
  • Asmeninio pažado, kad Lietuvoje turėsime pagarbų ir orų Partnerystės įstatymą, kuris kalbės ne apie juridinius, bet emociniais ryšiais pagrįstus vienalyčių porų santykius.

Aš galiu pažadėti, kad kiekvieną dieną nepaliaujamai kovosiu už savo ir kitų mamų LGBT vaikus. Kasdien, kol savo darbotvarkėje rasite laiko man, paprastai mamai, Jums apie tai priminsiu stovėdama S. Daukanto aikštėje. Iki pasimatymo rytoj, gerbiamas LR Prezidente“, – kreipdamasi į G.Nausėdą rašė R.Račienė.

Skaitykite daugiau